Taivano ambasadorius ES: apie koronavirusą sužinojome dar gruodį ir ruošėmės blogiausiam

2020-05-13 | Kova su COVID-19

Taivano ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES) ir Belgijos Karalystei teigia, jog Kinija slepia tikruosius koronaviruso plitimo šalyje mastus. Nepaisant to, Taipėjus, nesulaukęs žinių iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), anksti ėmėsi priemonių užkirsti kelią infekijos plitimui ir sėkmingai suvaldė virusą šalyje.

Taivane gyvena beveik 24 mln. žmonių, bet čia užfiksuota vos 440 užsikrėtimų koronavirusu, infekcija nusinešė 7 žmonių gyvybes.

Kalbėdamas su Lietuvos europarlamentarais Rasa Juknevičiene ir Andriumi Kubiliumi, Taivano ambasadorius Harry Ho-Jen Tseng pabrėžė, kad Taipėjus dėl informacijos apie naują pneumonijos protrūkį žemyninėje Kinijoje sunerimo dar gruodžio pradžioje, kai socialiniuose tinkluose pastebėjo informaciją apie naujo tipo pneumonijos protrūkį žemyninėje Kinijoje. Tada Taipėjus nusiuntė laišką PSO, prašydamas daugiau informacijos, bet atsakymo nesulaukė.

Nedelsiant buvo įvestas griežta sienų kontrolė, į šalį atvykstantys žmonės buvo karantinuoti, o galiausiai iš viso uždrausta į Taivaną atvykti iš Kinijos Uhano miesto, kuris tapo koronaviruso pandemijos židiniu.

„Mes pradėjome anksti ir nuo pat pradžių mes situaciją vertinome kaip epideminę ligą, perduodamą žmogaus žmogui. Taigi mes ruošėmės blogiausiam, štai kodėl pradėjome labai anksti ir buvome labai efektyvūs“, – teigė H. Ho-Jen Tseng.

Tačiau, kaip pabrėžė R. Juknevičienė, Taivanas neįvedė tokio karantino visos šalies mastu, koks buvo įgyvendintas Vakarų pasaulio valstybėse, taip pat ir Lietuvoje.

„Valdžia ėmėsi savalaikių ir svarbių veiksmų: kaukių dėvėjimo, socialinės distancijos, geros higienos įpročių: dažno rankų plovimo ir temperatūros matavimo dukart per dieną buvo prašoma žmonių tai daryti namuose.“, – teigė diplomatas.

Taivanas akylai seka užsikrėtusių žmonių kontaktus ir tik su užsikrėtusiuoju susiję asmenys turi izoliuotis.

„Taigi Taivane yra karantinas, tačiau tik tiems gyventojams, kurie keliavo arba turėjo kontaktus su užsikrėtusiais asmenimis. Kitiems gyventojams karantinas įtakos neturėjo“, – sakė ambasadorius. Anot jo, Taivane toliau veikia mokyklos, bet šalies verslo darbas sutriko.

Taivanui pavyko išvengti ir COVID-19 plitimo tarp medicinos sektoriaus darbuotojų, taip papildomai neapkraunant sveikatos sistemos. Užkirsti tam kelią, anot ambasadoriaus, padėjo ir patirtis 2003 m. kovojant su SARS virusu.

„Asmeninės apsaugos priemonių buvo sukaupta pakankamai sveikatos darbuotojams, slaugytojams ir savanoriams. Minėjau, jog Taivane mes nevykdėme visuotinio testavimo visiems, tačiau periodiškai mes darėme visuotinį testavimą sveikatos darbuotojams. (…) Iki šiandien mes neturime nė vieno sveikatos darbuotojo, užsikrėtusio virusu“, – sako H. Ho-Jen Tseng.

Diplomatas taip pat pabrėžia, kad visi Taivano gyventojai lauke privalo dėvėti kaukes, taip saugodami save ir kitus.

PSO neįsileis?

PSO sulaukė kritikos dėl, kaip teigiama, Taivano ignoravimo. Organizacija nepriima šios šalies nare ir nekviečia dalyvauti Pasaulio sveikatos asamblėjoje, nors Taipėjus siūlo pasidalinti savo patirtimi su kitomis valstybėmis.

Europarlamentarė R. Juknevičienė nurodė, kad lietuviai norėtų „matyti tokius patyrusius žmones“ dalyvaujant PSO veikloje ir prašė diplomato paaiškinti šalies santykius su organizacija.

Anot H. Ho-Jen Tsengo, santykiai „nėra labai geri“, bet Taivanas tikisi prisijungti prie PSO veiklos, įskaitant ir Pasaulio sveikatos asamblėją, ir kitus formatus.

„PSO, dėl savo glaudžių santykių su Kinijos Liaudies Respublika, klausosi Kinijos pozicijos, kai tik iškyla su Taivanu susijęs klausimas. Tikime, kad PSO gali būti labiau nepriklausoma. Ją turbūt reikėtų kažkaip reformuoti, kad ji būtų efektyvesnė“, – sakė diplomatas.

Jis taip pat išsakė Taivano poziciją, kad Kinija slėpė tikruosius koronaviruo plitimo mastus šalies viduje: „Kad ir kokius oficialius skaičius gautume iš Kinijos, ar tai būtų infekuotųjų skaičius, ar mirčių skaičius, ar mirtingumo rodikliai, jie tiesiog nesutampa, juos lyginant su kitomis šalimis. Mirtingumas Kinijoje esą yra 0,33 proc., kai kitose šalyse jis gali siekti 10 proc. Tai tiesiog neįmanoma, nelogiška.“

Todėl ambasadorius sakė pritariantis, kad visa tai turėtų išaiškinti nepriklausomas tarptautinis tyrimas.

Europarlamentaras A. Kubilius Lietuvos vardu padėkojo Taivanui už suteiktą pagalbą Lietuvai atsiunčiant medicininių reikmenų. Jis teigė pritariantis, kad Taivanas dalintųsi savo sėkme bendradarbiaujant PSO viduje arba kituose formatuose: „Jei PSO to neleidžia, galbūt Taivanas įsteigs kokią nors Taivano patirties bendruomenę, prie kurios mielai prisijungsime.“

×