R. Juknevičienės iniciatyva grupė europarlamentarų kreipėsi į ES vadovybę dėl bendradarbiavimo tarp ES valstybių žvalgybų stiprinimo

2021-04-26 | Europos Sąjunga

Europos Parlamento (EP) narės Rasos Juknevičienės iniciatyva įvairioms frakcijoms atstovaujantyseuroparlamentarai laišku kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Uršulą von der Lajan (Ursula von der Leyen), Europos Vadovų Tarybos pirmininką Šarlį Mišelį (CharlesMichel) bei Žozepą Borelį (Joseph Borrell) siūlydami sustiprinti bendradarbiavimą tarp ES Šalių narių žvalgybų tarnybų, gerinti apsikeitimą žvalgybine informacija ir užtikrinti, kad Šengeno vizos nebūtų išduodamos nusikaltėliams.

Kreipimąsi paskatino Čekijos valdžios institucijų atskleistas Rusijos specialiųjų tarnybų Padalinio 29155įvykdytas amunicijos sandėlio sprogdinimas 2014 m. Čekijoje, kurio metu žuvo du žmonės.

Europarlamentarės nuomone, atskleisti faktai apieRusijos spec. tarnybų išpuolius kelia susirūpinimą – tai buvosvarstyta ir ES Užsienio reikalų tarybos posėdyje balandžio 19 d., ES Šalys narės išreiškė solidarumą su Čekijos kolegomis. Tačiau tokios atakos nėra pavieniai atvejai.

A. Litvinenkos nužudymas, Skripalių nuodijimas Didžiojoje Britanijoje, Berlyno Tiergartene įvykdytas prieglobsčio ieškotojo nužudymas, A. Navalno nuodijimo atvejis, pakartotiniai bandymai nunuodyti V. Kara-Murzą ir kt. – akivaizdu, kad Rusijos saugumo tarnybos sukūrė struktūras, vykdančias valstybės finansuojamas atakas ne tik Rusijoje, bet ir Europos Sąjungos teritorijoje“, teigia R. Juknevičienė.

Pasak jos, tai atskleidžia didelę sisteminę problemą – visos Europos Sąjungos saugumas ir laisvės erdvė yra kompromituojami, todėl ES atsakas turi būti sisteminis.

Europos Sąjunga turėtų nedelsiant sustiprinti bendradarbiavimą tarp ES Šalių narių žvalgybos tarnybų, gerinti apsikeitimą žvalgybine informacija ir užtikrinti, kad būtų užtaisytos visos spragos Šengeno vizų išdavimo sistemoje“, – pažymi EP narė R. Juknevičienė.  

Jos teigimu, tik sparčios ir vieningos pastangos ES lygmeniu sustiprins mūsų žvalgybos tarnybų efektyvumą ir gynybą prieš piktavališkus veiksmus bei užtikrins mūsų piliečių pasitikėjimą ir apgins laisvo judėjimo visoje ES vertybę.

×