R. Juknevičienė specialiajame EP komitete kalbėjo apie netiesioginio politikų finansavimo iš trečiųjų šalių pažabojimą

2020-10-02 | ES kova su dezinformacija

Europos Parlamento (EP) narė Rasa Juknevičienė penktadienį specialiojo parlamentinio komiteto dėl užsienio kišimosi į demokratinius ES procesus įskaitant dezinformaciją (INGE) posėdyje Europos Komisijos atstovų klausė, kokių veiksmų bei iniciatyvų ketina imtis Komisija, siekiant pažaboti netiesioginį europinių politinių veikėjų finansavimą iš trečiųjų šalių.

Europarlamentarės teigimu, nors ir imtasi žingsnių uždrausti tiesioginį politinių partijų finansavimą iš trečiųjų šalių europiniu lygiu, tačiau nedemokratinės, autoritarinės valstybės, ir ypač – Rusija, tęsia netiesioginį politinių veikėjų finansavimą Europos Sąjungoje.

„Mes visi puikiai žinome atvejus, kuomet autoritarinės valstybės Europos Sąjungoje įkūrė politinius fondus ir kitus juridinius asmenis siekiant finansuoti europines politines kampanijas. Laikas žengti kitą žingsnį ir pasipriešinti tokiam piktybiniam kišimuisi. Štai todėl aš pasiūliau šiame komitete atlikti gilų šio klausimo tyrimą. Europos lyderiai taip pat vis labiau pritaria, kad reikia tolimesnių veiksmų“, – sakė R. Juknevičienė.

Pasak jos, Prancūzijos, Latvijos ir Lietuvos prezidentai neseniai paskelbė pareiškimą dėl ES veiksmų, kuriuo raginama užkirsti netiesioginį trečiųjų šalių finansavimą Europos politikoje. EP narė pažymėjo, kad šis klausimas turėtų būti sprendžiamas platesniame, europiniame lygmenyje.

Š. m. birželį įsteigtam specialiajam EP komitetui pavesta nuodugniai išnagrinėti, ar dėl užsienio kišimosi galėjo būti pažeistos arba apeitos esminės demokratinių rinkimų taisyklės. Komitetas turės pasiūlyti sritis, kuriose reikia naujų ES teisės aktų arba kitokių (ne teisėkūros) priemonių, pavyzdžiui, bendradarbiavimo su socialinėmis medijomis, taip pat pasiūlyti suderintus ES lygmens veiksmus, skirtus kovoti su hibridinėmis grėsmėmis, atremti informacines atakas ir strateginę komunikaciją iš pakenkti siekiančių ES nepriklausančių šalių.

×