EP narė R. Juknevičienė: Naujoji ES – Afrikos strategija – galimybė Lietuvai

2020-05-29 | ES-Afrikos strategija
Europos Parlamento (EP) narė Rasa Juknevičienė mano, kad naujoji ES–Afrikos strategija galėtų būti nauja galimybe Lietuvai, kuria šalis galėtų pasinaudoti ir būti laimėtoja. R. Juknevičienė yra Parlamento Vystymosi komiteto, kuriame daug dėmesio skiriama ir Afrikai, narė. Ji pabrėžia, kad ES ir šalys narės yra didžiausi donorai Afrikoje, tad Europa turėtų būti labiau įsitraukusi ir veikti lanksčiau bei efektyviau. 
Tai europarlamentarė sakė diskusijoje, kurią gegužės 25 d. minėtos Afrikos dienos proga organizavo kartu su AfriKo (Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras), Europos Parlamento biuru bei Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje.
„Mes Lietuvoje turėtume pradėti keisti požiūrį, kad Europos Sąjungos prioritetai, o vienas prioritetų yra Afrika, kuriama nauja strategija šiam žemynui, yra ir mūsų interesas. Taip pat reiktų aktyviau įsitraukti į vystomąją politiką valstybiniame, verslo, nevyriausybinių organizacijų lygmenyje. Turime patirties, kuri būtų vertinga ne tik Rytų Partnerystės, bet ir Afrikos valstybėms vykdant reformas, diegiant inovacijas, mezgant naujus ryšius, kurie būtų naudingi ir Lietuvai“, – teigia R. Juknevičienė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuva iki šiol stovi nuošalyje ES projektų, kurių įgyvendinime dalyvauja kitos šalys, patirtį turinčios finansinės struktūros. 
„Lietuva labai mažai prisideda finansiškai prie ES vystymosi politikos, tad jos negalima vadinti šalimi donore. Įdėjusi daugiau, šalis būna pakviečiama dalyvauti projektuose, tokiu būdu pati laimėdama ne tik  prestižą, tačiau ir galimybę panaudoti didelius resursus. Mes turime sukaupę didžiulę reformų patirtį, mūsų privatus sektorius yra pakankamai sustiprėjęs, todėl tikrai laikas galvoti, kaip pakeisti savo požiūrį į ES vystymosi politiką, – sakė europarlamentarė. 
Diskusijoje dalyvavęs Europos Komisijos Tarptautinio bendradarbiavimo ir vystymosi politikos direktorato vadovas Feliksas Fernandezas-Šo (Felix Fernandez-Shaw) taip pat siūlė į Afriką žiūrėti kaip į galimybę. 
„Lietuvos viešasis ir privatus sektorius turi daug ką pasiūlyti. Noriu padrąsinti žiūrėti į Afriką kaip į galimybę pasiūlyti naujų idėjų, – sakė jis. 
Diskusiją moderavusi organizacijos „Afriko” bendraįkūrėja Eugenija Kovaliova atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Europos Sąjunga ruošia naują visapusišką strategiją Afrikai. 
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius pažymėjo, kad nebegalime žiūrėti į Afriką vien per vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos, per donorės gavėjos prizmę. 
„Afrika šiandien yra daug labiau daugialypė partnerė Europos Sąjungai ir ES turi be galo daug investuoti į tuos santykius, – sakė jis. 
A. Pranckevičius pabrėžė, kad partnerystė tarp ES ir Afrikos turi plėtotis. Jis taip pat pristatė Europos Komisijos pirmininkės U. von der Leyen strategijos Afrikai prioritetus: žaliąją pertvarką ir atsinaujinančią energetiką, skaitmeninę darbotvarkę, darbą ir ekonominį augimą, partnerystę migracijoje ir mobilume bei taiką, saugumą ir valdyseną. 
Diskusijoje taip pat dalyvavo EP narys Juozas Olekas, Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorė Raimonda Murmokaitė, Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktorė Diana Mickevičienė, buvęs ūkio ministras, Europos viešosios politikos instituto steigėjas Rimantas Žylius. 
×