Paaiškėjo 2020 m. Sacharovo premijos finalininkai

2020-10-13 | Sacharovo premija

2020 m. Sacharovo premijos finalininkai – Baltarusijos demokratinė opozicija, Hondūro aplinkosaugos aktyvistai ir Mosulo arkivyskupas Monsinjoras Najeeb Michaeel.

Tris finalininkus spalio 12 dieną išrinko EP Užsienio reikalų ir Vystymosi komitetų nariai.

Pateikiame 2020 m. finalininkų sąrašą.

  • Baltarusijos demokratinė opozicija

Baltarusijos demokratinės opozicijos Koordinavimo tarybą sudaro Baltarusijos prezidento rinkimus pralaimėjusi opozicijos atstovė Sviatlana Tichanovskaja, Nobelio premijos laureatė, rašytoja Svetlana Aleksijevič, muzikos pedagogė Maryia Kalesnikava, politinės aktyvistės Volha Kavalkova ir Veranika Tsapkala, taip pat politinės ir pilietinės visuomenės veikėjai: tinklaraštininkas ir politinis kalinys, Siarhei Tsikhanouski, Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Ales Bialiatski, Siarhei Dyleuski, Stsiapan Putsila ir politinis kalinys bei kandidatas 2010 m. prezidento rinkimuose Mikola Statkevich.

  • Guapinolio aplinkosaugos aktyvistai ir Berta Caceres

Guapinolio aplinkosaugos aktyvistai Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez and Jeremías Martínez Díaz yra kalinami už dalyvavimą proteste prieš kasybos bendrovę, kurios veikla užteršė Guapinolio ir San Pedro upes. Nors kiti kaliniai buvo paleisti į laisvę, Guapinolio gynėjai vis dar yra kalinami, o prokuratūra nepateikė jokių svarių įrodymų, pagrindžiančių šį užsitęsusį sulaikymą.

Berta Cáceres – 2016 m. kovą nužudyta vietinės Lenka bendruomenės Hondūre ekologė ir žymi žemės teisių aktyvistė. Buvusi Hondūro vietinių žmonių tarybos (COPINH) įkūrėja daugiau nei du dešimtmečius kovojo prieš žemės grobimą, neteisėtą kirtimą ir didelio mąsto projektus. 2015 m. jai buvo įteikta Goldmano aplinkosaugos premija.

  • Monsinjoras Najeeb Michaeel

Mosulo arkivyskupas, kuris 2014 m. Islamo valstybei įsiveržus į miestą užtikrino krikščionių, sirų ir chaldėjų evakuaciją į Irako Kurdistaną bei išsaugojo daugiau nei 800 XIII – XIX a. istorinių rankraščių. Vėliau šie rankraščiai buvo suskaitmeninti ir eksponuoti Prancūzijoje ir Italijoje. Nuo 1990 m. jis iš viso padėjo išsaugoti 8 tūkst. Rytų Bažnyčios rankraščių ir 35 tūkst. dokumentų.

Premijos laureatą spalio 22 d. išrinks EP pirmininkų sueiga, kurią sudaro Parlamento vadovas ir politinių frakcijų lyderiai. Apdovanojimas bus įteiktas gruodžio 16 dieną.

Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria Europos Parlamentas. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. 2019 m. Sacharovo premijos laureatas – Kinijoje kalinamas uigūrų tautinės mažumos teisių aktyvistas Ilhamas Tohti.

×