A. Kubilius. Turime turėti ES planą Ukrainos pergalei, kuris apimtų visus jos karinius poreikius

2024-02-07 | Europos Parlamentas, Ukraina

Antradienį Strasbūre vykusiuose Europos Parlamento plenarinės sesijos debatuose, skirtuose Rusijos karo prieš Ukrainą antrosioms metinėms, europarlamentaras Andrius Kubilius pabrėžė, kad Ukrainos pergalė priklauso nuo mūsų politinės valios suteikti tai, ko reikia šiai pergalei. Siekiant šio tikslo, pasak A. Kubiliaus, reikia turėti ES planą, apimantį visus Ukrainos karinius poreikius. 

“Ukrainiečiai dvejus metus su dideliu pasiaukojimu gina ne tik savo šalį, bet ir mus visus. Ukrainos pergalė priklauso nuo mūsų politinės valios suteikti tai, ko reikia Ukrainos pergalei. Ukrainiečiai savo drąsa ir pasiaukojimu nepalūžta. Tuo tarpu mes nepajėgiame suteikti pagalbos. Mūsų pagalba per tuos dvejus metus leido Ukrainai nepralaimėti karo, tačiau ji buvo nepakankama pergalei”, – kalbėjo A. Kubilius.

Jis priminė, kad pernai Rusija savo karui sugebėjo išleisti daugiau nei 100 mlrd. eurų, o Ukrainos pusė su visa mūsų pagalba turėjo tik 80 mlrd. eurų. Visa ES karinė parama pernai siekė tik 0,1 % ES bendrojo vidaus produkto (BVP). 

EP nario teigimu, su tokiais skaičiais neatrodome rimtai, tačiau problema ta, kad visa mūsų pagalba priklauso nuo kiekvienos valstybės narės individualaus savanoriško sprendimo, kiek paramos skirti. Pasak A. Kubiliaus, tokia tvarka neužtikrina pakankamos paramos.

“Turime kolektyvinio požiūrio pavyzdį – ES amunicijos tiekimo planą. Nepaisant jo trūkumų, jis yra geras pavyzdys, kaip ES turi veikti. Turime turėti ES planą Ukrainos pergalei, kuris apimtų visus Ukrainos karinius poreikius, ne tik artilerijos sviedinius. Toks planas turėtų prasidėti nuo kiekvienos valstybės narės įsipareigojimo teikti ne mažesnę kaip 0,25 proc. nacionalinio BVP karinę paramą. Tai leistų gerokai padidinti karinę gamybą tiek Ukrainoje, tiek ES”, – pažymėjo A. Kubilius.

Tai, pasak europarlamentaro, leistų Ukrainai dominuoti. 

EP narys pareiškė, kad Ukrainos pergalė reikalinga mums, todėl turime visomis išgalėmis jos siekti.

×