A. Kubilius ir R. Juknevičienė: Per penkeris metus sugebėjome pasiekti labai nemažai

2024-04-29 | Europos Parlamentas, ELP frakcija

Europarlamentarai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius paskutinėje savaitės apžvalgoje iš Strasbūro plenarinės sesijos apibendrino per penkeris metus Europos Parlamente nuveiktus darbus ir kilusius iššūkius bei artėjančius EP rinkimus.

“Nelengvas buvo šis laikotarpis ir Lietuvos, ir Europos, ir pasaulio žmonėms. Čia, Europos Parlamente, niekas nuo įsikūrimo nepamena tokios kadencijos, kurioje būtų du visiškai nauji ir netikėti išbandymai. Pandemija jau beveik užmiršta ir atrodo, kaip visai lengvas laikotarpis. Nors iš tikrųjų, nelengvas. Praradome dvejus metus, nes buvo uždraustos kelionės, negalėjome bendrauti. Po to – Rusijos karas prieš Ukrainą, kuris labai stipriai apvertė viską aukštyn kojomis”, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Ji pasiūlė praėjusią kadenciją apibendrinti per užsienio politikos prizmę, nes kai kas teigia, kad neva užsienio politika Europos Parlamente yra visiškai nesvarbus dalykas ir net nebūtina čia dalyvauti ir kažką bandyti veikti, nes tai visai ne Europos Parlamento reikalas.

“Tai ateina iš konkurentų Europos Parlamento rinkimuose. Ir labai liūdna, kad tai ateina iš aplinkos žmogaus, kuris čia penkerius metus dirbo Lietuvos deleguotu Komisaru”, – sakė EP narė.

A. Kubilius teigė, kad jo tai visai nestebina.

“Kai kas, tikriausiai, jaučiasi silpnai užsienio politikos, geopolitinio saugumo reikaluose, todėl bando pasakyti, kad Europos Parlamentas užsienio politikoje nieko nereiškia”, – kalbėjo europarlamentaras.

Jo nuomone, apskritai yra sunkiai suvokiama, kas yra užsienio politika. Užsienio politikoje įstatymų, nutarimų ar direktyvų yra mažiau, nei finansų ar energetikos srityse. Užsienio politikoje labai svarbu yra tam tikrų nuostatų formulavimas.

“Tiek LR Seimas, tiek Europos Parlamentas šitoje vietoje vaidina svarbų vaidmenį. Daug kam atrodo, kad Europos Parlamento veikla yra mygtukų spaudymas. Noriu priminti, kad pats žodis Parlamentas yra kilęs iš prancūziško žodžio parle, kuris reiškia “kalbėti” ir susikalbėti, diskutuoti, ginčytis. Karas pakeitė labai daug. Mes patys pajutome, kad kartu su Komisija bei lyderiais galime labai stipriai įtakoti nuostatų formulavimą. Mes sugebėjome pasiekti labai nemažai: tavo, Rasa, pareigos pačioje didžiausioje Europos liaudies partijos frakcijoje ir dėl to atsiradusios galimybės, pačios didžiausios frakcijos idėjų formulavimas ir sklaida Ukrainos bei kitų geopolitinių iššūkių reikaluose”, – dėstė A. Kubilius.

Jo vertinimu, per praeitus penkeris metus padaryta tikrai labai nemažai.

R. Juknevičienės teigimu, šio karo akivaizdoje nebėra užsienio ir vidaus politikos.

“Tai, kas vyksta Ukrainos fronte ir ką mes bandėme daryti Vakarų fronte, nulems Lietuvos ir Europos Sąjungos visų lygių politikas”, – akcentavo europarlamnetarė.

Šią savaitę Europos Parlamente buvo labai gražiai paminėtas Lietuvos ir kitų valstybių įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. EK pirmininkė Ursula von der Leyen taip ir pasakė, kad, jei Ukraina pralaimės šitą karą, Europos Sąjunga nebebus tokia, kokia buvo, mes nebegyvensime taip pat.

R. Juknevičienės įsitikinimu, šis karas gerąja prasme išprovokavo visų europiečių kintantį požiūrį į gynybą, į tai, kad Europos Sąjunga turi eiti link gynybos sąjungos, ir tai neišvengiamai įvyks.

