A. Kubilius: „Žmogaus teisių padėtis Rusijoje sparčiai prastėja“

2021-06-10 | Rusija

Šiandien Europos Parlamento (EP) sesijoje Strasbūre EP narys Andrius Kubilius pristatė rezoliuciją dėl Vokietijos nevyriausybinių organizacijų įtraukimo į Rusijos „nepageidautinų organizacijų“ sąrašą ir Andrejaus Pivovarovo sulaikymo.

Kaip žinome, gegužės 31 d. Sankt Peterburge buvęs judėjimo „Atvira Rusija“ lyderis A. Pivovarovas buvo išlaipintas iš Lenkijos avialinijų LOT lėktuvo, savavališkai sulaikytas, o po dviejų dienų jam buvo pritaikytas kardomasis dviejų mėnesių kalinimas, apkaltinus „nepageidaujamos organizacijos veiklos vykdymu“.

Kalbėdamas plenarinėje sesijoje vienas iš rezoliucijos iniciatorių ir rengėjų EP narys A. Kubilius priminė, jog visai neseniai Kremlius paskelbė nepageidaujamomis 34 užsienio nevyriausybines organizacijas (NVO), tarp jų 3 – vokiečių.

Aleksejaus Navalno Antikorupcijos centras buvo įvardintas „ekstremistais“. Kova su korupcija Rusijoje dabar prilygsta ekstremizmui ir terorizmui. Michailo  Chodorkovskio „Atviros Rusijos“ organizacija taip pat buvo paskelbta „ekstremistine“ organizacija.

Tiems, kurie buvo ar yra susiję su minėtomisorganizacijomis, gresia areštai, kaip tai buvo padaryta su buvusiu „Atviros Rusijos“ lyderiu A. Pivovarovu, arba bent jau uždrausta dalyvauti artėjančiuose Dūmos rinkimuose. Su tokia realybe susiduria tūkstančiai potencialių alternatyvių kandidatų, –  sakė A. Kubilius.

Rezoliucijoje EP ragina Rusijos valdžios institucijasnedelsiant išlaisvinti A. Pivovarovą ir panaikinti visus kaltinimus jam ir visiems kitiems režimo savavališkaisulaikytiems asmenims. Nutraukti visas represijas prieš politinius oponentus ir kitus režimo kritikus. Visoms politinėms partijoms rinkimų metu užtikrinti vienodas dalyvavimo sąlygas ir galimybes. Rezoliucijoje raginama nutraukti žmogaus teisių gynėjų ir aktyvistų baudžiamąjį persekiojimą pagal Rusijos įstatymą dėl „užsienio agentų“ ir „nepageidaujamų organizacijų“ įstatymą, panaikinti šiuos diskriminacinius teisės aktus ir atšaukti Rusijos generalinio prokuroro sprendimą tris Vokietijos NVO Forum Russischsprachiger Europäer e.V., Zentrum für die Liberale Moderne GmbH ir Deutsch-Russischer Austausch e.V. įtraukti į sąrašą kaip nepageidaujamas.

Pasak A. Kubiliaus, per pastaruosius 12 mėnesių, tai yra 5-oji rezoliucija, kurią EP priima dėl pokyčių Rusijoje. Taigi galima padaryti labai aiškią išvadą, kad žmogaus teisių padėtis Rusijoje sparčiai prastėja. Nereikia turėti iliuzijų, kad ji pagerės šalį valdant Putinui.

Deja, prezidentas Putinas su Rusijos žmonėmis, reikalaujančiais pokyčių, kovoja Lukašenkos metodais.Prezidentas Putinas bando pasiekti 2 tikslus, kurie yra svarbūs jo režimo išlikimui:

1. Kremlius stato naują sieną, „Kremliaus sieną“ tarp pokyčių išsiilgusių Rusijos žmonių bei viso globalaus demokratiško ir besikeičiančio pasaulio.

2. Visiškai aišku, kad Putinas nekartos „Lukašenkos“ klaidos Dūmos rinkimuose nebus jokių alternatyvių kandidatų. Tik tie, kuriuos patvirtino Kremlius. Štai kaip atrodo įvykiai Rusijoje ir štai kas kalbama rezoliucijoje“, – sakė A. Kubilius.

Parlamentaras negailėjo kritikos ir ES institucijoms.

Kaip Europos Parlamento narys ir Rusijos kaimynas, aš jaučiu nusivylimą. Pirmiausia patiriu neįgalumo jausmą. Kolkas negalime sustabdyti agresyvaus Kremliaus karo prieš savo pačių žmones.

Taip pat baiminuosi pojūčio, kad mes priprantame prie vis besikartojančių Kremliaus režimo nusikaltimų prieš Rusijos žmones. Tai tampa tarsi nauja norma, į kur mūsų reakcija yra per silpna.

Trečias – tai istorinio optimizmo jausmas. Esu įsitikinęs, kad Rusija gali tapti demokratiška, kaip tapo Ukraina. Tamsiausia naktis yra prieš saulėtekį. Bet rytas visada išaušta“, – sesijos posėdyje kalbėjo A. Kubilius.

Minėtoje parlamento Rezoliucijoje įtvirtinta nuostatapritaikyti naujas ES ir Rusijos santykių sąlygas, pavyzdžiui, panaikinti Rusijos oligarchų ir už žmogaus teisių pažeidimus atsakingų pareigūnų galimybes Europos Sąjungoje įsigyti nekilnojamojo turto, neišduoti jiems vizų, neleisti įsigyti finansinių produktų ir t. t.

Siūloma sustabdyti strateginius projektus, pavyzdžiui, „Nord Stream 2“.

Taip pat didinti paramą žmogaus teisių gynėjams, nepriklausomoms NVO ir žiniasklaidai, pilietinei visuomenei ir tiems, kurie gina politines bei pilietines laisves Rusijoje.

Rezoliucijoje raginama imtis suderintų veiksmų su panašiai mąstančiais tarptautiniais partneriais, įskaitant G 7 šalis, raginant Rusijos valdžios institucijas nutraukti vidaus represijas prieš demokratiją ir pilietinės visuomenės aktyvistus bei žmogaus teisių gynėjus. Tie veiksmai turėtų būti koordinuojami ir kontroliuojami tarptautiniuose ir regioniniuose žmogaus teisių forumuose, pavyzdžiui, Europos Taryboje, ESBO ir JT Žmogaus teisių taryboje.

Rezoliuciją pasirašė EP nariai iš įvairių parlamento frakcijų.

Dokumentą galite skaitytihttps://www.europarl.europa.eu/doceo/document/RC-9-2021-0347_LT.html.

×