EP narė R. Juknevičienė kreipėsi į EP vadovybę dėl Tarptautinės didvyrių, kovojusių prieš totalitarizmą, dienos minėjimo

2021-05-18 |

Pirmadienį Briuselyje prasidėjusioje Europos Parlamento (EP) sesijoje europarlamentarė Rasa Juknevičienė kreipėsi į EP vadovybę bei kolegas, kviesdama gegužės 25 d. paminėti kaip Tarptautinę didvyrių, kovojusių prieš totalitarizmą, dieną.

“Noriu priminti, kad beveik prieš 2 metus 535 EP nariai balsavo už rezoliuciją dėl Europos atminties svarbos Europos ateičiai. Joje įrašytas siūlymas gegužės 25 d. minėti kaip Tarptautinę didvyrių, kovojusių prieš totalitarizmą, dieną. Tą dieną 1948 metais sovietų okupuotoje Lenkijoje režimas nužudė Aušvico herojų Vitoldą Pileckį (Witold Pilecki)”, – kalbėjo EP narė R. Juknevičienė.

Ji teigė, kad tą pačią dieną išlaisvintoje Europoje buvo padėti pamatai Europos Sąjungai.

“Minėdami tuos, kurie priešinosi abiem totalitariniams režimams, žengtume žingsnį į priekį link vienos atminties ir stiprios Europos su bendru supratimu – niekada daugiau”, – sakė europarlamentarė.

Ji pakvietė Parlamento vadovybę dėti pastangas, kad ši, Tarptautinė didvyrių, kovojusių prieš totalitarizmą, diena atsirastų tarp oficialiai minimų Europos dienų.

V. Pileckis – Lenkijos kariuomenės kapitonas, kuriam Antrojo pasaulinio karo metu likimas lėmė susikauti su abiem jo tėvynės priešais – Vokietija ir SSRS. Net po pralaimėjimo Pileckis nepasidavė, įstojo į pogrindžio organizacijas ir nusprendė sužinoti, kas dedasi vokiečių įkurtoje Aušvico koncentracijos stovykloje. Tyčia leidosi suimamas – taip pateko į Aušvicą, iš kurio vėliau pavyko pabėgti. Apie stovyklą Pileckis parengė ataskaitą. 1947 m. komunistų saugumas Pileckį suėmė, tardė ir kankino. Parodomajame teisme jis buvo nuteistas mirties bausme. 1948 m. gegužės 25 d. V. Pileckis buvo nužudytas. 

×