A. Kubilius siūlo išplėsti sankcijas Rusijos energetikos sektoriui

2023-10-11 | Rusijos karas prie Ukrainą

Europos Parlamento narys Andrius Kubilius imasi iniciatyvos dėl tolimesnės Europos Sąjungos sankcijų Rusijai politikos ir siūlo išplėsti sankcijas Rusijos, vykdančiai agresyvų karą prieš Ukrainą, energetikos sektoriui.

„Norint priversti Rusiją sustabdyti karą, reikia palikti ją be naftos ir dujų pinigų“, – teigia A. Kubilius.

Todėl europarlamentaras inicijuoja specialią rezoliuciją, kurioje išdėstytos naujos, griežtesnės nuostatos dėl sankcijų Rusijos naftai ir dujoms bei kitam iškastiniam kurui. Sankcijų griežtinimo idėjas ir galimos rezoliucijos projektus šiuo metu svarsto Europos Parlamento frakcijos.

„Siūlau Europos Parlamentui imtis iniciatyvos ir išdėstyti esmines nuostatas dėl tolesnės ES sankcijų politikos. Panašiai Parlamentas elgėsi tik prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą. Tada teko įdėti daug pastangų įtikinant Europos liaudies partijos frakciją ir visą EP priimti griežtą rezoliuciją dėl sankcijų, – pabrėžia europarlamentaras, Nuolatinis EP pranešėjas Rusijos klausimais A. Kubilius.

Pasak jo, ES sankcijos naftai ir dujoms veikia, nes Rusijos pajamos iš naftos ir dujų eksporto sumažėjo dvigubai lyginant su pajamomis,  kurias Rusija gaudavo iki karo.

Visgi jos vis tiek išlieka didelės (beveik 700  mln. eurų per dieną). Yra sričių, kuriose reikia įvesti naujas sankcijas (suskystintos dujos, azoto trąšos, kuro importas iš trečiųjų šalių, kuriose perdirbama Rusijos nafta), kitur reikia griežtinti jau įvestas sankcijas (mažinti kainos viršutinę ribą naftai nuo 60 iki 30 USD/barelį). Taip pat yra sričių, kuriose reikia sustabdyti sankcijų apėjimą“, – pažymi EP narys.

Jo teigimu, Rusija planuoja kitais metais didinti karinį biudžetą 70% iki 6% bendrojo vidaus produkto (BVP).

Siūlomoje rezoliucijoje, dėl kurios šiuo metu vyksta derybos Europos Palamente ir kurią ketinama teikti balsavimui artėjančiai Plenarinei sesijai, ES šalys narės kviečiamos sumažinti žaliavinės naftos kainos viršutinę ribą nuo dabartinių 60 JAV dolerių už barelį iki 30 JAV dolerių už barelį.

Taip pat ES šalys narės raginamos taikyti embargo Rusijos suskystintų dujų importui į Europos Sąjungą, ir kol taikomas šis embargas, sustabdyti suskystintų dujų importą į atskiras Šalis Nares . Dokumento projekte ES valstybės narės ir Kainų ribojimo koalicija raginama įvesti Rusijos azoto trąšų eksporto kainų apribojimą.

Be to, Europos Komisija raginama pasiūlyti degalų importo apribojimų mechanizmą, jei degalai gaminami trečiosiose šalyse naudojant rusišką naftą.

Rezoliucija ragina Kainų apribojimo koalicijos šalis uždrausti rusiškos naftos ir suskystintų gamtinių dujų perkrovimą per jų teritorinius vandenis ir išskirtines ekonomines zonas. Taip pat ragina Europos Komisiją pasiūlyti apriboti tanklaivių paslaugas ir embargą parduoti tanklaivius Rusijai, taip pat apriboti Europos draudimo paslaugas tanklaiviams, jei jie naudojami rusiškai naftai eksportuoti

×