EP narė R. Juknevičienė apžvelgė Europos saugumo iššūkius po JAV pasitraukimo iš Afganistano

2021-10-26 | ES saugumas ir gynyba

Europos Parlamento narė (EP) Rasa Juknevičienė pirmadienį dalyvavo Ispanijos smegenų centro FAES Foundation ir Madrido universiteto saugumo centro organizuotame seminare apie Europos saugumą po JAV ir sąjungininkų pasitraukimo iš Afganistano ir apžvelgė saugumo situacijai kylančius iššūkius regione. Renginyje dalyvavo Europos liaudies partijos generalinis sekretorius Tono Lopez-Isturiz ir kiti europarlamentarai.

Pasak R. Juknevičienės, iš Afganistano išeiti reikėjo, nes tai darėsi didelė našta, tačiau nors išėjimas buvo tikras chaosas, niekas nesignalizavo, kad koalicijos remtos Afganistano pajėgos nesipriešins. Taigi, pasak jos, turim išmoktas pamokas ir žvelgti į ateitį.

„JAV karių išvedimas iš Afganistano ir JAV įsipareigojimai Europai nėra lygintini dalykai. Matau daug manipuliacijų šiuo klausimu. Ypatingai – Rusijos informacinio karo kanaluose. Vienas etapas Afganistane baigėsi, matysime, kaip procesai klostysis toliau“, – sakė EP narė.

Ji pažymėjo, kad žiūrint į dabartinį pasaulio žemėlapį pirmiausia iškyla iššūkis dėl Kinijos.

Nors R. Juknevičienės teigimu, Lietuvoje Rusija išlieka didžiausiu saugumo iššūkiu, tačiau tai susiję.

„Ir ne todėl, kad JAV nusisuktų nuo Europos saugumo reikalų, bet todėl, kad konkretūs NATO (tiksliau, JAV) pajėgumai nėra tokie, kad pakaktų operacijoms dėl abiejų didžiųjų iššūkių. Ir čia iškyla ES -JAV santykių klausimas dėl Kinijos“, – kalbėjo europarlamentarė.

Pasak jos, yra tiesioginis ryšys tarp Europos ir Azijos saugumo. R. Juknevičienė pažymėjo, kad turime apginti demokratiją nuo abiejų valstybių – Rusijos ir Kinijos.

Kalbdėma apie ES strateginės autonomijos idėją, ji kėlė klausimą, ar nėra deklaratyvi politika. Europarlamentarės nuomone, deklaratyvi politika negali pakeisti karinių ir kitų operacinių pajėgumų.

„Europos pajėgumai kol kas nepakankami norint vykdyti autonomiškas misijas“, – sakė EP narė.

Ji pabrėžė, kad palaiko ES saugumo dimensiją bendradarbiaujant su NATO, o ne konkurenciją tarp jų.

×