Europos Parlamento nariai kviečia ginti demokratiją Europos žemyne

2021-01-20 | ES užsienio, saugumo ir gynybos politika

Europos Parlamento nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė antradienį plenarinėje sesijoje dalyvavo diskusijoje apie ES užsienio reikalų, saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimą.

A. Kubilius teigė, kad praėję metai demokratijos požiūriu buvo svarbūs visam pasauliui.  

“Iš vienos pusės mes matėme, kad demokratija plėtėsi rytinėje Europos žemyno dalyje. Nuo Minsko iki Chabarovsko žmonės reikalavo pokyčių. Autoritariniai Lukašenkos ir Putino režimai bijo laisvų rinkimų. Štai todėl Babaryka, Cichanovskis ir dabar  Navalnas buvo suimti. Kai kurie jų – nuodyti. Iš kitos pusės – mes taip pat liudijome, kaip Honkongo žmonės gynė savo demokratinę tradiciją nuo autoritarinio Pekino režimo brutalumo”, – kalbėjo EP narys. 

Pasak jo, gyvename tokiu metu, kai autoritariniai režimai bando demokratijas: ar jos pajėgios apginti žmonių teisę į demokratiją. “Štai kodėl per šiuos metus didžiausia užduotis bus pakilti ir apginti demokratiją Europos žemyne ir visame pasaulyje. Tad mes turėtume švęsti ne tik JAV prezidento Džo Baideno inauguraciją, bet ir JAV grįžimą į pasaulinę demokratijos gynybą ir paramą jai”, – sakė A. Kubilius, kviesdamas visus Europoje šiais metais būti pasiruošusiais ginti demokratijos ateitį.

Savo pasisakyme R. Juknevičienė teigė pritarianti ataskaitoje išsakytam siekiui, kad Europos Sąjunga būtų pasauline veikėja taikos ir saugumo srityje, tačiau kyla klausimas, kaip to pasiekti?

Pasak jos, Europa yra daugiau, negu Europos Sąjunga. 

“Kol Europos kontinentas nebus demokratijų žemynas, tol žmonės kentės nuo savo piliečius nuodijančių ir žmones gatvėse šaudančių tironų. Europai reikia demokratiškai besitvarkančių Vakarų Balkanų ir ES Rytų kaimynystėje esančių valstybių”, – pažymėjo parlamentarė. 

Jos teigimu, šis ruduo parodė, kad Kremliaus kontroliuojami režimai žmonėms nebepatinka. 

“Baltarusija, Moldova nori švarios ir demokratiškos valdžios. Ukraina ir Gruzija apsisprendė dar seniau. Štai čia ES turi parodyti savo strateginę ambiciją ir kartu su nauja JAV administracija tapti svarbiu veiksniu Rytų kaimynystėje”, – kalbėjo EP narė R. Juknevičienė. – “Nebijokite” – sakė popiežius Jonas Paulius II lenkams. Nebijokime ir mes! Geriausia mūsų pačių saugumo strategija yra sulaikyti žiaurius režimus ir pasiūlyti europinę perspektyvą mūsų kaimynams!”.

Diskusijoje buvo aptartos trys ataskaitos, kuriose įvertintas ES užsienio, saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimas. 

×