A. Kubilius: „ES turi parodyti lyderystę sprendžiant politinę ir humanitarinę krizę prie savo sienų“

2021-10-05 | ES ir Baltarusija

Europos Parlamento (EP) narys Andrius Kubilius antradienį vykusioje plenarinės sesijos diskusijoje dėl situacijos ES-Baltarusijos pasienyje ir Baltarusijos hibridinių atakų prieš ES pabrėžė, kad vienintelis kelias iš šios krizės – laisvi ir sąžiningi rinkimai, kurių bijo ne tik A. Lukašenka, bet ir V. Putinas.

„Yra trys esminiai faktoriai, kurie daro įtaką situacijai Baltarusijoje: baltarusių protestai, Putino parama brutaliam Lukašenkos režimui ir Vakarų parama Baltarusijos žmonėms. Esant aiškios Vakarų lyderystės trūkumui sprendžiant Baltarusijos krizę, brutalia jėga laikinai nutildžius protestus, yra tik vienintelis reikšmingas faktorius – Putino parama Lukašenkai. Putinas yra atsakingas už visus Lukašenkos nusikaltimus“, –  pažymėjo A. Kubilius.

Štai todėl, pasak jo, ES turi aiškiai nurodyti, kad jeigu Kremlius tęs savo dabartinę politiką dėl Baltarusijos, ES turės įvesti Rusijai papildomas sulaikymo ir atgrasymo priemones.

Europarlamentaro teigimu, mes taip pat nedelsiant turime Lukašenkos įvykdytus nusikaltimus įvertinti Tarptautiniame teisingumo teisme (Hagos tribunole) remiantis Čikagos konvencijos, Monrealio konvencijos ir Konvencijos prieš Kankinimus pažeidimais.

„Be to, ES reikėtų įsteigti specialią grupę, kuri ES ir valstybių narių lygmenyje dirbtų su universalios jurisdikcijos bylomis“, – kalbėjo EP narys.

A. Kubiliaus teigimu, ES privalo parodyti tikrą lyderystę ir įrodyti, kad gali išspręsti šią didžiulę politinę ir humanitarinę krizę prie savo sienų.

×