EP narė R. Juknevičienė darbo vizito lankysis Bosnijoje ir Hercegovinoje

2022-02-09 | Balkanai

Europos liaudies partijos frakcijos Europos Parlamente vicepirmininkė Rasa Juknevičienė vasario 10–11 d. lankysis darbo vizito Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina), kur kartu su ELP frakcijos pirmininku  Manfredu Weberiu ir kitais delegacijos atstovais susitiks su ES delegacijos Bosnijoje irHercegovinoje vadovu, šalies partijų lyderiais, pilietinės visuomenės atstovais.

Sėkminga Vakarų Balkanų integracija į ES yra vienas svarbiausių klausimų, turintis reikšmę visos Europos saugumui. Bosnija ir Hercegovina yra bene jautriausia Balkanų integracijos vieta. Tik vieninga BiH turi galimybių tapti ES nare. Stabilumui yra iškilęs pavojus tiek dėl vidaus įtampų, tiek dėl išorės interesų. Regione stiprėja Rusijos, Kinijos įtaka, todėl ir didžiausios Europos Parlamentopolitinės grupės dėmesys BiH turėtų būti svarbiu ženklu ir parama proeuropietiškoms jėgoms“, pažymi EP narė R. Juknevičienė.

ELP frakcijos vadovybės vizitas vyks šalyje tvyrant įtampai, jog Bosnija ir Hercegovina gali ne tik subyrėti, bet ir iššaukti karinį konfliktą regione, kuris potencialiai galėtų įtraukti Serbiją ir Kroatiją, kurių tautinės mažumos sudaro nemažą dalį šalies piliečių.

Vizito metu ketinama išreikšti paramą šalies teritoriniamvientisumui.

Miloradas Dodikas – vienas iš trijų šalies prezidentų, atstovaujantis serbų etninei grupei – jau seniai grasina Serbų Respublikos atsiskyrimu. Jis pradėjo procedūras, skirtas Serbų Respublikos pasitraukimui iš svarbiausių valstybinių institucijų tokių kaip mokesčių inspekcija ar vaistų agentūra, grasino pasitraukti iš bendros teisminės sistemos, ir suskaldyti šalies saugumo tarnybas ir kariuomenę. Serbijos Respublikos pasitraukimas  valstybinių institucijų reikštų Vakarų Balkanų regiono destabilizaciją ir karinio konflikto grėsmę šaliaEuropos Sąjungos.

Bosnija ir Hercegovina pasitraukė iš Jugoslavijos sudėties 1991 m. ir paskelbė nepriklausomybę. Po nepriklausomybės paskelbimo Bosnijoje ir Hercegovinoje prasidėjo ketverius metus trukęs pilietinis karas tarp serbų, kroatų ir bosnių-musulmonų. Šiame kare serbų pusę palaikė Jugoslavija.

×