EP narių dėmesio centre – savivaldos rinkimų rezultatai

2023-03-10 | Ukraina

Europos Parlamento (EP) nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius savaitės pokalbio metu apžvelgė Lietuvoje vykusių savivaldos rinkimų pirmojo turo rezultatus, taip pat neseniai vykusius europarlamentarų vizitus Ukrainoje. (visą pokalbį žiūrėkite čia: https://www.youtube.com/watch?v=RpP4rFsyVHc&feature=youtu.be) 

„Nepaisant ypač sunkaus laikotarpio Vyriausybei, kur TS-LKD žmonės yra vadovaujantys, krizė po krizės, nepaisant ypatingo puolimo, nepaisant prognozių, kad po taip vadinamo Bartoševičiaus skandalo Tėvynės sąjunga žlugs ir jau nebe atsigaus, iš esmės, šie rinkimai parodė, kad TS-LKD išlaikė bendrą rinkėjų skaičių per visą Lietuvą, o Vilniuje didžiulė tikimybė, kad pirmą kartą po daugybės metų TS-LKD turės labai puikų merą. Valdui Benkunskui linkime kuo geriausios sėkmės“, – džiaugėsi R. Juknevičienė.

Kolegei pritarė ir A. Kubilius, sakydamas, jog jei „pasižiūri į skaičius, o ne į politologinę kalbą ir ašaras, kad ne taip įvyko, kaip jie prognozavo, skaičiai yra neįtikėtinai stabilūs”. Europarlamentaro teigimu, įvertinus Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenis, nėra sudėtinga suskaičiuoti, kad šiuose rinkimuose per visą Lietuvą gauta 200 balsų daugiau, nei buvo gauta 2019 metų savivaldos rinkimuose. 

„Stabilumas yra neįtikėtinas. Aišku, yra pokyčių, ką mes matome. Vilniuje už TS-LKD balsavo maždaug 30 tūkst. rinkėjų daugiau, tai didelis rinkėjų skaičius. 19 vietų savivaldybėje, nepamenu kada tiek esame turėję. Gal tik Sąjūdžio pradžioje tokius skaičius matydavome“, – pažymėjo A. Kubilius. 

Pasak europarlamentaro, nors bendras skaičius Lietuvoje išlieka, tačiau pasižiūrėjus į regionų savivaldybes, ne paslaptis, kad nuo 500 iki 1000 balsų toliau nuo Vilniaus esančiuose regionuose esame praradę. 

„Čia, matyt, nuovargis nuo krizių, skandalai jie turėjo tam poveikį. Bet kas dar man atrodo labai svarbu, nelendant į politologų daržą, yra labai gerai žinomi dėsniai. Partijos Lietuvoje skiriasi pagal du požymius: pirmas – kur yra pagrindinis rinkėjų skaičius (socialdemokratų ir visos kairiosios populistinės opozicijos rinkėjai yra provincijoje, o mūsų – didmiesčiuose. Tą Vilnius ir Klaipėda labai gerai parodė.); antras – partijos, kurioms sekasi savivaldos rinkimuose (socialdemokratai) arba Seimo rinkimuose (TS-LKD). Ir čia verta prisiminti, kad 2019 metais, kai gavome 189 200 balsų, tai po to vykusiuose LR Seimo rinkimuose gavome 280 000 balsų. Labai stipriai išaugo“, – sakė A. Kubilius. 

Europarlamentarės R. Juknevičienės teigimu, regionai, deja, nėra stipriausia paramos mums vieta. Ji išreiškė susirūpinimą dėl Kauno, o taip pat ir dėl Panevėžio, kuriame tenka dalyvauti politinėje veikloje. 

„Šie miestai yra kaip dvi to paties veidrodžio pusės, tik viena gerokai didesnė. Dabar jau akivaizdu, jog ten nebuvo didelių vilčių, nors dabar yra daug kritikos, kad gal ne tuos, gal ne taip, gal ne taip padarė, gal ne taip pasakė. Akivaizdu, kad tai nebūtų turėję reikšmės. Tie merai būtų laimėję rinkimus“, – sakė R. Juknevičienė.

Savivalda turi dideles sąsajas su Europos Sąjunga, nes būtent iš čia atėjo didžiuliai pinigai ir Lietuvos miestai pasikeitė iš esmės, ypač regionuose. 

