A. Kubilius: „Turime būti pasirengę atkurti „Memorialą“ Europos Sąjungos viduje

2021-12-16 | Rusija

Europos Parlamento (EP) narys Andrius Kubilius ketvirtadienį plenarinėje sesijoje vykusioje diskusijoje dėl Rusijos organizacijos „Memorial” pareiškė, kad V. Putinas nori sunaikinti šią unikalią organizaciją, kurią 1989 m. įkūrė Andrejus Sacharovas, siekiant išsaugoti Gulago žiaurumų ir Stalino nusikaltimų atminimą.

Pasak europarlamentaro, Andrejus Sacharovas labai aiškiai suprato, kad siekiant sukurti naują, demokratinę, postimperinę Rusiją, pati Rusija turi pripažinti praeities tragedijas, nes didžiausia stalinistinių nusikaltimų auka buvo pati rusų tauta.

„Tauta turi pripažinti praeities nusikaltimus ir tragedijas, nes tai vienintelis kelias įveikti postimperinę imperinės praeities, kuri yra didžiausias postimperinės demokratijos priešas, nostalgiją“, – kalbėjo A. Kubilius.

Jauna Rusijos demokratija po B. Jelcino neišgyveno. Pasirodo, kad jaunos demokratijos visuomenėje nostalgija imperinei praeičiai buvo stipresnė nei demokratinis mąstymas.

„O dabar V. Putinas nori sunaikinti atsiminimus apie Stalino nusikaltimus. Jis nori sunaikinti instituciją, bandžiusią paprastiems Rusijos žmonėms atskleisti tiesą apie Stalino nusikaltimus.

Simboliška kad „Memorialas“ savo veikloje sujungia rūpinimąsi tiek praeityje įvykdytų Stalino nusikaltimų, tiek šiandien vykdomų V. Putino nusikaltimų atmintimi“, – sakė EP narys.

Pasak jo, nėra didelio skirtumo tarp Kremliaus mąstymo Stalino laikais ir dabar, V. Putino laikais: abiem nieko nereiškia žmogaus gyvybė, žmogaus orumas, žmogaus teisės ir valstybių suverenitetas. Vienintelis skirtumas tarp jų tas, kad vienas iš jų buvo stipresnis įgyvendinant masinius persekiojimus, o kitas yra stipresnis užsiimant masine kleptokratija.

A.Kubilius pabrėžė, kad V. Putinas nori sunaikinti „Memorialą“, nes jis nori sunaikinti atmintį apie Stalino nusikaltimus. V. Putinui Stalinas yra sektinas pavyzdys, o ne kritikos objektas. V. Putinas seka labai paprasta logika – nėra reikalo registruoti ir tirti nei Stalino, nei V. Putino nusikaltimų.

„Dabar negalime sustabdyti V. Putino nuo „Memorialo“ sunaikinimo, nuo jo bandymų sunaikinti Gulago nusikaltimų atmintį, nuo jo bandymų grąžinti šlovę Stalinui. Demokratinė ateities Rusija jį sustabdys. Istorija rodo, jog tokie ateities pokyčiai Rusijoje – neišvengiami“, – sakė europarlamentaras.

A. Kubiliaus teigimu, vis tik kol kas V. Putinui gali pavykti įgyvendinti savo kėslus sunaikinti „Memorialą“ ir kėlė klausimą, koks turėtų būti mūsų atsakas?

„Pirmiausia turime būti pasirengę atkurti „Memorialą“ Europos Sąjungos viduje. Tam turime pasirūpinti „Memorialo“ Rusijoje surinktų atsiminimų ir archyvų saugumu. Antra, tokio „Memorialo“ Europos Sąjungos viduje mums reikia, kad būtų renkami stalinizmo ir sovietų nusikaltimų įrodymai ne tik Rusijoje, bet visame Europos žemyne“, –  siūlė EP narys.

Baigdamas kalbą A. Kubilius teigė, kad kadangi V. Putinas baigia sunaikinti paskutines žmogaus teisių apsaugos organizacijas Rusijoje, turime įsteigti specialiojo ES pasiuntinio žmogaus teisių apsaugai Rusijoje pareigybę, kurią galėtume pavadinti „Memorialo pasiuntinys“, ir kuris būtų atsakingas už informacijos apie žmogaus teisių pažeidimą, persekiojimus ir kankinimus šiandieninėje Rusijoje rinkimą, apdorojimą ir skelbimą.

„Pone Putinai, galite sunaikinti „Memorialą“, tačiau nesunaikinsite žmonių atminties – taip pat ir apie Jūsų nusikaltimus!” – pareiškė europarlamentaras.

 

×