A. Kubilius: „ES plėtra – efektyviausias instrumentas transformuoti ES kaimynystę į stabilias ir sėkmingas demokratijas“

2023-11-24 | ES plėtra

Europos Parlamento narys Andrius Kubilius, pasisakydamas Strasbūre vykstančios plenarinės sesijos debatuose dėl Europos Sąjungos (ES) plėtros ir Kopenhagos kriterijų patvirtinimo 30-ies metų sukakties, pabrėžė, kad dabar pats laikas ES grįžti prie geopolitinės išminties ir drąsos, kaip Kopenhagoje, kur buvo pasiųstas strateginis signalas, kad Centrinės Europos ir Baltijos valstybės kviečiamos prisijungti prie Bendrijos.

„Šiandien pažymime 30 metų nuo tada, kai buvo priimtas ES sprendimų dėl Kopenhagos kriterijų, kurie buvo strateginis signalas, kad Centrinės Europos ir Baltijos valstybės kviečiamos prisijungti prie ES. Koks skirtumas tarp tada“ ir „dabar? Tuo metu mes, Centrinės Europos ir Baltijos valstybės, buvome pakankamai chaotiškos, ne visai stabilios pototalitarinės demokratijos. Kopenhagoje ES parodė išmintį ir drąsą, mums pasiūlydama prisijungimo prie ES perspektyvą, tokiu būdu mus stabilizuodama ir modernizuodama”, – sakė A. Kubilius.

Jis pažymėjo, kad ES plėtra yra efektyviausias instrumentas transformuoti ES kaimynystę į stabilias ir sėkmingas demokratijas.

Pasak europarlamentaro, tuo metu mūsų ekonomikos siekė mažiau nei 30 proc. ES vidurkio, dabar mes siekiame ES vidurkį ir lenkiame kai kurias  senosios Europos ekonomikas.

Tuo metu ES nebuvo pakankamai drąsi ir nepasiūlė tokių pačių perspektyvų Ukrainai, Moldovai ir Sakartvelui. Dėl to šios valstybės buvo paliktos vystytis pačios ir prarado beveik visus tuos 30 metų“,  – kalbėjo EP narys.

A. Kubiliaus teigimu, po pirmosios plėtros į Centrinę Europą bangos ES pareiškė, jog ji „prarado apetitą“ tolesnei plėtrai, įskaitant į Vakarų Balkanus ir Ukrainą, ir tai buvo didžiausia ES geopolitinė klaida, kadangi tai atvedė prie Rusijos karo prieš Ukrainą.

Dabar – pats laikas ES grįžti prie geopolitinės išminties ir drąsos, kaip Kopenhagoje. Nuo dabar derybos su narystės siekiančiomis šalimis turėtų trukti 3-4 metus, kaip tai buvo mūsų atveju. Ir būkime pasirengę 2030-aisiais pasitikti naujas ES nares: Vakarų Balkanų šalis, Ukrainą, Moldovą, Sakartvelą“, – reziumavo A. Kubilius.

×