Rasa Juknevičienė, Manfredas Weberis. Ukraina yra Europa: ELP ragina suteikti Ukrainai kandidatės statusą

2022-06-25 |

Vasario 24–ąją Rusijos tankai, kirsdami Ukrainos sieną, pamynė ne tik jos teritorinį vientisumą ir nepriklausomybę, bet ir pamatinius principus, kuriais remiasi Europa. Tai yra brutalus, neteisėtas, neišprovokuotas išpuolis prieš demokratiją, laisvę bei teisės viršenybę.

V. Putinas trokšta istorinio revizionizmo, siekia ateities, kurioje galima perrašyti istoriją, kurioje egzistuoja įtakos sferos bei geležinės uždangos, kurioje asmens laisvė ir orumas tampa nepatogūs valstybei. Jis nori sugrąžinti praeitį, kuriai vieta tik istorijos vadovėlių puslapiuose. Praeitį, kurioje galima kvestionuoti Europos geografinį vientisumą ir Europos laisvę rinktis, su kuo bendradarbiauti ir ką priimti į savo šeimą.
Į tokią praeitį negalime sugrįžti ir negalime leisti, kad ji taptų Ukrainos ateitimi.

Ukrainiečiai nori laisvės. Laisvai balsuoti, laisvai reikšti savo nuomonę, laisvai kalbėti, rašyti, atvirai burtis. Ukrainiečiai nori, kad jų balsas būtų girdimas. Jie supranta, kad šioms vertybėms kilo pavojus. Jie žino, ko gali netekti. Europa tą taip pat labai gerai supranta.

Ukrainiečiai aiškiai parodė: kai žmonės gali rinktis, jie renkasi demokratiją, o ne autokratiją; laisvę, o ne cenzūrą; įstatymo viršenybę, o ne keleto žmonių valdžią.

Kovodami už vertybes, kurios mums dažnai atrodo tarsi savaime suprantamos, ukrainiečiai su viltimi žvelgia į Europos Sąjungą. Jie kovoja už kitokią ateitį, nei ta, kurią jiems numatė V. Putinas. Jie kovoja už Europą.

Tai yra lemiamas metas ir Ukrainai, ir Europai. Mes renkamės ateitį, kurioje būsime drauge, petys petin, sugyvendami taikoje. Ta taika turi būti tikra, o ne skirta karui apmalšinti. Taika, paremta orumu, laisve ir teisingumu.

Ukraina žvelgia į mus su viltimi iš karo, kurio ji niekada neturėjo būti verčiama kariauti, apkasų. Mes negalime atimti iš jos perspektyvos savo ateitį susieti su Europa. Ukraina pateikė prašymą dėl ES kandidatės statuso suteikimo slegiama sunkios istorinės patirties.

Europos liaudies partija supranta, kas verčia Ukrainą kovoti. Suprantame, kas verčia Ukrainos žemdirbį stoti prieš tankų koloną. Suprantame, kas verčia mokytojus vilktis karines uniformas ir stoti prieš agresorių. Suprantame motinas reikalaujančias teisingumo ir ateities savo vaikams.

Todėl, remiantis atitinkamais kriterijais ir pažanga, raginame ilgiau nedelsti ir suteikti Ukrainai kandidatės statusą, kurio ji visa širdimi trokšta, už kurį kovoja ir kurio ji nusipelnė. Ši partnerystė bus naudinga tiek Ukrainai, tiek visai Europai. Žinome, kad Ukrainos kelias narystės link gali užtrukti, bus kupinas išbandymų, bet ji sugebės juos įveikti. Turime aiškiai parodyti, kad Ukraina priklauso mūsų europietiškai šeimai. Tai pasakytina ir apie Moldovos Respubliką, ateityje ir apie Sakartvelą.

Ne kaip antrarūšė narė ar ad hoc kuriamos geopolitinės bendrijos dalis, kaip kad siūlė Prezidentas E. Macronas, bet kaip viena iš mūsų. Drauge su mumis.

Taip pat negalime toliau laukti ir stebėti, kaip klostysis reikalai su Vakarų Balkanais. Jie nusipelno sąžiningo elgesio. Mums reikia aiškaus plėtros plano su konkrečiomis gairėmis. Juk plėtra – tai ne bendrosios rinkos ir verslo, šiuo metu tai saugumo ir vertybių klausimas. Kalbant apie Turkiją, būkime sąžiningi – visateisė narystė nėra reali.

Europos integracijos procesas turėjo daug teigiamos įtakos šalims, įstojusioms į Europos Sąjungą. Jis paskatino reformas, kurios daugeliui atrodė neįmanomos, sukūrė taiką ir gerovę. Integracija taip pat suteikė milijonams europiečių daugiau galių ir sukūrė lygias galimybes. Tai gali būti įgyvendinta ir Ukrainoje.

Kitame Europos Vadovų Tarybos posėdyje ES lyderiai turėtų išsakyti aiškią poziciją. Nešvaistykime laiko veltui ir pasiųskime aiškią žinią V. Putinui, mūsų piliečiams ir pasauliui: Atėjo Ukrainos metas. Atėjo Europos metas.

 

×