Pokalbyje apie Taivaną – šios šalies sėkminga patirtis suvaldant koronaviruso pandemiją

2020-05-05 | COVID-19

Pokalbis su Taipėjaus Atstovybės prie Europos Sąjungos ir Belgijoje Ambasadoriumi, Harry Ho-Jen Tseng.

Taivanas, kuris oficialiai vadinasi Kinijos Respublika, tai – demokratinė šalis, kurioje gyvena kinai. Tuo ji iš esmės skiriasi nuo tos Kinijos, kurios sostinė yra Pekinas. Taivanas labai puikiai susitvarkė su pandemija, turint omeny, kad  yra šalia tos vietos, kur pandemija kilo, iš kur koronavirusas pasklido po pasaulį.

Europarlamentarai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė visų Lietuvos piliečių vardu padėkojo už pagalbą, kurią valstybė gavo iš Taivano kovai su pandemija. Lietuva iš Taivano gavo didelius kiekius apsauginių kaukių ir kitų priemonių. 

Europarlamentarai paprašė Ambasadoriaus pasidalinti patirtimi, kaip Taivanui pavyko taip sėkmingai kovoti su pandemija. 

EP narys A. Kubilius teigė, kad peržiūrėjęs visuotinę pandemijos statistiką, liko beveik šokiruotas, pamatęs, kad Taivanas, turintis beveik 24 mln. gyventojų, turi tik 429 patvirtintus koronaviruso atvejus ir tik 6 registruotus nuo koronaviruso mirties atvejus.

Ambasadoriaus Harry Ho-Jen Tseng teigimu, 2003 metais Taivanas turėjo labai nelengvą patirtį su SARS pandemija. Taigi žinojo, jog virusas gali pradėti sklisti  labai staigiai. Kai tik suprato, kad Kinijoje pradėjo sklisti naujas virusas, ėmėsi šių priemonių:

Sienų kontrolė ir karantinas atvykstantiems 

Pirmiausiai šalis pradėjo kontroliuoti sienas – uždraudė žmonėms iš žemyninės Kinijos atvykti į Taivaną, taip pat įvedė karantiną turistams iš Honkongo ir Makao. Tačiau tokio karantino, kokį mes suprantame Europoje, t.y. šalies viduje, Taivanas neįvedė – nepradėjo uždarinėti restoranų, parduotuvių ir pan.

Taivano karantinas orientuotas į atvykstančius turistus arba taikomas  tiems gyventojams, kurie keliavo arba turėjo kontaktus su užsikrėtusiais asmenimis. Kitiems gyventojams karantinas įtakos neturėjo. 

Kryžminis kontaktų atsekamumas ir karantinavimas. Visuotinės izoliacijos nėra ir nebuvo

Kalbant apie Taivano piliečius, yra vykdomas kryžminis kontaktų  atsekamumas. Taigi nustačius naują atvejį, atbuline data sekami  visi kontaktai, kuriuos užsikrėtusysis turėjo. Ir tik tie, kurie turėjo kontaktą su nustatytu atveju, privalomai turi karantinuotis.  Mokyklos liko veikiančios, taip pat ir restoranai bei laisvalaikio įstaigos yra atviros ir vykdančios veiklą.

Žinoma, dėl to, jog visame pasaulyje paskelbta  pandemija, tai paveikė ir ir mūsų ekonomiką. Verslui nėra taip gerai, kaip buvo, tačiau gyvenimas vyksta įprastai. Visiškos izoliacijos nėra.

Medicinos personalas pirmojoje linijoje turi neribotą prieigą prie asmeninių apsaugos priemonių, yra testuojami

Ambasadorius Harry Ho-Jen Tseng teigė, kad Taivanas labai didžiuojasi, jog  nei vienas sveikatos darbutojas neužsikrėtė virusu. Nenustatyta infekcija ligoninėje yra labai rimta. Blogą patirtį turėjo 2003 metais su SARS virusu. Todėl asmeninės apsaugos priemonių buvo sukaupta  pakankamai sveikatos darbuotojams, slaugytojams ir savanoriams. Gydytojai esantys pirmojoje linijoje turi būti gerai apsaugoti. Jis pabrėžė, kad tai yra pirmos būtinybės klausimas jų Vyriausybei.

