Europos Parlamente bus diskutuojama dėl situacijos Baltarusijoje ir A. Navalno apnuodijimo, planuojama priimti rezoliucijas

2020-09-11 | Europos Parlamentas

Europos Parlamento (EP) nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė savaitės pokalbio metu (video čia: https://youtu.be/J6hUXzyuLHY ) aptarė naują politinį sezoną bei naujas pareigas Europos Parlamente, kaimyninėje Baltarusijoje vykstančius protestus prieš nelegitimų A. Lukašenką bei Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalnio apnuodijimą.

EP narė R. Juknevičienė teigė, kad jai susidarė įspūdis, jog Europos Sąjungos žmones ir visuomenę bei politikus šie įvykiai labai sukrėtė.

Pasak A. Kubiliaus, „Baltarusijos tema yra tapusi svarbiausia geopolitine tema Europos Parlamente ir mes iš tiesų turime galimybių čia formuluoti savo ir bendrą Europos Parlamento požiūrį”.

EP narys A. Kubilius teigė, kad kitą savaitę EP įvyks plenarinis posėdis, kuris bus labai svarbus dėl geopolitinių klausimų, nes vyks diskusija ir apie A. Navalno apnuodijimą, ir bus svarstoma speciali rezoliucija, kurią jis rengia kartu su kolegomis.

„Be to, bus svarstoma situacija Baltarusijoje ir rengiama taip vadinamoji aukšto lygmens diskusija, kurioje dalyvaus ir pati Komisijos prezidentė Uršula von der Lajan (Ursula von der Leyen) ir viceprezidentas Ž. Borelis, atsakingas už užsienio ir saugumo politiką. Tikimasi, kad dalyvaus ir Vokietijos užsienio reikalų ministras.  Ir vėlgi ruošiame specialią rezoliuciją, kurioje bandome suformuluoti aiškias Europos Sąjungos tolimesnių veiksmų nuostatas, kuriomis būtų galima padėti Baltarusijai pasiekti tai, ko žmonės nori – tai yra demokratijos pergalės”, –kalbėjo europarlamentaras.

R.Juknevičienė pažymėjo, kad šios dvi temos – ir apnuodijimas A. Navalno, ir Baltarusija – yra besisiejančios temos.

„Todėl kai klausia kas nors, kas gi toliau bus, kaip sankcijos Lukašenkai, tai dabar jau reikia kalbėti apie Kremlių. Iš esmės Lukašenka nebe tiek svarbus, visą Baltarusijos vairą į savo rankas perėmė Kremlius ir jo atsakomybė yra pati didžiausia. Taigi kai yra kalbama apie sankcijas arba dar labiau pasikeitusį požiūrį į Rusiją, tai labai svarbu ir Baltarusijai, kadangi tai yra bendras dalykas”, – sakė EP narė.

Visa pokalbio stenograma pridedama.

Rasa Juknevičienė:

– Laba diena, visiems. Vėl naujas sezonas Europos Parlamente ir mudu su Andriumi Kubiliumi atnaujiname mūsų video pokalbius. Aš iš Vilniaus biuro, tad jei einate pro šalį galite užsukti, o Andrius išvykęs į Briuselį jau dvi savaites. Šiandien mes kalbėsime apie naujus uždavinius, naujas pareigas ir kitus dalykus, kuriuos teks spręsti, taip pat kitą savaitę vyks plenarinis posėdis, tai gal Andrius, būdamas Briuselyje šiek tiek daugiau apie tai papasakos. Na, o aš galiu pasakyti, kad rinkėjams viską reikia labai atvirai prisipažinti, turim būti skaidrūs kaip krištolas. Aš jums pasakysiu, kad dirbdama nuotoliniu būdu iš Tiltagalių, ryte, septintą valandą, visą šią savaitę važiuoju grybauti, bet labai trumpai, kad greitai galėčiau grįžti ir įsijungti į visus posėdžius ir tikrai prisirinkau daug baravykų. Andriau, tai kaip ten, ar tu savaitgalį kokį nors Briuselyje gali kokį grybą pamatyt? Arba prie Briuselio?

Andrius Kubilius:

– Labas, Rasa, iš tikrųjų smagu matyti, sveikinimai visiems. Kaip jau sakei, aš čia antra savaitė. Pandemija apribojo keliones, tad aš nutariau, jeigu Briuselyje, tai Briuselyje. Na, Briuselyje tai baravykų aš nebandžiau ieškoti, parkuose čia gal sunku būtų rasti, bet teko apsilankyti kaip tik savaitgalį 100 kilometrų nuo Briuselio, Ardenų kalnuose, tai nebūtume lietuviai, nes niekas daugiau čia tu grybų nerenka. Gal ne tiek, kiek tavo nuotraukose matėm su žaliu pavydu žiūrėdami, bet eidami savo keliasdešimt kilometrų, radome, užteko mums pavalgyti.

