EP narė R. Juknevičienė kviečia į diskusiją „Prastūminėjant Puškiną: rusų kultūros imperializmas ir dekolonizacija“

2023-03-06 | Europos Parlamentas

Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė š.m. kovo 7 d., 18.00-19.30 val., Europos Parlamente (Antall 2Q2) kviečia į diskusiją „Prastūminėjant Puškiną: rusų kultūros imperializmas ir dekolonizacija“, kurioje dalyvaus žymi lietuvių rašytoja ir kultūros istorikė dr. Kristina Sabaliauskaitė bei garsus britų žurnalistas, politikos apžvalgininkas Edward’as Lucas’as.  

„Aukštosios” rusų kultūros viršenybė užsienio akyse sukuria beveik hegemoninę naratyvų ir diskursų, susijusių su Rusijos Federacijoje gyvenančiais ne rusais, kontrolę ir kėsinasi į kaimyninių šalių kalbas, kultūras ir net suverenitetą.  Šių kitų kultūrų „žemą“ arba atsilikusį pobūdį rodo Vladimiro Putino vadovaujamo Kremliaus požiūris į Ukrainą kaip į naikintiną ir Rusijos deklaruojamas pranašumas prieš „supuvusius Vakarus“ ir jų kultūrą.

„Paradoksalu, kad nors savo esme būdama antieuropietiška ir niekindama Vakarų idėjas, Rusijos kultūra daugelio Vakarų šalių suvokiama kaip bendro Europos paveldo dalis“, – teigia žymi Lietuvos kultūros istorikė daktarė Kristina Sabaliauskaitė.

Dr. K. Sabaliauskaitė, tarptautiniu mastu skaitomiausia šiuolaikinė lietuvių autorė, diskusijoje su britų rašytoju Edwardu Lucasu (Edvardu Lukasu), remdamasi kino, dailės ir literatūros pavyzdžiais, kruopščiai nagrinės tylią, o kartais ir atvirą imperialistinę Rusijos kultūros „didžiųjų“ žinią. Tarp jų – nuodingai polonofobišką Puškino poemą „Rusijos šmeižikams“ ir Josifo Brodskio „Apie Ukrainos nepriklausomybę“. 

Dekonstruojant carinės, sovietinės ir posovietinės Rusijos kultūrinės produkcijos ištakas, potekstes ir ženklus, išryškėja imperialistinės valstybės kūrimo ir tariamai nekaltų vaizdinių bei literatūros kūrinių sąsajos. Kokie yra tolesni žingsniai? Ar Rusijos kultūra gali ar turi patirti tokią pačią „dekolonizaciją“, kokia šiuo metu propaguojama Vakarų šalyse? Jei taip, ar tai užduotis Putino režimo užsienio kritikams, ar tai turi padaryti patys rusai?

Po renginio vyks priėmimas EP priimamajame Antall 3 Q. 

Tiems, kurie negalės atvykti į renginį asmeniškai, renginys taip pat bus transliuojamas  https://bit.ly/3Jbq48o (iki renginio pradžios nuoroda nėra aktyvi; pasibaigus transliacijai ta pačia nuoroda bus galima peržiūrėti renginio įrašą).

Norėdami patvirtinti savo dalyvavimą, iki kovo 6 d. užsiregistruokite užpildę registraciją formą https://bit.ly/41FjFJH 

×