Europos liaudies frakcija remia siūlymą sudaryti aukšto lygio derybinę misiją Baltarusijai

2020-10-21 | Baltarusija

Europos Parlamento (EP), Europos liaudies frakcijos narys Andrius Kubilius antradienį parlamente vykusiuosedebatuose dėl rekomendacijos ES institucijoms santykiuose su Baltarusija išreiškė paramą Baltarusijos žmonėms ir demokratinei revoliucijai, kuriai vadovauja Sviatlana Cichanouskaja ir Koordinacinė taryba bei pasiūlė imtis tolimesnių konkrečių veiksmų.

A. Kubiliaus teigimu, Europos liaudies frakcija remia Lietuvos europarlamentaro Petro Auštrevičiaus parengtą rekomendaciją dėl santykių su Baltarusija.

„Kaip žinote, Baltarusijos žmonės jau dešimt savaičių iš eilės tęsia savo protestus. Europos Parlamentas, lyginant su kitomis ES institucijomis, iki dabar rodė aiškiausią ir dinamiškiausią politinę lyderystę remiant baltarusius. EP prezidentas Deividas Sasolis buvo tarp pirmųjų, pakvietusių S. Cichanouskają vizito į Briuselį“, – kalbėjo europarlamentaras.

A. Kubilius kėlė klausimą, ką Europos Parlamentas gali dar padaryti,  remdamas Baltarusijos žmones. Pats parlamentaras įšvardino tris konkrečias praktines iniciatyvas, kurias realizuoti gali pats Europos Parlamentas.

Pasak A. Kubiliaus, EP vadovybės sprendimu būtina nedelsiant sudaryti aukšto lygio

misiją į Baltarusiją, kurią sudarytų buvę valstybių vadovai ir premjerai. Analogiška misija, kuria vadovavo A. Kvasnievskis (A. Kwasnievski) ir Koksas (Cox) buvo įsteigta Ukrainoje.

„Tokiu būdu būtų konsoliduota mūsų pozicija Europos Sąjungos viduje, taip pat didinamas spaudimas ne tik A. Lukašenkai, bet ir V. Putinui“, – pažymėjo europarlamentaras.

Jis taip pat pasiūlė suvienyti jėgas su S. Cichanouskajos štabu ir suteikti paramą kuriant Informacijos centrus Briuselyje, o vėliau – ir kitose sostinėse. Be to, A. Kubilius pasiūlė įsteigti specialų Tarptautinio tyrimo centrą, kuris tirtų OMON įvykdytus nusikaltimus prieš Baltarusijos žmones.

Europos Parlamentas šiandien balsuos dėl šio dokumento, kurį parengė Lietuvos europarlamentaras P.Auštrevičius. Rekomendacijoje aiškiai pabrėžiama, kad smurtas prieš taikius protestuotojus turi būti nutrauktas, politiniai kaliniai paleisti į laisvę, o atsakingi asmenys patraukti atsakomybėn. Nauji rinkimai turi būti surengti kuo greičiau, laikantis tarptautinių rinkimų standartų ir stebint ESBO. Koordinacinė taryba, kurią inicijavo S. Cichanouskaja, išrinkta Baltarusijos žmonių prezidentė, turėtų būti pripažinta teisėta Baltarusijos žmonių atstove, o jos pastangos pradėti dialogą su režimu, siekiant taikaus ir demokratinio valdžios perėmimo palaikomos. ES turi padaryti viską, kad pradėtų dialogą. Tad šiose rekomendacijose pasiūlyta įsteigti aukšto lygio derybinę misiją Baltarusijai, kurią sudarytų buvę ES valstybių vadovai.

×