Rasa Juknevičienė:

– O kaip su tomis naujomis pareigomis? Aš trečiadienį buvo paskirta nuo Europos liaudies partijos naujai sukurto komiteto, mes jį vadiname dezinformacijos komitetu, kuris nagrinės kišimąsi į demokratinius procesus įskaitant dezinformaciją Europos Sąjungos valstybėse, vicekoordinatore nuo Europos liaudies partijos. Tai toks naujas iššūkis, nes man labai įdomi ši nauja tema, o tu irgi gavai naują tinkamą darbą, tai pasakyk pats.

Andrius Kubilius:

– Iš tiesų, čia tie darbai tarpusavyje susiję ir jau nuo praeitų metų teko darbuotis Rytų partnerystės reikaluose ir užimti tokias svarbias pareigas kaip EURONEST Parlamentinės Asamblėjos delegacijos pirmininkas. EURONEST delegacija yra atsakinga už ryšius su Rytų Partnerystės šalimis, tad jau nuo pat vasaros pradžios Baltarusija mums tapo svarbiausia tema, bet šalia to man pačiam gana netikėtai buvo pasiūlyta užimti ir nuolatinio pranešėjo Rusijos klausimais pareigas. Tai reiškia, kad ir komitete Užsienio reikalų ir Parlamento salėje tenka formuluoti Europos Parlamento komiteto poziciją įvairiais klausimais, susijusiais su Rusija. Taip jau sutapo, kad beveik tom pačiom dienom, kai man teko šitų pareigų imtis, Rusijoje įvyko A. Navalno apnuodijimas. Kitą savaitę vyks labia svarbus plenarinis posėdis geopolitiniais klausimais, nes vyks diskusija ir apie Navalno apnuodijimą, ir bus svarstoma speciali rezoliucija, kurią man dabar kaip tik tenka su kolegomis rengti, be to, bus svarstoma situacija Baltarusijoje ir rengiama taip vadinama aukšto lygmens diskusija, kurioje dalyvaus ir pati Komisijos prezidentė Ursula von der Leyen ir viceprezidentas Ž. Borelis, atsakingas už užsienio ir saugumo politiką. Tikimasi, kad dalyvaus ir Vokietijos užsienio reikalų ministras. yra gandų ir žinių, kad gali dalyvauti ir pati pati Svetlana Cichanouskaja. Ir vėlgi ruošiam specialią rezoliuciją, kurioje bandom suformuluoti aiškias Europos Sąjungos tolimesnių veiksmų nuostatas, kuriomis būtų galima padėti Baltarusijai pasiekti tai, ko žmonės nori – tai yra demokratijos pergalės.

Rasa Juknevičienė:

– Jeigu jau pradėjome apie Baltarusiją kalbėti, tai man atrodo, kad dvi šitos temos – ir apnuodijimas Navalno, ir Baltarusija – yra besisiejančios temos, todėl, kai klausia kas nors, kas gi toliau bus, kaip sankcijos Lukašenkai, tai dabar jau reikia kalbėti apie Kremlių. Iš esmės Lukašenka nebe tiek svarbus, visą Baltarusijos vairą į savo rankas perėmė Kremlius ir jo atsakomybė yra pati didžiausia. Taigi kai yra kalbama apie sankcijas arba dar labiau pasikeitusį požiūrį į Rusiją, tai labai svarbu ir Baltarusijai, kadangi tai yra bendras dalykas. Mes abu dalyvaujam ir tam tikrose pokalbių grupėse, su savo kolegomis kasdien keičiamės informacija per įvairias platformas, o tu gal susitinki žmones gyvai. Nuotoliniu būdu stebint ir dalyvaujant diskusijose, man susidarė įspūdis, kad labai sukrėtė Europos Sąjungos žmones ir visuomenę bei politikus šie įvykiai. Kaip tu jauti, kokios yra nuotaikos dėl Baltarusijos ir aišku dėl Navalno nunuodijimo?

Andrius Kubilius:

– Iš tikrųjų labai teisingai pastebi, Baltarusijos tema yra tapusi svarbiausia geopolitinė tema Europos Parlamente ir mes iš tiesų turime galimybių čia formuluoti savo ir bendrą Europos Parlamento požiūrį. Turime ne tik Baltarusijos kaimynystę, turime Svetlaną Cichanouskają Vilniuje, bet skirtingai nei daugelis Europos Parlamento narių kurie nemoka rusų kalbos, mes galime patys matyti Telegram kanaluose tai, kas vyksta ir sekti visus įvykius.

