EP nariai: „Mūsų strateginis interesas yra ES plėtra“

2022-06-10 | Europos Parlamentas
Europos Parlamento (EP) narių Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės apžvalgoje iš Strasbūro, kurį politikai dėl itin sudėtingos darbotvarkės, nenuspėjamumo, svarbių temų ir įtampų, vadina “stresbūru”, išskirtos svarbiausios temos: EP lankėsi Aukščiausios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančiukas, taip pat daug dėmesio buvo skirta Sakartvelo temai.
Pasak R. Juknevičienės, įtampos neišvengta ir šioje sesijoje, kai buvo nepriimtas  svarbus Žaliojo kurso (Green deal) dokumentas, kai socialdemokratai susivieniję su kraštutiniais dešiniaisiais blokavo vieno iš svarbių dokumentų priėmimą. 
Ji pažymėjo, kad Ukrainos temai Parlamentas skyrė nemažai dėmesio, nes šią savaitę Strasbūre vykusioje sesijoje lankėsi Ukrainos Parlamento pirmininkas Ruslanas Stefančiukas, pirmą kartą išvykęs iš karo krečiamos šalies, kalbėjęs itin svarbius dalykus. 
Pasak R. Juknevičienės, daug įtampų parlamente sukėlė ir Lenkijos klausimas, net buvo pradėti rinkti parašai dėl Europos Komisijos (EK) atstatydinimo po jo pirmininkės Ursulos von den Leyen vizito į Varšuvą, kur paaiškėjo, jog po tam tikrų sąlygų išpildymo Lenkija vis tik gaus Europos atstatymo fondo lėšas (apie 35 milijardus eurų). 
„Atrodo, kad užgesinta ši Europos Komisijos atstatydinimo iniciatyva“, – sakė EP narė. 
Europarlamentaras A. Kubilius papildė, kad Lenkija, kuriai finansavimas buvo sustabdytas už aiškius teisinės valstybės principų pažeidimus, juos pradėjo taisyti, todėl tas draudimas gauti lėšas nuimtas. A. Kubiliaus teigimu, yra prasidėjusi rinkimų kampanija, tad šiuo atveju taikiniu yra ne Lenkija, o U. von der Leyen dėl artėjančių EP rinkimų.
Anot R. Juknevičienės, Ukraina pateikė prašymą suteikti kandidatės statusą dėl stojimo į ES. Kartu su tokiais prašymais atėjo ir Moldova bei Sakartvelo, tie patys klausimai neramina ir Vakarų Balkanus. 
“Tačiau šįkart įdomiausia apie Sakartvelo, nes EP savo rezoliucijoje įrašė, „kad už visų Sakartvelo bėdų, ypač bėdų, kurios susiję su demokratijos ėjimu žemyn stovi Bidzina Ivanišvilis. Toks Ramūnas Karbauskis iš šimto karto padaugintas, su savo oligarchinėmis galiomis. Ir EP pasiūlė Europos Tarybau, kad ši pradėtų galvoti apie sankcijas jam,“ – pažymėjo R. Juknevičienė. 
Kalbėdamas Apie ES plėtrą, A. Kubilius teigė, kad „tolesnė plėtros architektūra taip pat turi būti peržiūrėta, turi būti pergalvota filosofija, turi būti žymiai ambicingesnė plėtra”. 
„Ką aš visada kartoju, kad šis Rusijos karas prieš Ukrainą yra didžiulis sukrėtimas visai Europai ir ES pati turi turėti savyje drąsos ir gebėjimo pasižiūrėti atgal, pažiūrėti į savo padarytas klaidas, kurios galbūt leido Putinui pradėti galvoti, kad jis gali užpulti Ukrainą ir nieko Vakarai negins. Gerą dešimtmetį Ukraina su Moldova bei Sakartvelu buvo laikomi geopolitinėje pilkojoje zonoje, kai apie narystės perspektyvą niekas neužsimindavo, ir Putinas nutarė, kad tai yra jo teritorija. Mūsų strateginis interesas yra matyti ES plėtrą. Vertiname ne tik Ukrainos žmonių norą prisijungti, bet ir kovą už tą prisijungimo teisę, vertiname Moldovos ir Sakartvelo žmonių norą tapti ES nariais kaip labai aiškią politinę valią, bet natūralu, kad norint prisijungti prie ES, reikia atitikti tam tikrus standartus. Negalima tikėtis bet kaip elgiantis valdžiai galvoti, kad ES į tai nekreips dėmesio,“ – sakė A. Kubilius, prisiminęs šešėlinės Sakartvelo valdžios elgesį pastaraisiais metais, kurį įvardijo kaip sąmoningą norą pakenkti Sakartvelo galimybei gaunant ES kandidatės statusą.
Europarlamentarė R. Juknevičienė teigė, jog B. Ivanišvilis ilgus metus dirbo Rusijoje, kur uždirbęs milijardus ir tuo metu besivadinęs rusišku vardu grįžęs į Sakartvelą, perėmė valdžią ir dabar valdo jau trečią kadenciją Kremliaus stiliumi: paėmė žiniasklaidą ir teisėsaugą į savo rankas, dusina opoziciją, skleidžia neapykantos kalbą, varžo nevyriausybines organizacijas.
Parlamente balsuojant dėl rezoliucijos Sakartvelo klausimu, buvo juntama tam tikra baimė, kad jei šalis bus išimta iš pakvietimų į ES paketų, ji bus visiškai nustumta į Rusijos glėbį. 
„Mūsų kritinė pastaba ir pasiūlymas galvoti apie sankcijas yra ne kas kita, kaip didžiausia parama Sakartvelo perspektyvai,“ – sakė A. Kubilius, nes nuolaidžiaujant ir nereaguojant į B. Ivanišvilio elgesį, žala bus dar didesnė.
„Žiūrint į kitų ES institucijų veiklą, ar tai būtų EK ar net Vadovų Taryba, EP turi žymiai didesnę europinę dimensiją,“ – sakė A. Kubilius.
Savaitgaliui parlamentarai skuba Lietuvon, o kitą savaitę Europos Parlamente minint Gedulo ir Vilties dieną laukia ištremtųjų pavardžių skaitymas. 
„Tai ypač jautru dabar, kai deportacijos grįžo į Europos kontinentą“, – pabrėžė EP narė R. Juknevičienė.
×