Europos Parlamento diskusijoje dėl A. Navalno – raginimai taikyti sankcijas jį įkalinusiems

2021-01-19 | ES santykiai su Rusija

Europos Parlamento (EP) nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė antradienį dalyvavo plenarinėje sesijoje vykusioje skubiai surengtoje diskusijoje dėl Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno suėmimo Rusijoje. 

Parlamentarai išreiškė solidarumą su A. Navalnu, reikalavo jo paleidimo ir sankcijų tiems, kurie jį įkalino.

A.Kubiliaus teigimu, jeigu Rusijos prezidentas V. Putinas nebijotų A. Navalno ir Rusijos žmonių pokyčių siekio, A. Navalnas liktų laisvėje. R. Juknevičienė pažymėjo, jog V. Putinas bijo savo tautos. 

„Mažiau bijo, ką pasakysim mes čia, bet labai bijo pačių rusų. Drasą jau parodė baltarusiai ir žmonės Chabarovske, tad abu diktatoriai bijo. Tačiau mūsų žodžiai, o dar labiau veiksmai reikalingi prieš diktatūrą kovojantiems drąsiems žmonėms pačioje Rusijoje“, – sakė EP narė.

Europarlamentaro A. Kubiliaus nuomone, Putinas seka diktatoriaus A. Lukašenkos pėdomis, kadangi Putinas, kaip ir Lukašenka, bijo tikrų rinkimų. 

„Lukašenka pavogė rinkimus iš Baltarusijos žmonių, įkalindamas potencialius kandidatus – V. Babaryką, S. Cichanovskį. Putinas elgiasi taip pat, suimdamas A. Navalną“, – sakė politikas.

Pasak jo, A. Lukašenka baigė 2020 m. su vieninteliu klausimu, užduodamu visame pasaulyje ir pačioje Baltarusijoje, kada ir kaip jis bus patrauktas iš valdžios. Putinas juda ta pačia krytpimi, o tai gali baigtis panašiu rezultatu 2021 m. pabaigoje.

„Žmonės Baltarusijoje aiškiai parodė, kad dauguma jų yra už pokyčius. Rusijos žmonės nesiskiria nuo jų. Štai todėl Navalnas buvo suimtas“, – kalbėjo A. Kubilius.

Jis priminė, kad pastarųjų dienų įvykiai yra papildoma priežastis pakartoti tai, kas buvo pasakyta praeitą rugsėjį – ES turi peržiūrėti savo santykius su Rusija ir apsvarstyti demokratijos siekį kaip centrinę šios ES strategijos dėl Rusijos dalį. 

EP narė R. Juknevičienė savo kalboje pažymėjo, kad šiandien Europos Sąjunga stovi prieš pasirinkimą. 

„Su kuo mes – su diktatoriumi Putinu, prašančiu dialogo su juo, ar su gimstančia alternatyva jam – Navalno  vedamais Rusijos žmonėmis?“ – klausė ji.

Parlamentarės teigimu, atėjo laikas ne galvoti apie dialogą, o apie Putino sulaikymo strategiją. 

„Ji turi būti visaapimanti, įskaitant projekto NordStream2 sustabdymą. Nustokime finansuoti “Novičiok“! – kalbėjo R. Juknevičienė. – Šiandien aš Turiu daugiau vilties pamatyti kitokią Rusiją savo gyvenime. Gali būti, kad laukia ilgas kelias. Tačiau 1985 metais aš neįsivaizdavau, kad SSRS sužlugs taip greitai. Ir mes turime būti pasiruošę“.

A. Navalnas iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo, į Rusiją grįžo sekmadienį ir buvo iš karto sulaikytas šios šalies valdžios pareigūnų. 

×