Rasa Juknevičienė:

– Ir Rusijos propagandą matyti, kaip jie stipriai daro įtaką.

Andrius Kubilius:

– Aišku, jog Europos Parlamente šita tema labai garsiai skamba. Mes esame sukūrę tokią tradiciją, kad esame tokių įvairių seminarų organizatoriai. Penktadienį kaip tik darome seminarą su Baltarusijos koordinacinės tarybos atstovais, Svetlanos Cichanouskajos atstovais.

Rasa Juknevičienė:

-Andriau, jei galima, truputėlį stabtelkime, mes galime pareklamuoti, nes šis video, kaip suprantu, bus atviras ir transliuojamas per Facebook platformą.

Andrius Kubilius:

– Kas seka mūsų Facebook, gali pamatyti tą informaciją ir ten kaip tik kalbėsime apie konkrečius dalykus, ir tai kaip Europos Parlamentas gali prisidėti prie to, kad būtų pradėtas Baltarusijos OMON’o nusikaltimų tarptautinis tyrimas bei ką reikia daryti, kad Europos Sąjunga jau dabar pradėtų ruošti demokratinei Baltarusijai didelį, kelių milijardų apimties finansinės paramos ekonominį paketą ir kokius veiksmus Europos Sąjunga turi daryti, kad padėtų Baltarusijos žmonėms atsisveikinti su Lukašenkos režimu. Štai šiuos dalykus svarstysime, bet pati labai teisingai pastebi, kad Baltarusijos temos nebegalima atskirti nuo Rusijos temos. Ir čia yra du aspektai. Vienas yra tai, ką aš vadinčiau neigiamu aspektu, kad Kremlius ir Putinas yra vieninteliai, kurie ir toliau remia Lukašenką, todėl Putinui baltarusių akyse gresia tapti tokių pat “toksiniu”, kokį baltarusiai jau laiko Lukašenką. Matysime, kaip viskas toliau klostysis ir kas bus ateinantį pirmadienį, kai Lukašenka lankysis Maskvoje ir susitiks su Putinu. Tuo pat metu vakare Rusijoje bus įvykę svarbūs regionų rinkimai, ir jau dabar matome daug požymių, kad Rusijos regionuose jau prasidėjo tokie procesai, kurie tam tikra prasme primena demokratinius procesus Baltarusijoje. Iki šiol nenurimsta demokratinis protestas prieš Kremliaus režimą Chabarovske, panašiai tai atrodo ir kai kuriuose kituose Rusijos miestuose. Ir čia yra tai, ką aš vadinu pozityvu kalbant apie Rusiją, kaip Baltarusijos pavyzdys siekiant ir kovojant už demokratiją gali ilgesniame laikotarpyje paveikti ir pačios Rusijos raidą. Apie tai irgi kalbėsime ir vėl organizuojame seminarus, ir kitą savaitę tam skirsime specialų seminarą. Esame tie, kurie bandome informaciją ir žinias apie procesus, vykstančius tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje paskleisti kiek galima plačiau tarp visų Europos Parlamento narių, tarp įvairių Europos institucijų ekspertų ir specialistų. Tai yra labai svarbu, nes tai padeda formuoti atitinkamą požiūrį į tuos procesus, kurie yra svarbūs ne tik Baltarusijai ar Rusijai ir mums esantiems kaimynystėje, bet ir visai Europai.

Rasa Juknevičienė:

-Man būnant Lietuvoje girdisi labai daug balsų ir ypač dabar jie sustiprėjo, kai Kipras “iššoko į trasą” ir lyg ir blokuoja sankcijų įvedimą ir Baltarusijai, ir Rusijai dėl to, kad su Turkija turi didelių bėdų ir problemų. Aišku, nelengva paaiškinti žmonėms, kodėl tai vyksta, bet pats gal turi daugiau informacijos, ar čia Kipras nusiteikęs ilgai tą blokadą tęsti? Aš mačiau per Kremliaus televiziją, jog S. Lavrovas užvakar buvo nuvykęs į Kiprą. Dalį žmonių apima šioks toks liūdesys, kad Europos Sąjunga nepajėgi yra greitai veikti.

Kitą savaitę vyks ne tik šios diskusijos, bet ir Ursulos von der Leyen metinis pranešimas, kuriame tikimės, jog bus kalbama ir apie tuos reikalus, apie kuriuos mes dabar kalbame.