“Renkant Europos Parlamentą siūlau nepasiduoti klaidinančiam ir žalingam požiūriui, kad čia nieko negali padaryti globaliais ir svarbiais klausimais už Lietuvos ar Europos Sąjungos ribų. Būsima plėtra darys įtaką mūsų vidaus politikai ir saugumui”, – kalbėjo ELP frakcijos vicepirmininkė.

Ji pažymėjo, kad pirmą kartą Europos Parlamento istorijoje Rusija taip aktyviai bando kištis į šios institucijos rinkimus. Tai rodo faktai: atlikti tyrimai Čekijoje, suimti partijos Alternatyva Vokietijai kai kurių parlamentarų patarėjai, įtariami patys parlamentarai.

Svarstydama, kodėl Rusija tai daro, R. Juknevičienė teigė, kad jie supranta, jog Europos Parlamento politika pirmą kartą istorijoje tokia svarbi.

“Čia gimsta daug svarbių dalykų apie sankcijas ar Rusijos ateitį, kurie Rusijai nepatinka. Mūsų darbas ir lyderystė atsako į klausimus visiems, kurie bando demagogiškai manipuliuoti nelabai Europos Parlamento reikalus išmanančių žmonių galvosena”, – kalbėjo politikė.

A. Kubiliaus nuomone, Rusiją ypač gąsdina, kad Europos Sąjunga stoja į kelią, kuris gali lemti ne tik Ukrainos narystę Europos Sąjungoje, bet per tai gali būti paskatintos labai didelės permainos visoje Rytų erdvėje, taip pat Rusijoje ir Baltarusijoje. “Šiandien priimsime svarbią rezoliuciją dėl Rusijos įtakų šitame laikotarpyje. Rezoliucija įdomi tuo, kad ji vienoje vietoje pateikia visą katalogą, kaip ir kurioje šalyje Rusija bando įtakoti. Tas klausimas svarbus ir Lietuvoje. Jei visoje Europoje Rusija labai agresyviai bando įtakoti Europos Parlamento rinkimus, ar tikrai Lietuvoje Europos Parlamento rinkimai bus palikti be kremliaus bandymo įtakoti?” – svarstė EP narys.

Pasak R. Juknevičienės, prieš Prezidento rinkimus Lietuvoje žmonės tikrinasi, kurie kandidatai yra arčiau jų pažiūrų arba kokį kandidatą rinktis pagal jų pažiūras, piešiami skrituliai, kur tas kandidatas yra pagal laisvą rinką, socialinę politiką, žmogaus teises. Tačiau europarlamentarė pastebėjo, kad nematė nei vieno tyrimo ar bandymo parodyti apie kremliui dirbančius kandidatus, kurių akivaizdžiai yra.

“Ir tai nebūtinai tie, kurie atvirai skleidžia rusiškus naratyvus. Ką girdime iš Sakartvelo, Moldovos, Slovakijos, Vengrijos. Iš Europos Parlamento visi tokie vaizdai labai gerai matosi ir Lietuvoje. Yra veikėjų, kurie sako, kad mes sugrįšim prie Kinijos politikos, kokia buvo iki Taivano atstovybės įsteigimo. Ne tik Rusija, bet ir Kinija bando korupciniais būdais daryti įtaką rinkimuose”, – teigė EP narė.

Pasak A. Kubiliaus, neužtenka Rusijos įtakos agentais laikyti tik tuos žmones, kuriuos su pinigais sugavo saugumo tarnybos. Matoma daug atvejų, kai įvairių šalių politikai kalba kremliaus naratyvais.

“Akivaizdu, kad jie tarnauja kremliaus hibridiniam karui, tik nėra pagauti, jog gauna pinigus. Tokius reikia aiškiai parodyti rinkėjams, nes kai bus išrinkta, jau bus per vėlu”, – pažymėjo europarlamentaras.

Baigdama pokalbį R. Juknevičienė padėkojo visiems už tuos penkerius metus ir palinkėjo gerų pasirinkimų.

×