EP narys prof. Liudas Mažylis kreipėsi į Europos Komisiją dėl vakcinavimo politikos ES

2021-01-27 | ES vakcinavimo politika

Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto Europos Parlamente narys prof. Liudas Mažylis sausio 26 dieną kreipėsi į Europos Komisiją dėl vakcinavimo politikos Europos Sąjungoje įgyvendinimo. „Tebesitęsiant pandemijai, gyvenant karantino sąlygomis, atrandant naujas viruso mutacijas, sergant ir mirštant žmonėms, pagrindinis dėmesys ir viltis ES ir bendrai pasaulyje tenka vakcinai“, – teigia EP narys, prof. Liudas Mažylis. ES vakcina pirmuosius piliečius pasiekė paskutinėmis praėjusių metų dienomis, o vakcinavimas šiuo metu yra įgyvendinamas ir toliau. Visgi, profesorius pastebi, kad daugumą kausto nežinia, ar juos pasieks vakcina, o kartu procesai nėra tokie skaidrūs ir veiksmingi, kaip norėtųsi.

„Europos Komisija 2020 m. sudarė sutartis su farmacinėmis bendrovėmis dėl vakcinų nuo COVID-19 infekcijos tiekimo, tačiau 2021 m. sausį tiekimas buvo sutrikdytas. Valstybėse narėse ir žiniasklaidoje sklandaus skiepijimo lūkesčius pakeitė apmaudas dėl tiekimo trikdžių,  – pasakoja prof. L Mažylis. – Sėkmė, kad valstybių narių ryžtu vakcinų tiekimą pavyko atnaujinti, bet tai atskleidė daug spragų, kurios slypi sutartyse su vakcinas kuriančiomis farmacijos kompanijomis“. EP narys prof. Liudas Mažylis pastebi, kad vakcinavimo kampanija nepalyginamai geriau suorganizuota ir išpopuliarinta JK arba Izraelyje, o ten naudojamos tos pačios vakcinos.

„EP šie klausimai svarstyti ne kartą. Kuriant vakcinas, svarbią investicijų dalį sudarė viešosios lėšos, tad reikalauta sutarčių tarp EK ir farmacinių bendrovių paviešinimo. Kol kas paviešintos ne visos sutartys arba tik jų dalys. Informacija apie farmacinių bendrovių sutartis su trečiosiomis šalimis yra neprieinama“, – situaciją pristato EP narys. Pasak L. Mažylio, labai tikėtina, kad visgi farmacijos įmonės parduoda tam, kuris pasiūlo aukštesnę kainą. „Be abejonės, dabartinėse sutartyse tarp Europos Komisijos ir farmacijos kompanijų, kuriančių vakciną, yra spragų, todėl kreipiausi į Komisiją su klausimais, į kuriuos, tikiuosi, bus atsakyta ir atsižvelgta ateityje sudarant sutartis su kitomis farmacijos įmonėmis, siekiant bendrų ES sveikatos apsaugos tikslų“, – teigia  EP narys prof. L. Mažylis.

Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto narys Komisijai iškėlė pirmiausia vertybinį klausimą: „Ar verslo (šiuo atveju farmacinio) sandorių konfidencialumas ir teisė siekti pelnų, to neviešinant, yra aukštesnis prioritetas, negu ES piliečių sveikata ir gyvybė?“.

Taip pat prof. L. Mažylis, atkreipdamas dėmesį, kad sutartys turi būti viešos visiems ES piliečiams, Komisijai pateikė klausimą, „ar EK paviešins, ir kada, sudarytų sandorių dėl vakcinų nuo COVID-19 infekcijos visas detales?“. Jis taip pat atkreipė dėmesį, ar ateityje tokių skaidrumo ir vakcinavimo klaidų bus stengiamasi išvengti, užduodamas klausimą: „Ar EK planuoja nuo šiol sudaromose sutartyse iš anksto reikalauti galimybės paviešinti sandorius su trečiosiomis šalimis?“.

EP narys pastebi, kad siekiant, jog ES pavyktų sėkmingai įveikti viruso plitimą, vykdyti vakcinavimo politiką ateityje – svarbūs ir žingsniai link bendros ES sveikatos sistemos. „Pandemija parodė, jog sveikata turi tapti ES prioritetu. Džiugu, kad dar praėjusių metų pabaigoje EP pavyko galutinai patvirtinti „ES – sveikatos labui“ programą, kuri bus įgyvendinama 2021-2027 metais, –  pasakoja prof. L. Mažylis. – Todėl Komisijai taip pat uždaviau klausimą apie tai, kokiais principais, pelno ar kitokiais, bus grindžiama „ES – sveikatos labui“ programa – ar bus sekama minėtu ydingu COVID-19 vakcinų pirkimo precedentu, ar bus diegiami kitokie principai, siekiant ES piliečių sveikatos ir gerovės, kaip tai numatyta Sutarties dėl ES veikimo 168 str., „didelės tarpvalstybinio pobūdžio grėsmės sveikatai ir kova su jomis“?“.

×