EP nariai paragino Sakartvelo valdančiąją partiją ir opoziciją prisiimti atsakomybę už demokratinę valstybės ateitį

2021-03-10 |

Europos Parlamento (EP) nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė pasisakė antradienį vakare plenarinėje sesijoje vykusiuose debatuose apie politinę krizę Sakartvele.

EP narys A. Kubilius teigė, kad mes visi mylime Sakartvelą, todėl taip sunku matyti Sakartvelą šioje gilioje ir ilgai trunkančioje politinėje krizėje, nes tai – demokratijos krizė”.

Demokratijos branda reiškia skaidrius rinkimus, teisės viršenybę ir teisėsaugos depolitizavimą, tikrą vadovavimąsi demokratinėmis vertybėmis ir sąžiningus parlamentinius procesus“, – pažymėjo europarlamentaras.

Būdamas Euronest Parlamentinės Asamblėjos pirmininku, jis teigė prieš metus nuoširdžiai sveikinęs kovo 8-osios valdančiosios Sakartvelo partijos ir opozicijos susitarimus ir tikėjęsis, kad demokratija grįš į normalias vėžes. Tačiau, pasak A. Kubiliaus, tenka konstatuoti, kad po metų Sakartvelas – dar blogesnėje situacijoje.

Jis paragino abi puses pradėti elgtis taip, kaip elgiasi tikri europiečiai, siekiantys prisijungti prie Europos ir transatlantinės demokratijų bendrijos.

EP narė R. Juknevičienė savo pasisakyme pažymėjo, kad „šiandien mūsų draugų šalis pakliuvo į politinę atsakomybės krizę“ ir palinkėjo „drąsos imtis politinės atsakomybės už europietiškos demokratinės Sakartvelo ateitį.

Šiandien dėl Sakartvelo turiu daugiau klausimų, negu atsakymų ir pasiūlymų. Iki šiol buvo aišku, kad Sakartvelas yra reformų lyderė visoje Rytų partnerystės erdvėje. Tačiau šiandien mūsų draugų šalis pakliuvo į politinę atsakomybės krizę. Man visada kėlė abejonių, ar “Georgia dream” faktinis vadovas tikrai yra Sakartvelo euroatlantinės integracijos rėmėjas. Tačiau šiandien aš nematau, kad kas nors iš abiejų konfliktuojančių pusių kviestų prisiimti atsakomybę už krašto ateitį“, – kalbėjo europarlamentarė.

Abu EP nariai dėkojo Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Šarliui Mišeliui, kuris tarpininkavo derybose sprendžiant politinę krizę ir ištiesė ranką susikalbėjimui. „Tikiuosi, kad mūsų draugai Sakartvele supranta, kad tai – aukščiausio lygio ES įsitraukimas į krizės valdymą. Aš raginu mūsų draugus Sakartvele pasinaudoti šia galimybe“, – pabrėžė A. Kubilius.

Jei niekas Sakartvele nesugebės tinkamai atsiliepti į ištiestą ES ranką, Sakartvelo ir ES nesėkme džiaugsis tik viena šalis, kurios rankose šiandien nemaža dalis okupuotų Sakartvelo žemių“, – atkreipė dėmesį R. Juknevičienė.

Pasak jos, niekas iš šalies negali būti labiau gruzinais, negu patys gruzinai.

Sakartvelą krizė krečia nuo spalį įvykusių parlamento rinkimų, kuriuos opozicija laiko suklastotais. Vasario pabaigoje didžiausios opozicijos partijos – Vieningojo nacionalinio judėjimo lyderio Nikanoro Melijos areštas įtampą dar labiau padidino.

×