Rusija prieš Ukrainą ir ES vykdomam dezinformaciniam karui skiria apie 4 mlrd. eurų
2022-05-19 | Rusijos karas prieš UkrainąRusijos karas prieš Ukrainą apima ne tik karinius veiksmus, bet ir informacines operacijas, nukreiptas prieš Ukrainą bei visą Europos Sąjungą. Rusijos režimas naudoja valstybinius žiniasklaidos kanalus ir socialinius tinklus skleisti savo dezinformaciją ir melagingus naratyvus apie karą, taip pat vykdo informacines kampanijas kaip hibridinio karo integralią dalį. Rusijos agresija prieš Ukrainą apima ir sisteminę tarptautinę manipuliaciją informacija bei kišimąsi siekiant destabilizuoti kaimynines šalis, Europos Sąjungą ir jos šalis nares, taip pat pasaulinę saugumo architektūrą.
Tokias išvadas pateikė Europos išorės veiksmų tarnybos Strateginės komunikacijos skyriaus vadovas Lucas Giulneris (Lutz Gullner) bei „Barish center for Media Integrity at the Foundation of Defence of Democracies“ patarėja Ivana Stradner Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio ir Specialiojo komiteto dėl užsienio šalių kišimosi į demokratinius ES procesus, įskaitant dezinformaciją vykusioje diskusijoje dėl Rusijos dezinformacijos ir propagandos karo prieš Ukrainą metu.
Gynybos ir saugumo pakomitečio pirmininkė N. Loiseau teigė, šis karas rodo, jog ES turi imtis skubių veiksmų kovai su Rusijos dezinformacija, kuri šiam tikslui išleidžia apie 4 mlrd. eurų. Lyginant su tuo ES atsakas ir resursai yra nepakankami.
Europos išorės veiksmų tarnybos Strateginės komunikacijos skyriaus vadovas L. Giulneris teigė, kad manipuliacijas tekstine bei vizualine informacija, identitetais bei turiniu vykdo ne tik Rusija, bet ir kitos trečiosios šalys kaip Kinija bei nevalstybiniai veikėjai.
Pasak pareigūno, siekiant kovoti su Rusijos propaganda Europos Sąjungoje yra stiprinamas situacijos suvokimas, investuojama į strateginę komunikaciją, kuriamos specialios agentūros kovai su dezinformacija (Europinė EUvsDisinfo, Prancūzijoje ir Švedijoje), taip pat dirbama stiprinant visuomenės atsparumą visoje ES – vykdomos įvairios žiniasklaidos raštingumo programos, žurnalistinės, faktų tikrinimo iniciatyvos ir kt. Be to, teikiama visokeriopa parama Ukrainos partneriams, įvairiomis priemonėmis remiama šios šalies ir Rytų Partnerystės valstybių žiniasklaida, bendradarbiaujama su tarptautiniais partneriais.
Pasak I. Stradner, Putinas siekia pakeisti tarptautinę liberalią tvarką. Jis naudojasi galingomis nekarinėmis priemonėmis – informaciniais ginklais. Kremlius neapsiriboja vien tik įsilaužimais į mūsų kompiuterius, jis nori užvaldyti mūsų protus, poliarizuoti visuomenes, sėti baimę ir abejones populiacijose.
„2021 m. Rusija paskelbė Nacionalinio saugumo strategiją, kurioje informaciniam saugumui pirmą kartą skirtas visas skyrius. Rusijos gynybos ministerija deklaravo, kad informacija yra ginklas, taip pat sukurtos informacinio karo pajėgos“, – sakė prelegentė.
Maskvos vykdomos informacinės ir kitos hibridinės operacijos skirtos griauti Europą ir skaldyti NATO vienybę.
„Rusijos informacinės kampanijos yra jos hibridinio karo dalis“, – kalbėjo ekspertė.
Karo Ukrainoje metu Rusija naudoja tradicinės žiniasklaidos kanalus ir socialinius tinklus skleisti propagandai.
I.Stradner teigimu, Maskva taip pat ieško silpnų vietų Europoje ir vykdo aktyvias dezinformacijos kampanijas ir skleidžia antiukrainietiškas žinutes Moldovoje, Sakartvele ir Balkanuose. Be to, Maskva manipuliuoja informacija per ortodoksų bažnyčią.
Pasak jos, „ES negali laimėti hibridinio karo prieš Rusiją, jeigu pralaimės informacinėje erdvėje“.
Komiteto narės europarlamentarės Rasos Juknevičienės teigimu, Kremlius buvo gerai pasiruošęs skleisti melagingus naratyvus apie karą prieš Ukrainą Rusijos žmonėms.
Ji pavadino tai ne dezinformacija, o psichologine operacija.
„Kremliaus metodai yra lyg smegenų masinio naikinimo ginklai“, – sakė EP narė. Ji teigė pastebinti, kad Rusijos režimo naratyvai taip pat veikia ne tik Europą, bet ir kitas pasaulio valstybes, todėl „turime galvoti apie koalicijas“, kaip kovoti prieš Rusijos propagandą.
Taip pat R. Juknevičienė pasiūlė pradėti galvoti apie tai, kaip „vykdyti Rusijos deputinizaciją“, Ukrainai laimėjus šį karą.
Visą komitete vykusią diskusiją galite pažiūrėti čia: https://multimedia.europarl.europa.eu/en/webstreaming/sede-ing2-d-ua_20220517-1645-COMMITTEE-SEDE-DUA-ING2