„Per šį laikotarpį įvyko stulbinantys pokyčiai, reikėjo būti nežinau kuo, kad nesugebėtum su šitiek pinigų laimėti rinkimų. Taip ir atrodo, kad įsitvirtino merai, kurie per šitą puikų ekonomikos laikotarpį turėjo galimybes veikti. Plius, turbūt tik mes du buvome Parlamente, kai dar dirbome Seime, kurie nebalsavome už tiesioginius merų rinkimus. Tiesioginiai merų rinkimai tik dar labiau įtvirtino, net ir  europiniai pinigai, deja, bet stipriai sumažino demokratijos lygį regionuose“, – sakė R. Juknevičienė. Panaši situacija dėl skirtingų pasirinkimų ir Lenkijoje – Varšuva ir provincija renkasi skirtingas politines jėgas.

R. Juknevičienė ir A. Kubilius taip pat aptarė praėjusią savaitę vykusius vizitus Ukrainoje.

A. Kubilius nuvyko anksčiau su U4U (liet. Vieningi vardan Ukrainos) parlamentarų grupe, kuri susitiko ir su Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Vėliau atvyko ir Europos Liaudies partijos (ELP) Europos Parlamente delegacija. 

Pasak R. Juknevičienės, šis vizitas reikšmingas, ne tik solidarumo parodymo, tačiau ir  kolegų įtikinimo imtis aiškios ELP lyderystės dėl Ukrainos stojimo į NATO. ELP pirmininkas Manfredas Vėberis buvo sukrėstas vaizdų, kuriuos pamatė, ir tai yra labai svarbu, nes šį įspūdį ir žinią jis parveš į Vokietiją. A. Kubiliaus, dviejų delegacijų sudėtyje beveik visą savaitę praleidusiam Kyjive ir aplink jį, nuomone, svarbu, kad ELP frakcijos vadovybė vyko į Ukrainą ir buvo galimybė jiems komunikuoti visas nuostatas, veikti „vakarų fronto” baruose ir stiprinti visos partijos lyderystę. 

„Didžiausią įspūdį paliko mūsų lyderio M. Veberio išsamus interviu vienam iš labai svarbių Ukrainos portalų „Evropejskaja pravda“, jis išverstas jau ir į anglų kalbą, kur galima pasidžiaugti, kad ir mūsų bendros europinės partijos lyderiai pradeda kalbėti lygiai taip, kaip mes kalbame. Aš žiūrėjau visus argumentus. Ir narystę NATO, ir derybų dėl narystės ES pradžia šiais metais, ir visa argumentacija, kodėl tą reikia daryti iš esmės ateina iš to, ką mes esame rašę, kalbėję ir daug kalbėjome per šį vizitą. Tai yra, ką aš bandau metaforiškai pavadinti, kad mūsų darbas yra pagal lietuvišką principą „lašas po lašo“. Turi nuolat kai kuriuos dalykus plėtoti, kartoti, rasti būdų, kaip ir saviems paaiškinti ir platesnei auditorijai“, – sakė A. Kubilius.

„Labai svarbu, kad Europos liaudies partijos frakcija, kuri yra didžiausia Parlamente, pasiryžusi imtis ir tęsti politinę lyderystę EP, būtų gerai, kad tuo pavyzdžiu sektų ir kitos didžiosios partijos. Vadinamoji Ukrainos dešimtmečio darbotvarkė turi tapti savastimi visai ES, pradedant nuo EP, bet ir visoms kitoms institucijoms“, – sakė A. Kubilius.

Politikai džiaugėsi, kad ELP lyderis M. Vėberis pakėlė lyderystės vėliavą ir ją neš.

„Svarbiausia yra Ukrainos pergalė ir ginklai, ginklai, ginklai ir pagalba jiems laimėti šį karą“, – pokalbį baigė R. Juknevičienė.

ELP frakcijos pirmininko M. Weberio interviu anglų kalba leidiniui „Evropejskaja pravda“ https://www.eurointegration.com.ua/eng/interview/2023/03/7/7157446/

ELP frakcijos pirmininko M. Weberio interviu rusų kalba https://www.eurointegration.com.ua/rus/interview/2023/03/7/7157446/

×