Kviečiame į diskusiją – naujas impulsas Europos integracijai: Balkanų šalių ir asocijuotųjų Rytų Europos šalių patirtis

2021-03-03 | Rytų Partnerystė

Europos Parlamento narys Andrius Kubilius kviečia į diskusiją „Naujas impulsas Europos integracijai: Balkanų šalių ir asocijuotųjų Rytų Europos šalių patirtis. Tyrimo pristatymas”, organizuojamą kartu su Centre for European Policy Studies (CEPS), viena pagrindinių idėjų kalvių (think tank), atliekančių tyrimus Europos Sąjungos veiklos klausimais.

Diskusijos metu bus pristatytas CEPS parengtas Vakarų Balkanų šalių ir ES Rytų Partnerystės asocijuotųjų valstybių europinės integracijos lyginamasis tyrimas „Balkanų ir Rytų Europos šalių palyginimas“ („Balkan and Eastern European Comparisons“, nuoroda į tyrimą: https://www.ceps.eu/ceps-publications/balkan-and-eastern-european-comparisons/ )

Prieš daugiau nei dešimtmetį ES sukūrė ambicingą šešias valstybes (Sakartvelą, Moldovą, Ukrainą, Baltarusiją, Armėniją ir Azerbaidžaną) apimančią Rytų Partnerystę. Tai sukūrė prielaidas šių šalių augimui ir investicijoms į jas. Labiausia pažengusios Rytų Partnerystės valstybės, taip vadinamoji „Asocijuotųjų šalių trijulė“ (Moldova, Sakartvelas, Ukraina) ėmėsi įgyvendinti sudėtingas reformas.

Šios šalys žengė stabilumo ir regiono klestėjimo link, pakeliui susidurdamos ir su nemažai iššūkių. Negana to, per pirmuosius penkerius asociacijos su ES metus ši trijulė pavijo Vakarų Balkanų šalis, kurioms prieš beveik dešimtmetį Europos Sąjungos ryžtingos politikos dėka jau buvo suteikta narystės ES perspektyva.

Pasak A. Kubiliaus, nuo to laiko įvyko nemažai pokyčių. Pati Europos Sąjunga regione nuolat susiduria su geopolitiniais iššūkiais, pastaraisiais metais virtusiais ir už rytinių ES sienų mūsų stebimais iššūkiais demokratijai. Todėl šiandien vėl atėjo laikas priimti geopolitinius sprendimus. 

„Privalome atsakyti sau: ar Europos Sąjunga pasiruošusi naujoms drąsioms idėjoms, pasiūlydama su ja asociaciją sudariusioms valstybėms „narystės laukiamąjį“ – narystės instrumentą, apimantį tiek sąlygas, tiek privalumus. Ar esame pasiruošę Vakarų Balkanų europinės integracijos instrumentus (kartu su jų taikymui būtinomis sąlygomis) siūlyti ir pirmaujančioms Rytų Partnerystės šalims, pasiruošusioms šiam pasiūlymui? Ar Europos Sąjunga bus pasirengusi vienodai vertinti Vakarų Balkanų ir Rytų Partnerystės šalis?“, – diskusijos temas pristatė EP narys A. Kubilius.

Renginys vyks anglų kalba kovo 4 dieną 12:00-14:00 (Lietuvos laiku). Registracija į renginį: https://elpnariai.lt/registracijos/march04-balkan-east-european-comparisons/

Renginys taip pat bus transliuojamas socialiniuose tinkluose (Facebook ir Youtube).

×