EP nariai apžvelgė rinkimus Lietuvoje, JAV ir kitose šalyse, Europos Parlamento Atminties grupės posėdį

2020-10-30 | Europos Parlamentas

Po nacionalinio Seimo rinkimų sugrįžę prie savaitės įvykių apžvalgų Europos Parlamento nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius pasveikino visus klausytojus žvelgdami jau į kitokią Lietuvą. Parlamentarų akiratyje atsidūrė rinkimai Rytų partnerystės šalyse ir artėjantys rinkimai JAV.

Pokalbio metu dar kartą buvo pasidžiaugta TS–LKD sėkme rinkimuose.

„Šiandieną lyginant su 2016 m. daug kas pasikeitė. Tuomet Europą šlavė populizmo banga. Lietuva viena iš pirmųjų krito kovoje su populizmu. Dabar Lietuva demonstruoja kitą tendenciją – kad populizmas visuomenės nebeveikia. Demokratijos erozija žmonėms nebėra patraukli. Šiuo požiūriu išsiskiriame ES fone matydami, kad Lenkijoje, Vengrijoje vis dar yra problemų. Iš Lietuvos ES pasiunčiamas labai stiprus pozityvus signalas, –  sakė A. Kubilius. – Kaip atrodome šalies viduje – rinkimų rezultatus įvardinčiau naujos epochos pradžia. Žengėme į kitokį laikotarpį, ir ne dėl to, kad TS–LKD ar liberalams labai pasisekė, bet todėl, kad aiškiai matome, jog žmonėms vis labiau reikia kitokios politikos, kitokio bendravimo, kitokios demokratijos sampratos. Naujajai valdančiajai daugumai atsiranda užduotis to pasitikėjimo neprarasti. Tikiu, kad trys jaunos moterys tai sugebės padaryti“.

R. Juknevičienė pažymėjo, jog turėsime vieną europietiškiausių Vyriausybių: „Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasakė, kad Lietuvai labai pasisekė. Džiaugiuosi, kad jaunų žmonių aktyvumas rinkimuose prisidėjo prie šių rezultatų. Atėjo nauja karta, kuri labai aktyviai domėjosi ir domisi politika bei rinkimais. Tai dar vienas sovietmečio išvarymo etapas. Ši valdančioji dauguma nebus ta, kuri gręžiosis atgal ir kurs komisiją po komisijos, kad ištirtų Verygos ar kieno kito blogus darbus. Tegu blogus darbus įvertina teisėsauga. Galų gale, juos jau įvertino žmonės savo balsais. Tai tam tikro sovietmečio išvarymas, nes iki šiol matėme sunkią sovietinę politikų kalbą, nenuoširdų bendravimą. Politika buvo netikra ir daugelį žmonių atbaidanti. Dabar išgirdome atvirą, sąžiningų žmonių kalbą. Toks pat įspūdis buvo ir 1988-1989 m., kai eteryje pasirodė Sąjūdžio žmonės. Išgirdome visiškai kitaip, nuoširdžiai ir atvirai, kalbančius žmones. Taigi belieka palinkėti naujajai Vyriausybei sėkmės“.

EP nariai atkreipė dėmesį, kad ir kitose valstybėse vyksta rinkimai. Ukrainiečiai rinko savivaldybių valdžią, Moldovoje ir Sakartvele dar laukia svarbūs rinkimai. Kitos savaitės pradžioje – JAV galutinių rinkimų diena.

Pasak A. Kubiliaus, „Euronest“ parlamentinės asamblėjos vadovo, rinkimai Rytų partnerystės šalyse yra jo tiesioginės darbinės atsakomybės klausimas. EP nariui su kolegomis teko aktyviai prisidėti derantis dėl rinkimų sistemos pakeitimo Sakartvele. (Nuo šiol didžioji dalis parlamento – iš 150 vietų 120 bus renkama proporciniu būdu.)

„Svarbu, kad ES aiškiai formuluoja nuostatas, jog rinkimų demokratiškumas ir skaidrumas yra pamatinė vertybė. Rytų partnerystės šalims dabar yra pareiga įrodyti, kad jos šių vertybių laikosi“, – sakė „Euronest“ vadovas.

