A. Kubilius: „Demokratijos ateitis Baltarusijoje yra taip pat svarbi, kaip ir demokratijos ateitis Europoje“

2021-11-25 | Europos Parlamentas, Baltarusija

Trečiadienį, lapkričio 24 dieną, plenarinės Europos Parlamento (EP) sesijos metu kalbą sakiusi Baltarusijos išrinktoji Prezidentė Sviatlana Cichanouskaja paragino Europą nepamiršti Lukašenkos režimo įkalintų ir persekiojamų aktyvių visuomenės veikėjų bei imtis lyderystės sprendžiant neteisėtos migrantų kontrabandos ir demokratijos įtvirtinimo Baltarusijoje klausimų.

Po Baltarusijos Prezidento rinkimų praėjusių metų rugpjūtį prasidėjusios represijos prieš demokratijos siekiančius baltarusius nesibaigia iki šiol. Toliau lieka įkalinti žmogaus teisių gynėjas Alesis Beliackis, žurnalistai Romanas Protasevičius, Darja Čulcova, Kaciarina Andrejeva, politikė Marija Kolesnikova, mokytojas Ramanas Bandarenka, atletė Kryscina Cimanouskaja ir kiti.

Parlamentinės asamblėjos „Euronest“ vienas iš pirmininkų EP narys A. Kubilius pažymėjo, kad nuo to, kaip ES sugebės padėti Baltarusijai susidoroti su Lukašenkos režimu, priklauso ir viso regiono ateitis.

„ES turi aiškiai suprasti, kad ji yra atsakinga ir už savo kaimynystės sėkmę. Demokratijos ateitis Baltarusijoje yra taip pat svarbi, kaip ir demokratijos ateitis Europoje. Ir šiame kelyje mes esame bendrakeleiviai su baltarusiais, tačiau taip pat turime dalintis ir atsakomybe“, – sakė EP narys A. Kubilius.

Įkalinti ir persekiojami demokratijos siekiantys Baltarusijos žmonės turi būti paleisti iš kalėjimų. Turi liautis visuomenės aktyvistų persekiojimas. Parlamentaras siekia, kad jiems būtų skirta vieta Rytų partnerystės viršūnių susitikime gruodį.

S.Cichanouskaja Europos Parlamentą ragino pakeisti Europos solidarumą ir reiškiamą susirūpinimą konkrečiais veiksmais bei aktyviau kovoti su autokratija. Ji patikino europarlamentarus, kad ES sankcijos prieš Baltarusijos režimą veikia, paragino jų toliau laikytis ir atkreipė dėmesį, kad sankcijos skaldo elitą, griauna korupcines schemas ir suskaldo žmones aplink Lukašenką.

Kalbėdama apie neteisėtos migracijos srautus prie Baltarusijos sienos su ES, S. Cichanouskaja atkreipė dėmesį, kad režimas nusiteikęs didinti narkotikų kontrabandos ir karinių provokacijų mastus, galimai net įvykiams krypstant link branduolinių grasinimų prie ES išorinių sienų.

Režimas gražiuoju nepasiduos, todėl reikia imtis konkrečių veiksmų. Tokiais matomos realios sankcijos režimo pakalikams.

„Sankcijos yra reikalingos siekiant užkirsti kelią migrantų atskraidinimui į Baltarusiją. EP jau yra pritaręs taikyti sankcijas Baltarusijos oro uostams ar oro linijoms, kurios skraidina neteisėtus migrantus. Būtina taikyti griežtas ekonomines sankcijas svarbiausioms šakoms, iš kurių Lukašenkos režimas gauna pajamų. JAV nuo gruodžio jau įveda sankcijas kalio trąšų gamintojui „Belaruskalij“. Tikiuosi, kad prie šių sankcijų prisijungs ir ES“, – sakė EP narys.

Pasak A. Kubiliaus, ES turi imtis lyderystės inicijuojat tarptautines bylas prieš A. Lukašenką ir jo režimą. Baltarusijos vykdoma neteisėta migrantų kontrabanda yra nusikaltimas, apibrėžtas Jungtinių Tautų konvencijoje, kurią Baltarusija taip pat yra pasirašiusi.

A.Kubilius pradėjo konsultacijos su garsiomis Europos tarptautinių teisininkų kontoromis dėl tribunolo proceso inicijavimo A. Lukašenkai.

„Tribunolo inicijavimas, kaip tam tikras politinis–teisinis žingsnis, gali labai stipriai paveikti A. Lukašenkos režimą, jo artimiausią aplinką. Tai jį paveiktų net labiau nei papildomos sankcijos“, – pabrėžė A. Kubilius.

Vizito metu S. Cichanouskaja susitiko su Europos Parlamento vadovybe, politinėmis grupėmis. Vakare neformali „Demokratinės Baltarusijos draugų“ grupė, kurios vienu iš vadovų yra A. Kubilius, susitikime su S. Cichanouskaja išsamiai aptarė artimiausio laikotarpio bendrus veiksmus. A. Kubilius pristatė parengtą „5 veiksmų planą 2022 metams“.

×