A. Kubilius: “Priverstiniai ukrainiečių ir jų vaikų išvežimai į Rusiją – sunkus nusikaltimas žmoniškumui, genocido nusikaltimas”

2022-09-15 | Ukraina

Trečiadienį Europos Parlamento (EP) plenarinės sesijos metu Strasbūre europarlamentaras Andrius Kubilius dalyvavo diskusijoje dėl bendrai rengiamos rezoliucijos dėl žmogaus teisių pažeidimų, susijusių su priverstine Ukrainos civilių gyventojų deportacija į Rusiją ir priverstiniu Ukrainos vaikų įvaikinimu šioje šalyje.

Balsavimas  dėl šio dokumento vyks šiandien.

EP narys pabrėžė, kad priverstiniai ukrainiečių ir jų vaikų išvežimai į Rusiją, į tolimąjį Sibirą – sunkus nusikaltimas žmoniškumui, genocido nusikaltimas.

“Nėra skirtumo tarp trėmimų į Gulago lagerius Stalino laikais ir trėmimų, vykdomų dabar, Putino laikais. Turime kalbėti labai aiškiai: Putino vykdomos nusikalstamos deportacijos, kaip ir kiti karo nusikaltimai gimė iš pirmojo ir sunkiausio Putino nusikaltimo – karinės agresijos”, – kalbėjo A. Kubilius.

Todėl, pasak jo, turime spręsti esminį klausimą – Specialiojo tribunolo šiai karinei agresijai tirti sukūrimą.

“Tai – vienintelis instrumentas, skirtas tirti paties Putino asmeninę atsakomybę dėl šių nusikaltimų. Tai taip pat parodytų tiek Putinui, tiek jo elitui, kad nebebus įmanoma grįžti prie įprastų santykių tarp Vakarų ir nusikalstamo Putino režimo – net ir po karo”, – sakė europarlamentaras.

A. Kubiliaus teigimu, nors Rezoliucijoje kalbame apie tokį Specialųjį tribunolą, tačiau būtų dar geriau, jei didžiųjų valstybių sostinėse taip pat būtų paremtas tokio Tribunolo steigimas. “Tai būtų aiškus įrodymas, kad niekas nenori grįžti prie įprastų santykių su nusikaltėliu”, – pažymėjo jis.

Rezoliucijoje pažymima, kad Ukrainos parlamento žmogaus teisių komisaro (ombudsmeno) vertinimu, nuo 2022 m. vasario 24 d. daugiau kaip milijonas ukrainiečių buvo priverstinai deportuoti į Rusijos Federaciją, dažnai į pat Rusijos Tolimuosius Rytus; iš įvairių šaltinių gaunami duomenys rodo, jog iš tikrųjų šie skaičiai yra daug didesni, o labiausiai pesimistiniais vertinimais šis skaičius siekia 2,5 milijono žmonių.

Ukrainos ombudsmeno duomenimis, daugiau kaip 200 000 vaikų jau prievarta išvežti į Rusijos Federaciją turint tikslą leisti juos įvaikinti šeimoms Rusijoje, taip pat patvirtintos 7 000 Ukrainos vaikų priverstinės deportacijos aplinkybės. Rusijos valdžios institucijos sąmoningai atskiria Ukrainos vaikus nuo jų tėvų, grobia juos iš vaikų namų ir kitų vaikų įstaigų bei ligoninių, kad suteiktų galimybę juos įvaikinti Rusijoje.

×