EP nariai išreiškė palaikymą Lenkijai siekiant apginti tikrąją Europos ir Antrojo pasaulinio karo istoriją

2020-01-15 | Istorinė atmintis

Europos Parlamento (EP) nariai, priklausantys Europos liaudies frakcijai, Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė antradienį Strabūre dalyvavo spaudos konferencijoje „Dėl Europos istorijos ir Antrojo pasaulinio karo atminties iškraipymo“ kartu su kolegomis parlamentarais iš Lenkijos Andžejumi Halickiu (Andrzej Halicki) ir Radoslavu Sikorskiu (Radosław Sikorski).

A. Kubilius teigė buvo nustebęs dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino reakcijos į rugsėjį parlamente priimtą rezoliuciją dėl „Europos atminimo svarbos Europos ateičiai“ ir jai skirto dėmesio besibaigiant 2019-iesiems.

„Tai buvo sovietinio tipo propaganda bei ataka prieš istoriją, nes visi žino, kad Antrąjį pasaulinį karą pradėjo Hitleris kartu su Stalinu.  Taip pat nustebino V. Putino bandymai įtikinti, kad Lenkija buvo pati kalta dėl to, kad Hitleris su Stalinu valstybę pasidalino ir okupavo. Todėl šiandien mes esame kartu su Lenkija siekiant apginti tikrąją Europos ir tikrąją Antrojo pasaulinio karo istoriją. Taip pat mes esame kartu su Lenkija prieš šią beprecedentę propagandos ataką“, – kalbėjo EP narys A. Kubilius. 

Jo teigimu, tokie Rusijos prezidento veiksmai kelia klausimų, o atsakymas yra paprastas: V. Putinas elgiasi kaip tipiškas autoritarinis lyderis, kuris vadovauja griūvančiai imperijai. 

„Postimperiniai lyderiai mėgsta keisti istoriją, siekdami visuomenėje išlaikyti nostalgiją praeičiai. Tai tipiškas V. Putino elgesys ir, deja, paprasti rusai labiausiai kenčia dėl tokio požiūrio į istoriją“, – sakė A. Kubilius. 

EP narė R. Juknevičienė spaudos konferencijos metu kėlė klausimą, kodėl Rusijos prezidentas tapo istoriku: „Galbūt tai reiškia, kad mes matome kitą likusios SSRS žlugimo stadiją, nes nors SSRS žlugo formaliai, tačiau šalia matome agresyvią imperiją, keliančią problemų Europos Sąjungai, Europai ir visam pasauliui“.

Pasak politikės, laimei, įvairių institucijų atstovų reakcijos rodo, kad labai nedaug kas, o gal ir niekas netiki Putino melu, ir jis pralaimės.

„Jis prarado Ukrainos draugystę, pralaimėjo dalyvavimą olimpinėse žaidynėse – jis pralaimi visur, nepaisant to, kad kai kurie mano, jog jis – puikus lyderis. Tad Putinas šį mūšį pralaimės – ypač Vakarų valstybėse“, – sakė ji. 

Be to, EP narė išreiškė susirūpinimą dėl to, kad V. Putinas bando atgaivinti Stalino kultą ir reabilituoti jį kaip lyderį. 

„Ar galite įsivaizduoti Vokietijoje statomus paminklus Hitleriui? Tai neįmanoma. O Rusijoje Stalinui statomi paminklai, V. Putinas pirmasis iš Rusijos Federacijos lyderių bando reabilituoti Staliną“, – pažymėjo parlamentarė.  

R. Juknevičienė taip pat atkreipė dėmesį, kad jos iniciatyva Europos Parlamente taip pat įsteigta neformali grupė „Europos Atminčiai“, kuri bus skirta priimtos EP rezoliucijos įgyvendinimui.

×