Europos Parlamento nariai ragino Irano valdžią atšaukti neteisėtą draudimą Sacharovo premijos laureatės šeimai išvykti iš šalies 

2023-12-12 |

Šiandien Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre buvo įtekta Sacharovo premija, bet įteikimo ceremonijoje nedalyvavo laureatės Jinos Mahsos Amini šeimos atstovai, nes nebuvo išleisti iš šalies.

Lietuvos europarlamentarai Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė parėmė prancūzų kolegų iniciatyvą kreiptis į Irano valdžios institucijas, kad šios atšauktų neteisėtą sprendimą neleisti  Sacharovo premijos laureatės Jinos Mahsos Amini šeimai išvykti iš šalies ir atvykti į Europos Parlamentą Strasbūre atsiimti premijos už minties laisvę. 

„Mes, Europos Parlamento nariai, sužinojome, kad naktį iš penktadienio į šeštadienį Irano valdžios institucijos neleido Jinos Mahsos Amini šeimai išvykti iš šalies ir atvykti į Europos Parlamentą Strasbūre atsiimti 2023 m. Sacharovo premijos už minties laisvę, kuri šiais metais buvo paskirta Jinai Mahsai Amini ir judėjimui „Moterys, gyvybė, laisvė“ Irane“, – rašoma kreipimesi.

Irano valdžios institucijos konfiskavo šeimos narių pasus ir neleido įlipti į lėktuvą, skrendantį į Prancūziją. Taip pat jiems buvo neteisėtai įvestas draudimas išvykti iš šalies.

„Ši priemonė yra neteisėta, nes jiems nepateikti jokie kaltinimai ir jie nėra persekiojami. P. Amini iš anksto informavo valdžios institucijas apie savo ketinimą vykti į Prancūziją dalyvauti apdovanojimo ceremonijoje, o visi šeimos nariai turi Prancūzijos valdžios institucijų išduotas vizas“, – teigė EP nariai.

Jie pažymi, kad šiuo apribojimu siekiama nutildyti Jinos Mahsos Amini šeimą ir neleisti jiems garsiai kalbėti apie Islamo Respublikoje vykdomą skandalingą moterų teisių, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių slopinimą Irane. Tai atspindi Irano valdžios institucijų atsisakymą leisti 2023 m. Nobelio taikos premijos laureatei Narges Mohamadi vykti į Oslą atsiimti premijos.

„Negalime to toleruoti, tiesa neturi būti nutylėta, o šio neįtikėtino išsilaisvinimo judėjimo veidas turi būti parodytas Europai ir pasauliui. Raginame Irano valdžios institucijas atšaukti šį sprendimą ir leisti Džinos Mahsos Amini motinai, tėvui ir broliui vykti į Europos Parlamentą Strasbūre atsiimti 2023 Sacharovo premijos už minties laisvę“, – ragino EP nariai. 

×