Vilniuje įvyks tarptautinė konferencija „Totalitarizmų nusikaltimai: teisingumas ir atmintis XXI amžiuje“

2024-05-15 | Istorinė atmintis

Š. m. gegužės 15–17 d. Vilniuje vyks tarptautinis renginys, į kurį atvyks 40 užsienio organizacijų, priklausančių Europos atminties ir sąžinės platformos (angl. Platform of European Memory and Conscience – toliau PEMC) tinklui, atstovai – atminties institucijų vadovai, ekspertai, tyrinėtojai, pilietinių iniciatyvų lyderiai.

Renginį sudaro plačiajai visuomenei skirta Europos Parlamento narės Rasos Juknevičienės globojama tarptautinė konferencija „Totalitarizmų nusikaltimai: teisingumas ir atmintis XXI amžiuje“, kuri įvyks gegužės 15 d. Nacionalinėje dailės galerijoje), metinis Europos atminties ir sąžinės platformos tarybos posėdis, kuris vyks gegužės 16 d. „Corner“ viešbutyje) ir Aukų pagerbimo ceremonija bei pažintinis Lietuvos okupacijų istorijos vizitas gegužės 17 d. Tuskulėnų memoriale.

Konferencijoje dalyvaus ir pagrindinį pranešimą skaitys teisės istorikė, socialinių mokslų daktarė Dovilė Sagatienė, klausdama „Ar Europos Žmogaus Teisių Teismas, pripažinęs Lietuvos partizanų naikinimą genocidu, buvo Niunbergas Baltijos šalims?“.

Dviejose diskusinės dalyse moderatoriai atskleis skirtingų valstybių istorinės atminties aktualizavimo patirtį, pavyzdžiui, sesijoje „Kaip mes vertiname totalitarinės sistemos nusikaltimus? Ar istorija mums suteikia žinių ir įrankių demokratijos plėtrai, režimų formavimosi ir jų nusikaltimų užkardymui?“

LR generalinės prokuratūros prokuroras, padedantis Ukrainai tirti karo nusikaltimus, Gintas Ivanauskas, pasidalins savo patirtimi ir įžvalgomis.

Sesijoje pasisakys Ukrainos, Baltarusijos, kaimyninės Lenkijos atstovai.

Antroje sesijoje, kurioje savo įžvalgomis dalinsis į Lietuvą atvykstantis Vašingtono Komunizmo aukų memorialinio fondo atstovas ir šio fondo kartu su Baltijos šalių vyriausybėmis įsteigto muziejaus direktorius dr. Eric Patterson, bus svarstoma, kiek istorinei atminčiai skirtos vietos ir paminklai, t. y. įamžinimas, padeda siekti teisingumo? Kaip žinia, priėmus taip vadinamą desovietizacijos įstatymą, mūsų viešojoje erdvėje dažnai įsiplieskia audringos diskusijos, kurias praturtintų ir racionalesni ekspertų istorikų argumentai. Šioje sesijoje savo patirtimi dalinsis ir Bulgarijos atstovė, papasakosianti, kaip būrė iniciatyvą dėl paminklo sovietų armijai demontavimo Sofijoje.

Tarptautinė konferencija bus sinchroniškai verčiama į lietuvių kalbą, kitų tarptautinio renginio dalių darbinė kalba – anglų.

2024 m. gegužės 15 d. vyksianti konferencija bus tiesiogiai transliuojama portale www.lrt.lt.  

×