Europos Parlamento saugumo ir gynybos pakomitetyje aptartos bendradarbiavimo galimybės su naująja JAV administracija
2021-01-28 | ES ir JAV santykiaiTrečiadienį vykusiame Europos Parlamento saugumo ir gynybos pakomitečio posėdyje pirmą kartą po ilgos pertraukos europarlamentarai kartu su Europos išorės veiksmų tarnybos, Vokietijos Maršalo fondo, JAV “Penn Biden” centro atstovais aptarė iššūkius, kylančius transatlantiniam saugumui ir galimybes bendradarbiauti tarp JAV ir Europos Sąjungos.
„Penn Biden“ centro vykdantysis direktorius Maiklas Karpenteris (Michael Carpenter) teigė, kad turime strateginę galimybę pakeisti bendradarbiavimą, nes ankstesnė JAV administracija į ES žiūrėjo labiau kaip į priešą, o naujoji Dž. Baideno administracija į ES žiūri kaip į partnerę.
Jis pažymėjo, kad transatlantinė bendruomenė pirmiausia yra bendruomenė, atstovaujanti demokratines vertybes, todėl turi dirbti kartu.
„Dialogas dėl saugumo ir gynybos turi būti mūsų dėmesio centre“, – sakė M. Karpenteris.
Pasak jo, saugumas svarbus ir stiprinant demokratijų atsparumą. Apžvelgdamas kylančias grėsmes jis sakė, kad šiuo metu jos kyla iš mirtino viruso ir dezinformacijos lavinos, o ne iš ginklų, tankų ar raketų.
„Didžiausios grėsmės kyla iš kibernetinių atakų, dezinformacijos, konspiracijos teorijų internete, juodų pinigų bei technologijų vagysčių. Todėl šiose srityse privalome stiprinti bendradarbiavimą su Europos Sąjunga“, – kalbėjo pareigūnas.
EP narė Rasa Juknevičienė savo pasisakyme kalbėjo apie Rytų Europos kaimynystę, kadangi tai yra vienas svarbiausių saugumo klausimų.
„Liudijame besikeičiančią situaciją. Ne tik ukrainiečiai, gruzinai, moldavai ir baltarusiai nebenori gyventi autokratiško Kremliaus kontrolėje, daugiau nei pusė žmonių nori pokyčių Rusijoje. Parama Putinui atrodo silpnesnė nei kada nors anksčiau, tačiau tai nereiškia, kad jo režimas yra mažiau agresyvus. Manau, kad klaidinga galvoti, jog galime pakeisti Putino elgesį, tačiau turime išdrįsti patikėti, kad Rusija vieną dieną taps kitokia ir turime būti tam pasiruošę. Todėl turime suvienyti savo pastangas ir apginti valstybes, esančias šalia Rusijos, įskaitant didesnę paramą iš NATO, narystės ES perspektyvą ir paramą Rusijos žmonėms“, – sakė R. Juknevičienė.
Pasak jos, šiuo metu svarbiausia stabdyti du diktatorius, Siamo dvynius – Lukašenką ir Putiną, o abi Atlanto pusės turi suvienyti pastangas ginant demokratijas.
Lenkijos europarlamentaras Radoslavas Sikorskis (Radoslaw Sikorski) pažymėjo, kad būtina didinti ES šalių gynybos biudžetus, stiprinti pajėgumus kibernetinio saugumo srityje, taip pat kartu koordinuoti politiką Kinijos atžvilgiu. Pasak jo, bendras JAV ir ES darbas būtų efektyvesnis.
Taip pat diskusijoje buvo aptarti santykių su Turkija, Iranu klausimai, ir kitos saugumo aktualijos.