Ką tik įvyko vietos valdžios rinkimai Ukrainoje. Kol kas nesigirdi nusiskundimų, kad buvo bandymų kaip nors jiems daryti įtaką.

„Kas akivaizdžiai išryškėjo, kad Prezidento Volodymyro Zelenskio ir jo partijos „Tautos tarnai“ populiarumas mąžta. Tai natūralu. Man Ukrainos šiandieninė situacija primena tai, kas Lietuvoje klostėsi po 1990 m. Panašiai taip atsitinka po didelių demokratinių pergalių. Iš pradžių būna sukelti dideli lūkesčiai, o po to pasirodo, kad gyvenimas nėra toks puikus, atsiranda nusivylimo. Visa tai matosi Ukrainoje. Bet į tokius įvykius aš žvelgiu kaip į natūralią demokratinės valstybės raidą“, – apie rinkimus Ukrainoje kalbėjo A. Kubilius.

Vertinant įvykius Sakartvele, sunku prognozuoti rezultatus, bet kas yra svarbu, pasak parlamentaro, kad euroatlantinės integracijos siekis nebekelia jokių abejonių nei valdantiesiems, nei opozicijai. Šiuose rinkimuose oligarcho Bidzina Ivanišvili valdančioji partija „Gruzijos svajonė“ paskelbė ambicingą tikslą – 2029 m. pateiki Sakartvelo stojimo į ES paraišką.

Moldovoje provakarietiškoji Maja Sandu konkuruoja su promaskvietišku socialistu Igoriu Dodonu. Kova arši, Maja gali net ir laimėti antrajame ture. Rusijos žiniasklaida paskelbė išsamų tyrimą, kaip Kremliaus agentai dalyvauja I. Dodono rinkimų kampanijoje.

„Kremlius desperatiškai bando išlaikyti savo įtakas Rytų partnerystės šalyse. Dar vienas mūsų darbas EP – imamės iniciatyvos svarstyti, kaip turėtų keistis ES politika dėl Rusijos, sakė A. Kubilius. – Rytų partnerystė ir Rusija – vieno paveikslo dalis. ES politikos dėl Rusijos gaires svarbu apibrėžti dar ir todėl, kad kitais metais Rusijoje vyks Dūmos rinkimai“.

Kitą savaitę pasaulis sužinos JAV Prezidento rinkimų rezultatus. Mūsų EP nariai šią savaitę organizavo turiningą diskusiją Europos liaudies partijos (ELP) frakcijai kartu su bendražygiu iš Tarptautinio Respublikonų instituto, programų direktoriumi Europoje Thibault Muzergues  ir politinių kampanijų strategu iš Kolorado valstijos Sean Tonner. Bendra išvada tokia, kad numatyti, kas laimės rinkimus kitą antradienį, praktiškai neįmanoma. Nacionalinės apklausos neduoda jokių indikacijų, nes, kaip žinome, galutinį rezultatą lemia rinkimų rezultatai atskirose valstijose.

EP narė R. Juknevičienė priminė apie šią savaitę vykusią taip pat svarbią diskusiją su Komisare Vera Jurova (Čekija), EK vicepirmininke, atsakinga už Vertybes ir skaidrumą. Parlamentinės grupės „Europos Atminčiai“ vadovė R. Juknevičienė inicijavo šią diskusiją siekdama subendrinti ES valstybių tam tikrų istorinių faktų vertinimą.

„Mūsų šalių ir pietinių valstybių istorijos skirtingos, ypač – Antrojo pasaulinio karo kontekste, todėl tokios diskusijos reikalingos, kad požiūriai suartėtų ir ES būtų solidaresnė bei vieningesnė. Tuo tarpu tokios valstybės kaip Rusija istoriją naudoja skaldymo, priešinimo, savų rusų konsolidavimo įrankiu, – sakė parlamentarė. – Mums buvo labai svarbu su Komisare užmegzti ryšį, kad jis būtų nuolatinis, ypač kalbant apie 2019 m. rugsėjo 19 d. EP gana sėkmingai priimtos rezoliucijos „Dėl Europos atminimo svarbos Europos ateičiai“ įgyvendinimą“.

×