EP nariai: „Nėra nė vienos ES šalies, kur nebūtų kelių etapų karantino sustiprinimų“

2021-04-16 | Europos Parlamentas

Europos Parlamento (EP) nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius Briuselyje kalbėdami apie savaitės įvykius daugiausia dėmesio skyrė „COVID–19“ viruso pandemijai. Pasak EP narės R. Juknevičienės, kartais susidaro įspūdis, kad žmonės galvoja, jog karantinas yra tik Lietuvoje. Šią savaitę pasipylė aštri Vyriausybės,  iš paskutiniųjų besistengiančios suvaldyti pandemiją, kritika. Tačiau šios pandemijos krizės valdymo prasme Lietuva labai neblogai atrodo Europos Sąjungos kontekste, o vakcinacijos tempais esame viena pirmaujančių valstybių. 

„Turiu visą sąrašą ES valstybių, kaip jose atrodo karantinai. Nėra nė vienos šalies, kur nėra buvę karantino ir net kelių jo sustiprinimo bangų. Gerai galiu apibūdinti situaciją Belgijoje, kur nuolat atvykstame ir būname. Kalėdoms buvo bandyta atlaisvinti karantiną, tada vėl susirgimų skaičius šoktelėjo aukštyn. Iškart po to vėl viskas buvo uždaryta, tada vėl atlaisvinta, o dabar vėl nebeveikia kirpyklos, restoranai neveikia nuo praėjusių metų spalio, komendanto valanda galiojo visą žiemą ir iki dabar, galbūt atlaisvins nuo gegužės vidurio. Parduotuvės veikia tik iš anksto rezervavus laiką,“ – pasakojo parlamentarė.

EP narys Andrius Kubilius paantrino, kad sudėtinga situacija yra visoje Europoje. Matant Lietuvą tame kontekste tikrai nėra ko žerti priekaištų Vyriausybei. Parlamentaro nuomone, laipsniškas atlaisvinimas yra labai teisingas ir tai nėra spaudimo ar pasidavimo rezultatas. Vakcinacija vyksta sėkmingai, apsaugotų žmonių skaičius nuosekliai didėja. Lietuva pagal vakcinaciją yra 3-4 vietoje tarp ES valstybių. Ją lenkia tik Malta ir Vengrija (naudojanti ir „Sputnik“ vakcinas).

„Tai leidžia Vyriausybei atsargiai, susirūpinus, sekant situaciją pradėti laisvinti karantiną,“ – sakė A. Kubilius.

Parlamentaras priekaištus Vyriausybei pavadino patologine kritika: „Politikoje žinome tokį reiškinį kaip Gražulis, tarp apžvalgininkų taip pat yra gražulėjančių, kuriems svarbu išsiskirti ir pasirodyti“.

Karantinas, nuotolinis darbas, netikrumas sukelia žmonėms fizinį ir protinį nuovargį, tad natūralu, kad tai išsivysto į tam tikrus „bangavimus“. „Bangavimai vyksta įvairiose valstybėse. Vokietijoje balandžio 13 d. Vyriausybė pritarė Nacionalinio susirgimų kontrolės įstatymo pataisoms, kur pirmą kartą suteikiama galimybė imtis griežtesnių priemonių pandemijai sutramdyti ir galimybė įvesti komendanto valandą. Mes maža šalis, Vilnius nėra didelis miestas, komendanto valandos turbūt ir nereikia, tad apsiėjome be šitokių drastiškų priemonių. Lenkijoje karantinas buvo atlaisvintas, vėliau vėl sugriežtintas. Nėra pasaulyje eksperto, politiko, kuris labai tiksliai žinotų, ką reikia konkrečiai daryti, kokia bus situacija po savaitės ar dviejų, kokios priemonės geriausiai veikia. Šiandien mes jau geriau žinome, k1 daryti, bet tai atsirado su tam tikru patyrimu. Nežinome net ir kiek dar reikės gyventi su virusu. Tuo labiau kad atsiranda naujos viruso modifikacijos, jis mutuoja“, – sakė EP narė R. Juknevičienė.

Lietuvoje šiuo metu svarstomas „Galimybių paso“ atsiradimas. EP diskutuojama dėl kito dokumento – „Žaliojo sertifikato“. Jo tikslas – atverti galimybę bendrauti gyventojams tarp šalių, kad būtų galimybė laisvai kirsti sienas ES erdvėje. Tai nebus tik skiepijimosi įrodymo dokumentas. Planuojama, jog jis bus suteikiamas asmenims, atlikusiems visą vakcinacijos kursą, turintiems antikūnų arba neigiamą COVID–19 testą. Planuojama, jog ES piliečiai juo galėtų naudotis jau birželį. 

„Tie, kurie norite keliauti – eikite skiepytis. Mano prognozėmis, vasarą tikrai visi norintieji galės gauti skiepus,“ – sakė parlamentarė R. Juknevičienė.

„Pandemija yra didelis rūpestis ir problema, bet aš jau matau šviesą tunelio gale, galiu prognozuoti, kad žmonių nuotaikos pagerės. Galbūt kažkam bus šiek tiek gėda dėl tos kritikos, kurią prišnekėjo per šitą laikotarpį apie Vyriausybę. Pasikeis į tai, kad atsiras tokių, kurie pradės šaukti, kaip jie gerai nurodė Vyriausybei ir Vyriausybė taip ir padarė,“ – optimistiškai prognozavo A. Kubilius.

Antroji viruso banga Lietuvoje prasidėjo rugsėjį, o metų pabaigoje, pradėjus dirbti šiai Vyriausybei, susirgimų skaičius per dieną siekė beveik 4000, bet per dešimt jos darbo dienų įvyko lūžis žemyn. Tačiau opozicijos atstovai, nors ir pateikdami realius statistikos duomenis, manipuliuoja informacija, rodydami į susirgimų skaičiaus augimą iškart po rinkimų spalį, „pamiršdami“, jog naujoji Vyriausybė darbą pradėjo tik gruodį.

Apžvelgdamas politinę Lietuvos situaciją A. Kubilius paminėjo ir lyderystės stygių opozicijoje. Šešėlinis premjeras kovoja su opozicijos lyderiu. „Lietuvoje didžiosios problemos kyla iš kairiosios politikos pusės ir aš nematau, kaip tos problemos artimiausiu metu spręsis,“ – sakė A. Kubilius.

Baigdama pokalbį R. Juknevičienė kreipėsi į LVŽS: „Norėčiau paprašyti valstiečių apie skiepijimo reikalus kurį laiką patylėti, bent jau tol, kol jie išspręs D. Kepenio klausimą. Nė viena kita politinė partija savo gretose neturi tokio žmogaus. Juk tai – Karbauskio žmogus, pastarasis jį atvedė į Seimą. D. Kepenis kalba prieš mokslą nukreiptus nepagrįstus dalykus, visiškus absurdus, klaidina žmones ir valstiečių atstovai dar drįsta kalbėti apie skiepijimo problemas bei chaosą…“

×