Tokios politikos dėka Taivano gydytojai ir slaugės pirmojoje linijoje turi neribotą prieigą prie asmeninių apsaugos priemonių.

Taivanas nevykdė visuotinio testavimo visiems, tačiau periodiškai darė visuotinį testavimą sveikatos darbuotojams. Tai darė 3 kartus, ir visi 3 testai turėjo būti neigiami.

Svarbus vaidmuo kaukėms – jas dėvi visi taivaniečiai

Kaukių dėvėjimas jau tampa beveik būtinybe. Kiekvienas taivanietis, nesvarbu, jaunas ar senas, išeidamas iš namų tiesiog dėvi kaukes, taip apsaugodamas save ir kitus. Kadangi šiuo virusu galima būti apsikrėtus ir neturėti jokių simptomų. Taigi dėvėdami kaukes apsaugome ir aplinkinius, nes negalime būti tikri, ar patys esame apsikrėtę. Tuo pačiu saugomės ir nuo užsikrėtimo nuo kitų asmenų. Yra daug tyrimų, rodančių kaukių efektyvumą ir jog jos smarkiai sumažina užsikrėtimo riziką. Taivane nereikia žmonių įtikinėti jas dėvėti. Jos yra tapusios mūsų gyvenimo dalimi.

Ne masinis, tačiau tikslingai nukreiptas testavimas. 

Kalbant apie tikslingai nukreiptą testavimą, testuota viso labo kiek daugiau nei 60000 asmenų, tačiau labai aiškiai nustatant, kas turi būti testuojamas: tie, kurie turėjo sąlytį su užkrėstaisiais. To rezultatas – 439 patvirtinti atvejai.

Ambasadorius pažymėjo, kad šalyje pradėjo atsekinėti kontaktus nuo pat pirmojo atvejo. Atliekant tikslingą testavimą, sulaikomas ligos plitimą, neleidžiama jai išplisti per toli ar per greitai.

Socialinė distancija, geros higienos įpročiai: dažnas rankų plovimas ir temperatūros matavimo dukart per dieną prašoma žmonių tai daryti namuose.

EP narys A. Kubiliaus teigimu, tikimasi “kad visame Pasaulyje bus padarytos tinkamos išvados iš šios pandemijos. Pandemijos negalime painioti su geopolitika. Kinija išties naudojasi savo geopolitine svarba ir jėga, kad uždraustų Taivanui įgyti tarptautinį statusą, kurio Taivanas nusipelno”.

Pasak jo, Taivanas turėtų būti Pasaulio sveikatos organizacijoje tarp lyderiaujančių šalių dėl to, ką Taivanas pasiekė. o ne prašytis būti pakviečiamas.

“Norime, jog dalintumėtės informacija apie savo sėkmę, o jei PSO to neleidžia, galbūt Taivanas įsteigs kokią nors Taivano patirties bendruomenę, prie kurios mielai prisijungsime”, – kalbėjo A. Kubilius. 

Europarlamentarė Rasa Juknevičienė pažymėjo, kad “Taivanas tampa vis artimesnis mūsų šaliai ir visai Europai dėl bendrų grėsmių ir bendro supratimo apie demokratijai kylančias grėsmes”. 

“Jūs esate maža šalis, mes esame maža šalis, kyla labai panašūs iššūkiai ir grėsmės. Taigi Jūsų patirtis mums labai svarbi, o mūsų patirtis – jūsų šaliai. Mus išties labai domina Jūsų ekspertų buvimas PSO”, – pabrėžė EP narė.

×