R. Juknevičienė kreipėsi į EUROJUST atstovus dėl Rusijos vykdomo Lietuvos teisėsaugos atstovų ir politikų persekiojimo

2023-11-08 | Sausio 13 byla

Antradienį Europos Parlamente vykusiame Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto (LIBE) posėdyje europarlamentarė Rasa Juknevičienė kreipėsi į ES teisinio bendradarbiavimo agentūros (EUROJUST) atstovus dėl Rusijos vykdomo Lietuvos teisėsaugos atstovų ir politikų persekiojimo ir galimų EUROJUST veiksmų apsaugant ES piliečius. Šį klausimą R. Juknevičienė nuosekliai kėlė nuo pat savo kadencijos EP pradžios.

„Neseniai, prieš savaitę, pasirodė naujas pranešimas, kuriame buvo paskelbta, kad Rusija iškėlė baudžiamąją bylą Lietuvos politikei, Vilniaus m. Savivaldybės Tarybos narei Kamilei Šeraitei-Gogelienei. Manoma, kad dėl jos aktyvios veiklos nukeliant sovietinius paminklus Vilniuje“, – pažymėjo EP narė R. Juknevičienė.

Ji klausė EUROJUST atstovų, ar stebimi tokie atvejai ir ar ieškoma galimybių išplėsti kompetencijai, bei kaip EUROJUST gali padėti apsaugoti Europos Sąjungos žmones bei pareigūnus nuo tokio persekiojimo? Taip pat ji teiravosi, ar bendraujama su EUROPOL šiuo klausimu ir ypatingai – su INTERPOL, kadangi Rusija dalyvauja šios organizacijos veikloje.

EUROJUST atstovės teigimu, situacija yra stebima ir ieškoma galimybių efektyviau koordinuoti savo veiksmus su EUROPOL.

Pasak R. Juknevičienės, vyksta dar viena ataka iš Rusijos. Ji priminė, kad prieš keletą metų Rusija pradėjo persekioti Lietuvos teisėsaugos atstovus, teisėjus, prokurorus, tyrėjus, kurie dalyvavo nuteisiant 1991 m. Sausio 13-osios bylos nusikaltėlius.

„Tuomet, 1991 metais, tuometinė Sovietų sąjunga užpuolė  atkurtą Lietuvos valstybę, žuvo žmonės ir nusikaltėliai, bent jau didelė dalis jų buvo nuteisti“, – kalbėjo EP narė.

Ji priminė, kad Europos Parlamentas 2019 m. rudenį priėmė rezoliuciją dėl Rusijos vykdomo Lietuvos teisėsaugos atstovų persekiojimo, kurioje pabrėžė, kad Rusija turi nutraukti neteisėtą Sausio 13-osios bylą nagrinėjusių Lietuvos teisėjų ir prokurorų baudžiamąjį persekiojimą.

Europarlamentarai griežtai pasmerkė Rusijos veiksmus kaip politiškai motyvuotą ir „neleistiną išorės įtaką“, pažeidžiančią pamatines vertybes, tokias kaip teisės viršenybė ir teismų nepriklausomumas.

Savo pasisakyme R. Juknevičienė taip pat teigė, kad diktatoriai testuoja demokratijas, taip pat testuoja valstybių narių ir ES institucijų veiksmingumą. Tai matėme per A. Lukašenkos instrumentalizuotą migracijos ataką.

×