Diskusijoje apie ES santykius su Baltarusija – konkretūs EP narės R. Juknevičienės pasiūlymai

2020-11-19 | Baltarusija

Viename iš svarbiausių tarptautinių saugumo – gynybos bendruomenės renginių, „Kelias į Varšuvos saugumo forumą“, diskusijoje apie Europos Sąjungos santykius su Baltarusija pasisakiusi Europos Parlamento (EP) narė Rasa Juknevičienė pažymėjo, kad šis metas – ypač svarbus Baltarusijai, nes lems jos ateitį. Taip pat jis esminis ir ES, kuri gali parodyti, jog tvirtai remia Baltarusijos žmones, jų laisvę ir demokratijos siekį. 

„Žmogaus teisės, demokratija, įstatymų viršenybė yra mūsų bendros vertybės – ir ES turi jas ginti“, – kalbėjo R. Juknevičienė, primindama, kad ES negali tylėti, kuomet diktatorius iš savo žmonių vagia rinkimus, politinius oponentus sodina į kalėjimą ir muša bei žudo taikius protestuotojus, kaip Romaną Bondarenko, ir visa tai vyksta XXI amžiuje Europoje, šalia Europos Sąjungos išorinės sienos. 

Europarlamentarė pabrėžė, kad kai yra kankinami žmonės, ne laikas pragmatizmui ar atvirų komunikacijos kanalų palaikymui su diktatoriumi.. 

Ji priminė, kad Lietuva viena pirmųjų įtraukė A. Lukašenką į nacionalinį Magnitskio sankcijų sąrašą – dabar tai jau padaryta ir visos  ES lygiu.

R. Juknevičienės teigimu, ES dažnai kritikuojama dėl lėtos reakcijos, kuri priklauso nuo daug įvairių faktorių, kaip būtino vienbalsiškumo Taryboje tarp šalių narių, priimant tokius sprendimus kaip sankcijų įvedimas. 

„Tačiau ES juda teisinga linkme, kadangi Lietuva, kitos Baltijos valstybės ir Lenkija, taip pat ir kolegos Europos Parlamente aktyviai kėlė Baltarusijos klausimą ir pasiūlė konkrečius veiksmus“, – sakė politikė. 

Pasak jos, ES gali imtis ir kitų konkrečių žingsnių – palaikyti iniciatyvą patraukti žmogaus teisių pažeidimus įvykdžiusius asmenis atsakomybėn. Tą gali daryti ir ES šalys, vadovaudamosi universalios jurisdikcijos principu. ES taip pat turi remti tarptautinius tyrimus ir Baltarusijos žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės organizacijas, renkančias  įrodymus, o identifikuotus žmogaus teisių pažeidėjus įtraukti į ES individualių sankcijų sąrašą

„Mes taip pat pasiūlėme, kad Europos Parlamentas įsteigtų faktų-rinkimo misiją, kuri galėtų būti pagrindu Aukšto lygio misijai, panašiai į Kvasnievskio-Kokso misiją Ukrainai. Tokia misija padėtų nutiesti kelią taikiam valdžios perdavimui, pasirengti naujiems laisviems ir sąžiningiems rinkimams ir nustatyti Koordinacinės tarybos poreikius. ES taip pat turėtų remti demokratinės Baltarusijos atstovybės steigimą Briuselyje“, – kalbėjo R. Juknevičienė. 

Be to, ES turėtų sukurti paramos planą demokratinei Baltarusijai, panašų į Maršalo planą remiant ateities reformas ir valstybės vystymąsi, kai Lukašenkos nebeliks valdžioje. 

Diskusijoje video pranešimą perskaitė išrinktoji Baltarusijos prezidentė Sviatlana Cichanouskaja, joje dalyvavo S. Cichanouskajos štabo narė Katerina Šmatsina bei lenkų žurnalistas, organizacijos „Krytyka Polityczna“ įkūrėjas Slavomiras Sierakovskis.

Varšuvos saugumo forumą nuo 2014 metų organizuoja Kazimiero Pulaskio fondas. Jame dalyvauja įvairių valstybių užsienio reikalų ministrai, valstybės sekretoriai, NATO atstovai, smegenų centrų ekspertai ir kt., kurie diskutuoja įvairiomis temomis – apie transatlantinį saugumą, Aljanso ateitį, NATO reikšmę besikeičiančioje pasaulioj tvarkoje, Europos strateginę autonomiją, klimato kaitą ir saugumą bei kt. 

×