EP narė R. Juknevičienė: „Pradėjus veikti Astravo AE Europos Sąjunga turi būti pasirengusi apginti savo piliečius“

2020-07-03 | Astravo AE

Europos Parlamento (EP) Vystymosi komiteto (DEVE) narė Rasa Juknevičienė ketvirtadienį kreipėsi į eurokomisarą krizių valdymui Janešą Lenarčičių (Janez Lenarčič) dėl nesaugios Astravo AE šalia Europos Sąjungos sienos ir humanitarinės pagalbos civiliams konfliktų zonose. Komitete vyko diskusija apie  krizių valdymą ir ES teikiamos humanitarinės pagalbos pokyčius dėl COVID-19 krizės.

„Turime ir toliau stiprinti Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą ir greitus bendrus pirkimus, kadangi tai ne paskutinė krizė, su kuria susiduriame. Pradėjus veikti nesaugiai Astravo atominei elektrinei Baltarusijoje, šalia ES sienų mes galime turėti kitą iššūkį. Europos Sąjunga turi būti pasirengusi apginti savo piliečius“, – sakė EP narė R. Juknevičienė.

Eurokomisaro J. Lenarčičiaus teigimu, egzistuojantis ES civilinės saugos mechanizmas, kuriame dalyvauja visos ES šalys, numato galimybę turėti strateginį rezervą teikiant pagalbą cheminės, biologinės, radiologinės ar branduolinės krizės metu. Jis teigė besitikintis, kad netolimoje ateityje ES šalys narės parems ES atsakomųjų priemonių rezervo, skirto reaguoti į tokias krizes, sukūrimą.  

Europarlamentarė taip pat teigė, kad konfliktų metu humanitarinė pagalba dažnai yra vienintelė civilių gelbėjimo galimybė. Tačiau vien humanitarinės pagalbos negana – reikia užtikrinti saugumą. 

„Tik esant saugiai situacijai atsiranda galimybė atsikurti ir vystytis. Ar Komisija siekia užtikrinti sąryšį tarp humanitarinės pagalbos, vystymosi bei taikos Sirijoje ir Libijoje, ir kokiu būdu? Tai yra turbūt tikras iššūkis, ypač Libijos atveju, kur ES šalys narės laikosi labai skirtingų pozicijų?“ – klausė EP narė.

Atsakydamas į R. Juknevičienės klausimus, eurokomisaras J. Lenarčičius patikino, kad sąsaja tarp humanitarinės pagalbos, vystymosi ir taikos yra ypač svarbi, kadangi su koronaviruso pandemija kovoti labai sudėtinga, jei nėra taikos.

Jis sveikino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl 90 dienų pasaulinių paliaubų visuose konfliktuose. Paliaubų metu bus sprendžiamos su pandemija susijusios problemos.  

×