Naujame leidinyje, skirtame klimato kaitai – ją lemiančių procesų apžvalga

2020-06-09 | Klimato kaita

Europos Parlamento narys Andrius Kubilius kartu su dviem bendraautoriais – Kęstučiu Škiudu bei Jonu Urbanavičiumi – naujame leidinyje „Žmonijos veiklos sukelta klimato kaita: priežastys, pasekmės, galimybės” apžvelgia žinomus ir mokslinių tyrimų patvirtintus duomenis bei procesus, susijusius ir lemiančius klimato kaitą.

„Apžvalginis leidinys yra skirtas tam, kad Lietuvos visuomenė ir ypač politinė bendruomenė geriau suprastų pasaulyje vykstančias diskusijas, esminius procesus, įtakojančius klimato kaitą ir būdus, kaip su tuo galima ir būtina kovoti”, – teigia Europos Parlamento narys Andrius Kubilius.

Autoriai leidinyje apžvelgia klimato kaitos priežastis. Pasak jų, esminę įtaką klimato kaitai, mažinant CO2 kiekį atmosferoje, daro ne fotosintezės apimtys, o fotosintezės metu surišamo anglies dvideginio „įkalinimas“ (angl.: sequestration) vandenynuose, durpynuose, klintyje, medienoje, anglyse.

Vandenynų potencialas, mažinant klimato kaitą lemiančią CO2 koncentraciją atmosferoje, lyginant su sausuma, yra nepalyginamai didesnis. Atogrąžų miškai apskritai jokio reikšmingesnio vaidmens nevaidina, nes tiek, kiek fotosintezės metu sugeria CO2, tiek pat jo sugrąžina į atmosferą medienos puvimo metu.

Leidinio autorių teigimu, anglies dvideginio kiekis atmosferoje jau dabar yra toks, kad klimato kaitos neįmanoma sustabdyti vien mažinant anglies dvideginio išlakas. Tai būtina daryti trumpuoju laikotarpiu, bet tuo pat metu būtina ruošti neigiamų emisijų technologijas, kuriomis būtų siekiama sumažinti anglies dvideginio, jau esančio atmosferoje, kiekį, tam kad šias technologijas būtų galima įgyvendinti netolimoje ateityje. Siekiant parengti neigiamų emisijų technologijas jų efektyviam panaudojimui, yra būtini intensyvūs mokslo tyrimai ir jiems finansuoti turi būti skiriamos pakankamos lėšos jau dabar. Tai atveria naujas galimybes ir Lietuvos mokslininkams bei naujų technologijų vystytojams, o Lietuvos ir Europos Sąjungos sprendimų priėmėjams suteikia naujų argumentų sprendžiant dėl tolesnės klimato politikos raidos.

Leidinį galite perskaityti paspaudę čia: Klimato kaita

×