Liudas Mažylis: „Uzbekistanas svarbus ES partneris, bet vis dar neišspręstas sankcijų Rusijai apeidinėjimas Centrinėje Azijoje“

2023-10-06 | ES sankcijos Rusijai, Centrinė Azija

Šios savaitės Europos Parlamento plenarinėje sesijoje buvo priimtas dokumentas dėl Uzbekistano. Už Centrinę Aziją Europos Parlamente atsakingas Europos liaudies partijos frakcijos narys prof. Liudas Mažylis Strasbūre aptardamas ES ir Uzbekistano santykius teigė, kad šių dienų geopolitinis kontekstas verčia apgalvoti strateginių partnerių pasirinkimą.

„Rusijai eskaluojant agresyvų neteisėtą karą Ukrainoje, Centrinės Azijos regionas įgyja papildomos svarbos. Uzbekistanas yra raktinė regiono valstybė, siekianti įvairinti savo ekonominę ir prekybinę priklausomybę nuo Rusijos, tad tvirtesnio partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo sudarymą laikau sveikintinu“, – teigė europarlamentaras.

Kaip pastebėjo L. Mažylis, galima konstatuoti teigiamus Uzbekistano vyriausybės veiksmus, pavyzdžiui, regioninė diplomatija vandens srityje, kova su neteisėta imigracija, organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu.

Pasak L. Mažylio, dvišalės prekybos stipinimas didina ES įtaką šiam regionui, nors Vidurinėje Azijoje vis dar didžiausią vaidmenį tebeatlieka Rusija, įtaką didina ir Kinija. Kaip pavydį Tarptautinės prekybos komitete dirbantis politikas pateikia, kad Uzbekistanui daug teigiamos įtakos turėjo 2021 m. pradėta šalies narystė ES bendrų muitų tarifų lengvatų sistemoje (BLS +), tais metais eksportas į ES padidėjo net 34 proc.

„Europa gali padėti ir padeda Uzbekistanui žengti reformų keliu, teikti techninę pagalbą, taip pat ir vykdant žaliąją pertvarką“, –  Uzbekistano ir ES strateginės partnerystės svarbą įvardija politikas.

Visgi L. Mažylio teigimu, kartu negalima pamiršti, kad ten klesti korupcija, varžoma žiniasklaidos laisvė, trūksta politinio pliuralizmo, esama rimtų žmogaus teisių pažeidimų.

„Ypatingą nerimą kelia pagrįstos spėlionės, ar tikrai sankcijos Rusijai nėra apeidinėjamos būtent per Centrinės Azijos regiono valstybes“, – vis dar neišspręstą klausimą dėl galimo ES sankcijų Rusijai apeidinėjimo prekybos srautus nukreipiant per Centines Azijos valstybes įvardijo EP narys.

Pasak L. Mažylio, situacija Centrinėje Azijoje yra kintanti, ir raidos dinamika turi būti ypatingai dėmesingai stebima. Tarptautinės prekybos komitete L. Mažylis atstovavo Europos liaudies partijos frakcijai kaip šešėlinis pranešėjas dėl Uzbekistano. Taip pat politikas dar pavasarį kreipėsi į Europos Komisiją dėl galimo Centrinės Azijos valstybių tarpininkavimo perpardavinėjant ES sankcionuotas prekes Rusijai. Europarlamentaras ES vykdomąją valdžią ragino sureguliuoti galimus sankcijų vengimo pažeidimus.

 

 

×