R. Juknevičienės organizuotoje diskusijoje – apie rusų kultūros imperializmą ir kolonializmą

2023-03-09 | Europos Parlamentas

Kovo 7 d. Europos Parlamente vykusioje EP narės Rasos Juknevičienės organizuotoje kartu su Lietuvos nuolatine atstovybe prie ES diskusijoje dalyvavo žymi lietuvių rašytoja ir kultūros istorikė Kristina Sabaliauskaitė bei garsus britų žurnalistas, politikos apžvalgininkas Edward Lucas, Lietuvos ambasadorius prie ES Arnoldas Pranckevičius, europarlamentarai ir Briuselyje gyvenantys lietuviai.

Diskusijos dalyviai Kristina Sabaliauskaitė ir Edward Lucas kalbėjo apie rusų kultūrą kaip įrankį imperializmui ir kolonializmui.

Pasak R. Juknevičienės, dėl Rusijos kultūros vaidmens šio baisaus karo akivaizdoje yra įvairių nuomonių  – „nuo radikaliausios, taip vadinamos cancel politikos iki vis dar egzistuojančio požiūrio, kad reikia atskirti kultūrą nuo politikos”.

Kalbėta buvo ne tik apie dabartinę Kremliaus politiką, naudojant kultūrą kaip hibridinio karo įrankį, bet ir apie Rusijos istoriją, apie tai, iš kur ateina žiaurumas, paklusnumas valdžiai, kokia buvo Rusija Puškino laikais, jo santykis su lenkų bei lietuvių sukilimais, Adomu Mickevičiumi.

„Deja, bet tuometinė situacija labai primena dabartinę. Kai kas sako, kad negalima caro laikų imperializmo negalima lyginti su dabarties, nes tuomet, pvz., ir Britanijoje buvo panašių, kaip Puškinas. Taip, tačiau šiandieninė Britanija nenaudoja jų kaip įrankio kaimynams okupuoti”, – sakė europarlamentarė.

Ji dėkojo Lietuvos atstovybei ES, ypač kultūros ataše Vidai Gražienei,  kolegai iš socialistų frakcijos Raphael Glucksmann, kurio komanda ir jis pats prisidėjo prie organizavimo,
tačiau didžiausias ačiū abiems kalbėtojams.

×