A. Kubilius: Situacija Irane ir Irake – Europos Sąjungai laikas pačiai išmokti rūpintis tuo, kas vyksta jos pasieniuose

2020-01-15 | Artimieji rytai

Europos Parlamento narys, Europos liaudies frakcijos delegacijos Lietuvoje vadovas Andrius Kubilius antradienį Strasbūre plenariniame posėdyje vykusioje diskusijoje dėl situacijos Artimuosiuose rytuose pareiškė, kad „Iraną ir Iraką turime matyti kaip dalį didesnio paveikslo, besiformuojančio kaimyniniuose Europos Sąjungai regionuose“. 

„Matome vis daugiau autoritarinių režimų, kurie tampa vis agresyvesni, arba matome daugiau kišimosi ir destabilizacijos. Matome tai Pietuose – Libijoje ir Sirijoje, Artimuosiuose Rytuose – Irane ir Irake, Šiaurės Rytuose – Rusijos kaimynystėje. Kai kurie iš tų režimų įsivaizduoja, kad jų galia didėja, o Vakarų galia regione silpsta“, – kalbėjo EP narys A. Kubilius. 

Politiko teigimu, „šis jausmas juos vilioja tapti dar agresyvesniais“. Jis pažymėjo, kad „mes taip pat turime matyti, kad JAV mažina savo vaidmenį regione ir kviečia NATO ir ES būti aktyvesniais“.

„Iki šiol mums Europos Sąjungoje labiau sekasi kalbėti apie savo strateginę autonomiją, nei rodyti mūsų tikrosios strateginės autonomijos galią ES kaimynystėje. Tai tik didina nestabilumą ir chaosą mūsų kaimynystėje“, –sakė A. Kubilius.

Jis kreipėsi į ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepą Borelį (Josep Borrelli) ir teigė, kad laikas įgyvendinti jo viziją, išdėstytą EP Užsienio reikalų komitete.

„Jūs labai įtikinančiai sakėte, kad jei ES nori būti reikšminga pasaulyje, ji turi būti pakankamai galinga, kad užtikrintų stabilumą savo kaimynystėje“, – pažymėjo EP narys.

Įtampa Artimuosiuose Rytuose ypač padidėjo po JAV įvykdyto Irano generolo Qassemo Soleimani nužudymo. JAV teigimu, jis planavo išpuolius prieš amerikiečių diplomatus ir karius. Netrukus po šio nužudymo Iranas paskelbė, kad traukiasi iš branduolinio susitarimo, ir raketomis apšaudė dvi karines JAV bazes.

Padėtis dar labiau komplikavosi Iranui pripažinus, kad jis netyčia numušė Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, kuriuo skridę visi 176 žmonės žuvo. Dėl to daugelis iraniečių protestuodami išėjo į gatves.

ES paragino nedelsiant deeskaluoti padėtį, o praėjusį sekmadienį Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė dar kartą paragino Iraną laikytis pagal branduolinį susitarimą prisiimtų įsipareigojimų.

 

×