Apie neapykantą ir jos kurstymą

2021-02-26 | Savaitės apžvalga

Šį kartą Europos Parlamento nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius kalbėjo apie neapykantą ir jos kurstymą. Vyresnieji puikiai pamena, kuomet neapykanta buvo kurstoma ir pačiai nepriklausomybės idėjai, bei tuometiniam lyderiui V. Landsbergiui.

„Šiandien vėl turime apie tai kalbėti. Neva surinkti parašai prieš vieną žmogų, Vytautą Tomą Raskevičių, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką. Su parašais teikiamas tekstas yra aiškiai nukreiptas prieš žmogų, kuris yra kitokios seksualinės orientacijos, nei tie, kurie rašo tokius tekstus. Tai rimta, nes visi dalykai susiję su diskriminacija Europos Sąjungoje ir Europos Taryboje yra reglamentuoti teisės aktais. Diskriminacijos nei pagal lytį, nei pagal rasę, nei pagal odos spalvą, nei pagal tautybę negali būti“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

„Tai svarbi ir aktuali tema. Neaišku, kiek prie šio neapykantos kurstymo prisidėjęs ir pats R. Karbauskis, tačiau visas šis reikalas – tai iš esmės yra Linčo teismas vienam žmogui, kuris surengtas dėl to, kad šis žmogus neslepia savo lytinės orientacijos. Antras svarbus dalykas, jog tai nukreipta prieš Europos teisės aktus, kurie reglamentuoja, jog negali būti nei diskriminacijos, nei persekiojimo dėl to, kad žmogus turi kitokią lytinę orientaciją. Tai taip pat yra nukreipta iš prieš Lietuvos Konstituciją, kuri kategoriškai draudžia bet kokį žmogaus persekiojimą“, – sakė A. Kubilius.

Pasak parlamentaro, tolerancija yra tuomet, kai netoleruojama netolerancija vienam žmogui. A. Kubilius pabrėžė, jog tai yra bandymas kurstyti minios neapykantą, remiantis pačiais juodžiausiais metodais. Tokie dalykai Lietuvoje turi būti stabdomi nuo pat pradžios. Tai nėra vien tik Tomo Raskevičiaus reikalas. Tai yra Lietuvos valstybės reikalas apginti vieną žmogų, prieš kurį yra bandoma nuteikti visą minią. A. Kubilius sakė, jog pasigenda ir įvairių institucijų reakcijos, kurios turėtų atkreipti dėmesį į šią situaciją ir ginti žmogų.

„Susipažinus su teksto turiniu aiškiai matosi, jog jis parašytas „antivakserių“, nes tekste minima, jog su žmonėmis Lietuvoje šiuo metu yra atliekami medicininiai eksperimentai, kalbama apie karantiną, dėl kurio neva pažeidžiamos žmogaus teisės. Tai rašo žmonės, kurie neigia pandemiją bei virusą. Tačiau pagrindinis dalykas, kuris nėra parašytas tiesiogiai, t.y. kad šis žmogus atstovauja mažumai, todėl negali būti Žmogaus teisių komiteto pirmininku“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

„Europos Parlamente „Žaliųjų“ frakcijos iniciatyva yra ruošiamasi pasmerkti Lietuvą už tai, kad Lietuvoje yra persekiojamas neslepiantis savo lytinės orientacijos žmogus, kuris yra Seimo komiteto pirmininkas“, – kalbėjo A. Kubilius. Tai žada padaryti „Žaliųjų“ frakcija, kuri visuomet pasisako už LGBT teises, todėl kyla labai paradoksalus klausimas apie mūsų „Žaliųjų“ (R. Karbauskio) šizofreniją, nes Lietuvoje jis atstovauja „Žaliųjų“ partijai.

R. Juknevičienės manymu, „Žaliųjų“ politinė grupė paklaus savo 2 narių iš Lietuvos, ką jie apie tai galvoja, tikėdamasi, jog jų nuomonės paklaus ir žiniasklaida. Parlamentarė pridūrė, jog R. Karbauskio tekstai ir kalbos rodo, jog gali būti, kad Lietuvos parlamentą jis paliko, kad galėtų organizuoti tokias hibridines atakas ir toliau eskaluoti šį klausimą. Jei mūsų institucijos ir politikai nepaaiškins žmonėms, kas tai yra iš tikro, šios hibridinės atakos tęsis visą kadenciją, siekiant nuolatinio chaoso tokiais klausimais, kurie diskredituoja Lietuvą.

Toliau parlamentarai tęsė diskusiją apie pateiktų parašų teisėtumą, nes parašai nėra surinkti tradiciniu būdu, kaip reikalauja duomenų apsaugos įstatymas. Tai yra kažkokiu būdu sugeneruoti žmonių vardai ir pavardės bei jų telefonų numeriai. Neteisėtas tokių duomenų turėjimas gali būti laikomas nusikalstama veikla. A. Kubilius pabrėžė, kad pastaruoju metu dažnai girdima, jog kibernetiniai įsilaužėliai sugeba pavogti įvairių įmonių kaupiamus asmens duomenis ir juos pardavinėti. Už 1000 JAV dolerių internete buvo galima įsigyti 111 tūkstančių asmenų duomenų, pavogtų iš „City Bee“ bendrovės ir jais pasinaudoti.

Parlamentaro įsitikinimu, būtina kelti klausimą apie tų iniciatorių atsakomybę už vieno asmens persekiojimą, ką draudžia Konstitucija. Reikia tirti, ar iš tikrųjų tie duomenys yra surinkti, (o gal pirkti juodojoje rinkoje), bei kaip buvo laikomasi duomenų apsaugos įstatymo juos renkant. „Tokia veikla turi būti įvertinta įstatymais grįsta atsakomybe, nes to dabar nepadarius, artimiausiu metu panašūs dalykai gali nuolat kartotis“, – sakė A. Kubilius.

R. Juknevičienė kalbėjo, jog kol kas nemato naudos iš „Šešėlinės vyriausybės“, kuri galėtų padėti raginant žmonės skiepytis, nes vakcinacija šiuo metu yra vienas iš svarbiausių dalykų Lietuvoje. R. Karbauskio kalbos labai aiškiai rodo, jog Lietuvoje nuolatos bus keliamas chaosas. Vietoje to, jog R. Karbauskis, kaip politinės partijos lyderis, ragintų žmones skiepytis, jis sutinka pasirašyti po tekstu, kuriame abejojama dėl vakcinacijos.

Baigdamas diskusiją A. Kubilius pabrėžė, jog Lietuvoje yra žymiai daugiau sveiko proto, supratimo, atjautos bei noro padaryti viską, kad Lietuva taptų normalia europietiška valstybe.

R. Juknevičienė baigdama pridūrė, jog jai asmeniškai bei A. Kubiliui teko patirti ne vieną pykčio ir neapykantos ataką, todėl tai, kas vyksta šiandien, taip pat reikia įveikti ir atsilaikyti.

×