EP komitete buvo pristatytas Skaitmeninis žaliasis sertifikatas
2021-04-14 | Žaliasis skaitmeninis sertifikatasEuropos Parlamento LIBE (Piliečių teisių) komitete prasidėjo bene svarbiausio šio meto EP klausimo – skaitmeninio žaliojo sertifikato – svarstymas.
Posėdyje dalyvavusi EP narė Rasa Juknevičienė pateikia svarbiausią informaciją iš svarstymo, kuriame dalyvavo Teisingumo komisaras iš Belgijos Didier Reynders:
„Šio sertifikato tikslas – grįžti prie laisvo judėjimo visoje ES ir prisitaikyti prie sanitarinės situacijos. Siekiama, kad žmonės vėl galėtų skraidyti lėktuvais, laisvai kirsti valstybių sienas, vykti atostogų į kitas šalis. Tai svarbu visiems, kuriems reikia sezoninių darbų, kurie mokosi kitose šalyse ir daug kitų reikalų. Sertifikatas turi būti pradėtas naudoti jau šią vasarą”, – teigia europarlamentarė.
Pasak D. Reynders, sertifikatas bus 3 tipų: pasiskiepijusiems nuo COVID asmenims, neigiamą testą turintiems asmenims ir persirgusiems infekcija.
Sertifikatai bus teikiami nemokamai – popieriniu arba skaitmeniniu pavidalu. Tai nėra vakcinų pasas, vakcinacija negali būti išankstinė sąlyga.
Kadangi mokslininkai iki galo dar nežino, kiek trunka imunitetas, todėl apribojimai negali būti panaikinti tik persirgus ar pasiskiepijus.
Visi ES piliečiai bus traktuojami vienodai, sertifikatai pradės veikti vienu metu visiems ir bus saugūs.
Be to, sertifikatai neturi pagrįsti sienų kontrolės, jie nesusiję su ribojimais.
Teisingumo komisaras pabrėžė, kad šis pažymėjimas nebus naudojamas ne laisvo judėjimo tikslais. Jei valstybės narės norės naudoti kitais tikslais, jos turės tai patvirtinti savo nacionalinėje teisėje.
Duomenų naudojimo proporcingumo tikslais reikės konsultacijų su duomenų apsaugos institucijomis. Yra pavojus, kad valstybės narės susikurs daug skirtingų priemonių, tuomet kils fragmentavimosi pavojus. Duomenys turės būti minimalūs, skirtingai nuo PSO geltonojo skiepų pažymėjimo, duomenų nuskaitymas bus vietiškas, ne centralizuotas.
Pasak komisaro, sertifikatas egzistuos ne ilgiau, nei bus reikalinga.
Be to, sukurta sistema turės būti pripažinta visoje ES. Sertifikatas gali būti išplėstas į trečiąsias šalis, kurių piliečiai yra ES.
Tolimesniuose etapuose bus bendradarbiaujama su tarptautinėmis institucijomis, kitų šalių pripažinimas.
Pasak Teisingumo komisaro, sertifikatas baigs galioti, kaip Pasaulio Sveikatos organizacija paskelbs pandemijos pabaigą.
Sertifikatas išlaikys galimybę jį reaktyvuoti.
Šiuo klausimu taip pat bus diskutuojame politinėse grupėse, savo išvadas pateiks ir duomenų apsaugos institucijos.