EP narė R. Juknevičienė: „ES turi veikti, o ne tik kalbėti“

2020-07-09 | Saugumas ir gynyba

Europos Parlamento (EP), Saugumo pakomitečio narė Rasa Juknevičienė ketvirtadienį vykusioje parlamento plenarinio posėdžio sesijos diskusijoje apie stabilumą ir saugumą Viduržemio jūros regione ir negatyvų Turkijos vaidmenį pabrėžė, kad padėtis pietinėje Europos Sąjungos kaimynystėje yra pavojinga ir ją svarstyti reikia daug platesniame kontekste, nei diskusijos pavadinime paminėta Turkija.

„Daug kalbama apie strateginę ES autonomiją gynyboje ir keletą metų vykstantys procesai ES pašonėje tik patvirtina, kad reikia veikti, o ne kalbėti. Kada ES nieko nedaro,veikia kiti. Šiuo atveju – Turkija ir Rusija“, – savo pasisakyme teigė EP narė. 

Pasak R Juknevičienės, kyla klausimas dėl bendros ES strategijos Viduržemio jūros regione, nes kai kurios ES šalys narės palaiko skirtingas puses konflikte Libijoje.

„Šiandien yra laikas kalbėti iš esmės apie ES gebėjimus veikti šalia jos sienų, veikti suderinus su NATO. Tai ir būtų tokia ES strateginė autonomija, kuria mūsų rinkėjai galėtų patikėti“, – pažymėjo parlamentarė.

Birželio pabaigoje įvyko incidentas tarp Turkijos ir Prancūzijos karo laivų prie konflikto krečiamos Libijos krantų. 

Libijos konfliktas vis labiau įtraukia užsienio valstybes ir kelia pavojų regiono stabilumui. Turkija Libijos konflikte remia Jungtinių Tautų palaikomą Nacionalinės santarvės vyriausybę (NSV) Tripolyje. Tuo tarpu Rusija, kuri remia K. Haftaro Libijos nacionalinę armiją rytuose, siekia padidinti savo karinį buvimą Libijoje. Tai leistų Maskvai labiau kontroliuoti pabėgėlių srautus į Europą, o tai savo ruožtu gali būti naudojama siekiant destabilizuoti Europos Sąjungą. Rusijai Sirija ir Libija reikalingos tam, kad sukurtų A2/AD tvirtoves ES ir NATO pietiniame flange taip, kaip jas jau sukūrė perimetre nuo Arkties per Kaliningradą, Krymą iki Viduržemio jūros.

Naftos turtingą Libiją smurtas krečia nuo 2011 metų, kai šalyje per NATO remtą sukilimą buvo nuverstas ir vėliau nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi. Šalyje iki šiol aktyviai veikia genčių pajėgos, džihadistai ir samdiniai, dėl valdžios varžosi konkuruojančios administracijos ir pajėgos. 

×