Šie metai nebuvo lengvi Europos Komisijai, nes pats faktas, kad Komisija buvo suformuota su tokiu išsiskaidžiusiu Parlamentu ir labai skirtingomis politinėmis grupėmis vis tik buvo sėkmė. Dabar, beje, tenka pasidžiaugti, kad Ursulos von der Leyen iškeltas siekis, kad Komisijoje būtų pusę vyrų ir moterų, bus įgyvendintas, kadangi vietoje atsistatydinusio Airijos komisaro ateina mūsų gerai pažįstama bičiulė ir mūsų frakcijos narė, parlamento vicepirmininkė. Šitai komisijai teko pandemija, teko daug kitų išbandymų, bet ko tu tikiesi iš Ursulos von der Leyen metinio pranešimo?

Andrius Kubilius:

– Aš pirmiausia tikiuosi, kad pranešimas bus skirtas ne tik tam, kad būtų pateikta apžvalga to, kas įvyko ir ką komisija nuveikė, bet kad bus skirta laiko ir kalba bus skirta ateinantiems metams. Čia galima tiktai pagalvoti, ko mes patys norėtume iš Europos Sąjungos ir Europos Komisijos ateinančiais 2021 metais ir čia turbūt siejasi dvi temos. Viena, tai yra pandemija ir jos poveikis ne tik žmonių sveikatai, bet ir ekonomikai. Europos Sąjunga į pandemijos sukeltą ekonominę krizę reagavo tikrai stipriai ir pakankamai efektyviai. Aš tikiuosi, kad bus dėstomi ir bus aiškūs planai, kas bus daroma toliau, kaip bus užtikrinta, kad tie nemaži pinigai, kuriuos Europa Sąjunga skiria vadinamojo Atsigavimo fondui, nes pirmą kartą toks milžiniškas fondas yra sukurtas, ir Lietuva iš to turės apie šešis milijardus eurų papildomų lėšų. Tikiuosi, kad Europos Komisijos vadovė įvardins, kaip yra planuojama pasiekti, kad pinigai būtų panaudoti rezultatyviai, produktyviai ir kad leistų kurti inovatyvią, konkurencingą ne tik visos Europos Sąjungos, bet ir Lietuvos ekonomiką. Tai čia ir mums didelis iššūkis, kaip mes ruošiamės tuos pinigus panaudoti.

Rasa Juknevičienė:

– Tai reikia kitos valdžios.

Andrius Kubilius:

– Čia apie rinkimus dar nekalbėsime, bet akivaizdu, kad ši valdžia galbūt parodė, kaip pinigus naudoti neproduktyviai, tai mums reikia visai kitokių principų ir kitokio požiūrio. Aš tikiuosi, kad Ursula von der Leyen, kuri labai drąsiai paskelbė nuo pat pradžių, kad jos Komisija bus geopolitinė ir kad ji savo kalboje išdėstys, kaip Europos Sąjunga gali sustiprinti savo vaidmenį, padedant Europos Sąjungos kaimynystėje ir pirmiausia Rytų kaimynystėje gyvenantiems žmonėms, tai ko jie nusipelno – t.y. demokratijos,  paprasčiausios demokratijos, kuria mes jau džiaugiamės 30 metų ir kuri tik dabar žmonių valia, tvirto žmonių ryžto deka grįžo į Baltarusiją nepaisant didžiulio Lukašenkos pasipriešinimo. Nepaisant aukų, nepaisant persekiojimų. Ir kuri, aš tikiuosi, gali lygiai taip pat mums patiems labai netikėtai ateiti ir į didžiąją Rusiją.  Kiti metai gali būti lemtingai svarbūs būtent tokių permainų požiūriu.

 

Rasa Juknevičienė:

– Dabar jau po to, kai aš pamačiau, kas vyksta Baltarusijoje, aš dabar jau tikiu, kad ko gero ir mano gyvenime aš dar galiu pamatyti ir kitokią Rusiją. Tai tikėkimės įdomios savaitės. Pati skrendu į Briuselį pirmadienį, vis tik pabandysiu skristi. Visai gerai gyventi prie Panevėžio, kadangi galima lengvai naudotis ir Rygos oro uostų. Kaip žinote, iš Vilniaus nėra jokių tiesioginių skrydžių.  Na, o visiems mūsų kolegoms Briuselyje ir visiems kurie mūsų klausė, linkiu geriausios sėkmės, gero savaitgalio, daug grybų, baravykų.

Bet prieš tai noriu pakviesti visus apsilankyti mūsų YouTube kanale, ji prenumeruoti.  Šiame kanale, vienoje vietoje galite rasti visų mūsų pokalbių, renginių įrašus, o nuoroda į tą kanalą rasite ir šio video aprašyme.

Taigi reklamą jau atlikau. Andriau, laukit visi manęs atskrendančios į Briuselį.

 

Andrius Kubilius:  

– Rasa, tikrai laukiame, malonu bus pamatyti tave. Visiems sveikatos ir geriausios kloties.

 

×