Europos Parlamente priimtos rezoliucijos prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje ir M. Saakašvilio įkalinimą bei pasmerkti S. Berluskoni pareiškimai
2023-02-18 |Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre buvo priimtos rezoliucijos dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą metinių ir dėl buvusio Sakartvelo Prezidento Michailo Saakašvilio įkalinimo.
Šiomis temomis reikšmingai pasisakė ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen bei ES Vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josep Borrell.
Kaip pasakojo Rasa Juknevičienė, ypač didelių atgarsių sulaukė buvusio Italijos Premjero, buvusio EP nario Silvio Berlusconi, vadovaujančio įtakingai, šiuo metu Italijoje valdančiojoje daugumoje esančiai partijai Forza Italia (priklauso Europos liaudies partijos (ELP) šeimai), žodžiai, esą, jis nesusitiktų su Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu, nes jo vadovaujama šalis pati yra kalta ir turėtų atiduoti Donbaso regioną.
Pasak europarlamentarės, reakcija į šiuos pasisakymus buvo griežta ir smerkianti. Vidiniai ELP grupės narių pasisakymai buvo paskelbti „Politico“ dienraštyje. Vasarą planuojamos grupės išvažiuojamasis posėdis Neapolyje (Italija), tačiau po šių pareiškimų daug grupės narių pasakė, jog jei ten dalyvaus S. Berlusconi, – jie neatvyks.
„Kas įdomiausia, kad mūsų frakcijos posėdžiuose ne mes aštriausiai pasisakėme, ne mes griežčiausiai pasmerkėme S. Berlusconį, ne mes, tai turiu omeny Rytų flangą, kuris tradiciškai yra Ukrainos pusėje, bet Belgijos delegacijos EP vadovas. Jis pasisakė griežčiausiai ir pareikalavo, kad Forza Italia pakeistų pirmininką (S. Berlusconi). Prie tokio pasisakymo prisijungė švedai, suomiai, ispanai, portugalai. Nebėra to susiskirstymo, kokį buvo galima matyti anksčiau, dar prieš metus, kur į Rytų problemas mes žiūrėjome vienaip, o vakariečiai kitaip,“ – sakė R. Juknevičienė.
EP narei teko reaguoti ir į socialistų laikyseną. „Man teko pasakyti, kad taip, S. Berlusconi yra baisus, (angl. horrible), bet, ponai socialistai, pasižiūrėkite į G. Šrioderį, į Bulgarijos, Kroatijos Prezidentus, kurie yra socialistai ir kurie atvirai remia Putiną, pasižiūrėkite į Slovakų socialistų lyderį, kuris kalba baisius dalykus. Žodžiu, kaip Danguje, taip ir ant žemės. Pas mus taip pat daug visokių įtampų, kaltinimų ir panašių dalykų“, – sakė R. Juknevičienė.
A. Kubilius, apžvelgdamas šią situaciją, retoriškai teiravosi, kas žmogų priverčia taip kalbėti: „Man lieka vienas klausimas: ar žmogus taip kalba tikrai dėl to, kad jis labai myli Rusiją, jam Rusija labai patinka ir tokie yra jo įsitikinimai, ar jis kalba todėl, kad jam liepia taip kalbėti. Liepia su šantažo elementais“.
Apžvelgiant vakariečių kolegų reakcijas šiuo klausimu, pasak politiko „pasimatė artėjančių rinkimų požymių. Po metų EP rinkimai, kitur – nacionaliniai, ir staiga visi pradėjo suprasti tai, ką mes visą laiką sakėme, kad Ukrainos tema tikrai yra svarbi visiems rinkėjams, gal kažkur labiau, aštriau, bet tikrai nėra taip, kad vakarų Europos rinkėjams tai nerūpi. Tai pradeda aiškėti ir politikams. Ir su tokiu berluskonišku trigerinimu staiga visiems paaiškėjo, kad jų rinkėjai į tai reaguoja labai piktai ir kad tada jiems, mūsų kolegoms, į tai irgi reikia reaguoti“, – sakė A. Kubilius.
Panašiai kalba ir europarlamentaras S. Jakeliūnas, esą, ukrainiečiai patys išsiprovokavo karą.
„Palikime tuos dalykus mūsų visuomenei vertinti, bet noriu pabrėžti, kad S. Jakeliūnas arba kai kurie kiti R. Karbauskio kandidatai panašiai kalba suprasdami, kad jų rinkėjų Lietuvoje irgi yra. Lietuvoje irgi turime labai rimtą dirvą, kurioje Putinas gali darbuotis. Tokius žmones pastumdamas į priekį jis gali sukelti tektoninių pokyčių Lietuvoje“, – sakė R. Juknevičienė.
A. Kubilius prisiminė labai svarbią mintį, išgirstą vienoje darbinėje ELP išvažiuojamoje konferencijoje, kur prancūzė, garsaus think tank (liet. smegenų centro) atstovė įgarsino mintį, jog JAV kongrese norėdamas turėti palaikymą ir įtaką Ukrainos klausimu, antru punktu turi kalbėti apie Kiniją. Tai reiškia, kad pergalė prieš Rusiją būtų svarbus signalas Kinijai, kad ji irgi galimai sumažins savo geopolitines ambicijas.
„Todėl mūsų bendradarbiavimas su Taivanu ir stovėjimas su JAV vienoje barikadų pusėje yra toks svarbus“, – sakė A. Kubilius.
Tos pačios ekspertės nuomone, JAV baiminamasi Ukrainos totalinės pergalės prieš Rusiją ir dėl pasekmių pačiai Rusijai, kad Rusija gali subyrėti, kad bus dar blogiau nei yra Putinas. „Todėl kai yra tokių baimių Vakarų sostinėse, kai negalvojama, kad Rusijos sutriuškinimas gali atverti duris į demokratines permainas, nėra tikima demokratijos perspektyva Rusijoje, tada atsiranda tokių baimių, kad Ukrainos pergalė gali atnešti blogų pasekmių Rusijai ir tada visam pasauliui bus pavojinga ir todėl atsiranda vidiniai, psichologiniai barjerai duoti Ukrainai tiek ir tokių ginklų, kurie leistų pasiekti tokią triuškinančią pergalę“, – svarstė A. Kubilius.
R. Juknevičienė pasakojo girdinti Rusijos propagandinėje erdvėje ir kitokių nuotaikų – kylantį sąmyšį dėl Japonijos krypties keitimo – gynybos lėšų didinimo, jėgų stiprinimo.
Visą vaizdo įrašą žiūrėkite: https://youtu.be/fpQRHyAvUb8