A.Kubiliaus veikla Konferencijoje dėl Europos ateities

2021-05-09 | Konferencija dėl Europos ateities, Europos ateitis

Europos Parlamento narys Andrius Kubilius yra Konferencijos darbo grupės „ES pasaulyje“ narys. Todėl Konferencijoje A.Kubiliaus keliamos mintys ir yra susijusios su ES užsienio politika bei artimąja Europos kaimynyste rytuose.

Anot A.Kubiliaus, ES ateitis spręsis būtent Rytinėje Europos kontinento dalyje. ES turi milžinišką galią daryti įtaką geopolitiniams procesams, pradedant nuo artimiausių kaimynų. Tų kaimynų virsmas į demokratiškas ir sėkmingas europietiškas šalis galų gale paveiks ir Rusiją. Kol kas matau, kad ES arba bijo naudoti tą savo galią, arba ji pati tos savo galios nepažįsta. Viena iš ES minkštosios galios priemonių yra plėtra į Ukrainą, Sakartvelą, Moldovą, kada nors – ir į Baltarusiją. Bet norint, kad ta plėtra vyktų, ES turi reformuotis viduje, keisti sprendimų priėmimo mechanizmą. Jei veto teisės turėjimas bus nekeičiama vertybė, tai plėtra greičiausiai toliau nebevyks. Ir tai bus blogai.

Todėl A.Kubilius siūlo kelias idėjas dėl Europos vaidmens pasaulyje stiprinimo:

Pirma – turime atsisakyti vienbalsiškumo užsienio politikoje ir pereiti prie efektyvesnio sprendimų priėmimo naudojant kvalifikuotos balsų daugumos metodą. Reikia pripažinti, jog tai atims veto teisę iš Lietuvos, tačiau tai atims ir galimybę kai kurioms valstybėms blokuoti pažangius sprendimus. Taigi sprendimų priėmimas turėtų tapti efektyvesnis ir greitesnis.

Antroji idėja susijusi su pačios Europos Sąjungos plėtra. Šiuo metu narystės Europos Sąjungoje laukia Vakarų Balkanų šalys, tačiau jei vertintume pagal padarytą realią pažangą, ne mažiau nusipelniusios narystės yra ir trys Rytų partnerystės šalys – Moldova, Sakartvelo ir Ukraina. Mano įsitikinimu, Europos Sąjungos narystės klausimai turi būti sprendžiami remiantis būtent šalių pažanga. Antra vertus, jau ir 27 narių Europos Sąjungai sudėtinga efektyviai priimti sprendimus. Todėl svarstytina ir „narystės laukiamojo“ idėja – jog kandidatėms iš pradžių būtų suteikiamos tik kai kurios narystės privilegijos (pvz., bendroji rinka, galimybė naudotis finansine ES parama ir pan.), dalyvavimą sprendimų priėmime atidedant vėlesniam laikui.

Kviečiame išsakyti savo nuomonę šiais dviem klausimais APKLAUSOJE.

×