Pirmą kartą tremtinių pavardės bus skaitomos prie Europos Parlamento

2021-06-09 | Europos atmintis

Europos Parlamento (EP) narės Rasos Juknevičienės iniciatyva š. m. birželio 15 d., 15:00-19:00 val. (Briuselio laiku), Briuselyje (Solidarumo aikštėje) vyks Sovietų vykdytų masinių trėmimų iš Vidurio ir Rytų Europos minėjimas. Renginys vyks pirmųjų Sovietų trėmimų iš Baltijos valstybių 80-ųjų metinių proga.

Jo metu pirmą kartą bus skaitomos pavardės ištremtųjų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos ir Moldovos.

Renginyje dalyvaus Europos Parlamento pirmininkas Deividas Sasolis (David Sassoli), europarlamentarai bei minėtų šalių ambasadų atstovai. Renginyje dalyvauti ir ištremtųjų pavardes galės skaityti visi užsiregistravę (registracijos forma: http://bit.ly/CommemorationEvent).

„1941 m. birželio 14 d. prasidėjusi masinių tremčių banga buvo didžiulė tragedija daugeliui šeimų, gyvenusių Sovietų okupuotose valstybėse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Moldovoje, Rumunijoje, Baltarusijoje. Todėl tremčių 80-ųjų metinių proga kviečiu prisiminti ir pagerbti visus tuos, kurie trėmimų metu neišgyveno, taip pat tuos, kurie išliko gyvi siaubingomis sąlygomis ir sugrįžo į savo gimtąsias šalis. Komunizmo nusikaltimai – tremtis ir gulagai, yra ir ES istorijos dalis. Tai turi būti įvertinta ir papasakota visiems – tiek Europos kontinento pietuose, tiek šiaurėje, tiek rytuose. Neįvertinti ir nepapasakoti nusikaltimai gimdo dabarties totalitarizmus. Šalia ES sienos mes matome XXI a. stalinistinio tipo režimą“, – sako renginio iniciatorė EP narė R. Juknevičienė.

1941 m. birželio 14 d. prasidėjusi pirmoji masinių deportacijų banga okupuotose Baltijos valstybėse lėmė dešimčių tūkstančių žmonių ir šeimų prievartinį ir masinį išvežimą į atšiaurias, netinkamas gyvenimui ar mažai apgyvendintas TSRS vietoves.

Sovietų vykdytų masinių trėmimų iš Baltijos valstybių 80-ųjų metinių minėjimą organizuoja Europos Parlamento grupė Europos atminčiai, Europos atminties ir sąžinės platforma, Lietuvos ambasada Belgijoje ir nuolatinė Lietuvos atstovybė prie Europos Sąjungos, kartu su kitų dalyvaujančių šalių ambasadomis ir vietos bendruomenėmis Briuselyje.

Renginio programa anglų kalba: https://elpnariai.lt/wp-content/uploads/2021/06/2021-06-08-Preliminary-Commemoration-Program.pdf 

 

 

×