A. Kubilius inicijuoja Europos Parlamento narių „ES Rytų Kaimynystės Forumą”

2019-11-12 | Rytų Kaimynystė

Lapkričio 12 d. Europos Parlamente (EP) Briuselyje įvyks europarlamentaro Andriaus Kubiliaus organizuojamas „ES Rytų Kaimynystės Forumas“, kuris turėtų tapti tradiciniu reguliariu neformaliu EP narių forumu, skirtu tam, kad Parlamente vyktų intensyvesnės diskusijos Rytų Partnerystės strateginės perspektyvos klausimais, siekiant paskatinti šio regiono europinę integraciją.

Renginyje bus pristatyta A. Kubiliaus iniciatyva parengta „Trio strategija 2030“, kuri skirta labiausiai pažengusioms Rytų Partnerystės valstybėms – Ukrainai, Sakartvelui ir Moldovai – bei integracijos į Europos Sąjungą (ES) reformų įgyvendinimui ir bendradarbiavimui su ES ateinantį dešimtmetį.Pirmajame Forumo renginyje, kuriame bus pristatyta „Trio strategija 2030“ dalyvaus aukšto rango pareigūnai iš Europos Komisijos, Europos išorės veiksmų tarnybos, politikos ekspertai ir įvairių parlamento politinių grupių atstovai.

„Prieš dešimt metų Europos Sąjunga prisiėmė atsakomybę dėl šio regiono ateities ir inicijavo Rytų Partnerystės strategijos įgyvendinimą. Nors pasiekta nemažai, tačiau reikia padaryti dar daug. Reformų įgyvendinimas priklausys ne tik nuo Rytų Partnerystės valstybių, tačiau ir nuo ES išminties bei dinamiškumo naudojant ES integracijos minkštąsias galias ir naujus paramos instrumentus. Mūsų tikslas – pradėti ilgalaikį Europinį Trio procesą, kuris dar stipriau paremtų toliausiai pažengusias integracijos keliu ES asocijuotas valstybes – Ukrainą, Sakartvelo ir Moldovą“, – pabrėžia A. Kubilius.

Europarlamentaro teigimu, Rytų Partnerystės strategijos tikslai ir instrumentai turėtų atliepti ambicingą integracijos į ES reformų kelią pasirinkusių valstybių – Ukrainos, Sakartvelo ir Moldovos – poreikius, lūkesčius ir interesus. Tam  siūloma Trio strategijos įgyvendinimui burti ES šalių, kurioms rūpi Rytų Partnerystės sėkmė, neformalią koaliciją. Jos branduolyje galėtų būti tokios valstybės, kaip Lietuva, Lenkija, Švedija, Vokietija, Kroatija, Čekija, kurios iki 2030 m. taip pat pirmininkaus ES (Lietuva – 2027 metais). Panaši ES narių koalicija buvo suburta Vokietijos iniciatyva 2014 metais, siekiant paspartinti Vakarų Balkanų integraciją.

Kubilius pažymi, kad Rytų Partnerystės valstybių ir jų gyventojų, esančių ES ir Rusijos kaimynystėje, perspektyva svarbi ne tik pačiam regionui, bet ir viso Europos kontinento ateičiai.

„Šį regioną turime laikyti galimybe visai Europos Sąjungai paremti stabilumą ir saugumą savo kaimynystėje. Ukrainos, kitų Rytų Partnerystės šalių sėkmės pavyzdys gali būti efektyviausiu instrumentu, siekiant padėti net ir  Rusijai transformuotis į europietišką demokratiją“, – sako EP narys.

×